Wpisz i kliknij enter

OAKE – Monad XXIV

Dead Can Techno.

Berliński duet OAKE zdobył popularność na fali muzyki łączącej techno z post-punkowymi wpływami: industrialnymi brzmieniami i gotycką atmosferą. Tak się złożyło, że większość wykonawców nasycających twardą rytmikę zapożyczeniami od Dead Can Dance po Test Department nagrała swe pierwsze płyty dla wytwórni Downwards prowadzonej przez Regisa – i dopiero teraz obdarza kolejnymi produkcjami inne wytwórnie, w tym również Stroboscopic Artefacts.

Cztery utwory OAKE składające się na „Monad XXIV” to perfekcyjna egzemplifikacja nie tylko muzyki Erika Goldsteina i Bathsheby Zippory, ale i brzmienia całego nurtu. Otwierający zestaw „L’Escandre” uderza plemiennymi bitami, nadającymi całości rytualny charakter. Jest tu jednak miejsce na zdubowane klawisze i industrialne perkusjonalia, co razem tworzy efektowną całość. W „Jardin D’Evasion” rytm nabiera bardziej tektonicznego tonu, wnosząc ze sobą spogłosowaną wokalizę i podniosły pasaż syntezatorów.

„Helicorde” eksploduje najmocniejszą energią w zestawie – atakując agresywną tyralierą industrialnych bitów w stylu Einsturzende Neubeauten czy wspomnianego Test Department. Ten niepokojący puls uzupełniają jedynie nerwowe warknięcia klawiszy. I wreszcie „Paysage Depayse” – czyli wokalny popis Zippory wymodelowany na eteryczny śpiew Lisy Gerrard, podszyty miarowymi uderzeniami automatu perkusyjnego i falującym pochodem militarnych blach.

„Monad XXIV” w kontekście poprzednich dokonań OAKE nie zaskakuje – berliński duet wyspecjalizował się w takim potężnym brzmieniu i penetruje je z powodzeniem na kolejnej płycie. Trzeba jednak przyznać, że muzyka ta ma w sobie dużo mocy i uroku – szczególnie jeśli ktoś jest wrażliwy na gotyckie klimaty. Połączenie eterycznego piękna z brutalnym hałasem spisuje się więc znakomicie – choć momentami nadekspresyjny charakter tych utworów może zwiastować, że estetyka ta szybko się zdewaluuje. Co oczywiście nie znaczy, że wcześniej nie zaowocuje jeszcze kilkoma ciekawymi płytami.

Stroboscopic Artefacts 2016

www.stroboscopicartefacts.com

www.facebook.com/StroboscopicArtefacts

www.facebook.com/OakeMusicJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy