A Winged Victory for the Sullen – „The Undivided Five”
Mateusz Piżyński:

Ambientowe nowości z Ninja Tune

Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.

Planetary Assault Systems – Plantae
Paweł Gzyl:

W stronę psychodelii.

Sleep D – Rebel Force
Paweł Gzyl:

Muzyczny zapach minionego lata.

Levitation Orchestra – Inexpressible Infinity
Jarek Szczęsny:

Podpalacze wzniecają eutymię.

Innercity Ensemble – IV
Jarek Szczęsny:

Luz i bogactwo.

Grischa Lichtenberger – RE:PHGRP
Paweł Gzyl:

Free jazz w „rasterowej” wersji.Kneebody + Daedelus – Kneedelus

Płyta wyjątkowa, szkoda by przeszła bez echa.

Po niezwykle ciepło przyjętych wydawnictwach Kamasi’ego Washingtona czy Thundercata poszerzających granice współczesnego jazzu label FlyLo w listopadzie zeszłego roku wypuścił niemniej ciekawy krążek, który chyba jednak nie odbił się należnym mu echem. „Kneedelus” jest efektem współpracy doświadczonego (5 albumów od 2005 roku; nominacja do Grammy) kwintetu jazzowego oraz niezwykle uznanego producenta Alfreda „Daedelusa” Darlingtona. Do niecodziennego połączenia sił doszło za sprawą licealnej jeszcze przyjaźni między tym ostatnim, a saksofonistą bandu Benem Wendelem.


Kneebody & Daedelus – „Drum Battle”

Wspólna płyta ma znamiona koncept-albumu, gdyż przyświeca jej zobrazowanie tzw. teorii technologicznej osobliwości w myśl, której ludzkość dąży do coraz większego połączenia z technologią, czego apogeum byłoby stworzenie sztucznej inteligencji, co zaś w konsekwencji mogłoby być zagrożeniem dla istnienia człowieka. Faktycznie już samo założenie połączenia organicznie brzmiących instrumentów z nieujarzmioną elektroniką wydaje się być spójne z tematem. Wśród swoich inspiracji Kneebody wymienia różnorodnych artystów takich jak Billa Frisell, D’Angelo, Radiohead, Squarepusher czy Queens of the Stone Age. Elementów wszystkich wymienionych stylistyk faktycznie można się dopatrzyć.


Kneebody & Daedelus – „The Hole”

Rytmicznym rozedrganiem imponuje chyba najbardziej oryginalne na płycie (obok noise’ującego „The Hole”) „Looping”, choć niemniej unerwione perkusyjnie jest nawiązujące do słynnych bębniarskich pojedynków (np. Krupa vs. Rich)  „Drum Battle” czy też breakbeatowe „Platforming”. Na ten nowocześnie kreślony sztafaż rytmiczny nakładane są plamy ciepłego Rhodesa oraz tematy ogrywane przez saksofon i trąbkę. Utwór „Rounds” mógłby na przykład celnie wpasować się w niedawno wydaną reinterpretację Autechre autorstwa Pink Freud. Pośród 10 numerów tworzących to oryginalne dzieło sporo jest też kompozycji wyciszonych, bardziej klasycznych w formie i brzmieniu („Home”, „They Are We”, „Not Love”), które z powodzeniem mogłyby zasilić katalog Manfreda Eichera (zresztą w stylizacji okładki można doszukać się pewnego nawiązania do tych z ECM).

Brainfeeder potwierdza krążkiem „Kneedelus”, że jest wydawcą wyznaczającym trendy, zwłaszcza w dziedzinie łączenia jazzu z elektroniką. Zachodziło ryzyko, że balans pomiędzy 5-ką klasycznie wykształconych Kalifornijczyków, a muzycznym innowatorem będzie zaburzony i silna EDM-owska osobowość Daedelusa przeciągnie ten projekt w swoją stronę. Tak się nie stało, proporcja jest wyważona idealnie i słucha się jej z niezwykłą przyjemnością.

27.11.2015 | Brainfeeder

http://www.kneebody.com/
https://www.facebook.com/Kneebody
https://soundcloud.com/brainfeeder

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

  1. adamashnova

    Klasa ♪!♪!♪!!!!