Wpisz i kliknij enter

Energun – Cover The Universe EP

Białoruska sonda na krańcach wszechświata.

Denis Sinitsyn and Sergey Maksymchuk to pochodzący z Białorusi producenci, których romans z muzyką elektroniczną trwa od ponad dwóch dekad. Wchodzący na coraz większe obroty polski projekt „Lost In Ether” szybko zauważył potencjał duetu i postanowił zająć się wydaniem tego godnego materiału. Dodatkowe wsparcie w postaci remiksu od Michała Jabłońskiego i nieoceniony mastering Michała Wolskiego przyniósł naprawdę konkretny rezultat!

Sonda startuje z utworem „Quick Look”, gdzie konsekwentnie wybijana stopa została wsparta potężnym strumieniem basu. Słychać charakterystyczne drapanie przypominające podźwięk igły na strukturze wosku ale tutaj tak naprawdę mamy do czynienia z pierwszymi odczytami instrumentów pomiarowych. Posiekany na krótkie fragmenty syntezator przerzucono przez zaplanowaną trajektorię lotu, a wystrzelona sonda odczepiła pierwszy balast nośnych rakiet. Wkradający się szum oraz wysokie rejestry rozedrganych piszczałek świadczą o przekroczeniu atmosfery.

„Fraud” rozpoczyna znajome sprzężenie oraz systematycznie tasowanie metalicznym werblem. Z odległego tła utworu dochodzą do mnie dynamicznie uderzenia klawiszy, wprowadzając efektowne spiętrzenia hi-hatów oraz przelot szeleszczących talerzy. To obraz mijających sondę pozostałości po zniszczonych satelitach. Zdalne uruchomienie testu spektrometrów, liczników promieniowania oraz kamer spowodowało podbicie bitu oraz nałożenie nań kilku pasm o różnych częstotliwościach. Gwałtowna końcówka utworu uświadamia mi fakt przekroczenia granic Układu Słonecznego oraz chwilowych problemów związanych z przesłaniem sygnału z tak odległego miejsca.

Tytułowy „Cover The Universe” jest obraniem kursu w stronę jednej z najodleglejszych znanych galaktyk EGS-zs8-1. Twarda stopa emituje tektoniczne fale, a wsparty echem zimny syntezator warczy w ciemnej przestrzeni wszechświata. Eksplodujący snare oraz rozpędzone do granic możliwości perkusyjne ozdobniki wprowadzają niebezpiecznie brzmiące syreny alarmowe. Załamanie praw fizyki świadczyć może jednym – to czarna dziura oraz jej ekspansywne oddziaływanie na sondę. Komunikat o zmianie kursu dotarł z wielkim opóźnieniem, jednakże udało się ominąć to piękne i zabójcze zjawisko.

Przygodę ze zjawiskowym przelotem sondy kończy zrealizowany z rozmachem miks od Michała Jabłońskiego. Pulsujący bit oraz przepuszczone przez filtry perkusyjne przeszkadzajki wprawiają w ruch tępy dźwięk wiercenia oraz delikatnie akcentowane muśnięcia syntezatorów. Wietrzny pad wskazuje wejście w orbitę planety innego Układu Słonecznego. Dubowe reminiscencje torują drogę twardemu techno oraz prezentują obraz zjawiskowego wejścia w obcą atmosferę. Przy akompaniamencie stukotu stali, wylatujących nitów i niepokojących sygnałów diod kontrolnych kończy się ten spektakularny przelot. Informacja o ludzkości znajdującej się 13 miliardów lat świetlnych od Ziemi została ukryta w środku stalowej maszyny i teraz pozostaje tylko czekać na odpowiedź. Świetna przygoda!

Lost In Ether | 23-05-2016

FP Energun na Facebooku

Lost In Ether Bandcamp

Lost In Ether Beatport

FP Lost In Ether na Facebooku

Lost In Ether Podcast

FP Michała Jabłońskiego na FacebookuJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy