Wpisz i kliknij enter

Yannis Kyriakides

Yannis Kyriakides napisał zestaw utworów na różne składy z udziałem myśli wielkich filozofów i kompozytorów.

Kyriakides pochodzi z Cypru, ale od wielu lat mieszka w Holandii, gdzie m.in. wykłada kompozycję na Królewskim Konserwatorium w Hadze. Jest też członkiem-założycielem zespołu MAZE. W 2014 roku ukazał się interesujący album „A Life is a Billion Heartbeats” Kyriakidesa i Andy’ego Moore’a (The Ex).

Tegoroczne podwójne wydawnictwo „Subvoice” (10.02.2017 | Unsounds) to zbiór kompozycji Cypryjczyka, jakie stworzył w latach 2010 – 2015. Wśród wykonawców mamy zarówno zespoły, jak i solistów: MAZE, Hezarfen Ensemble, The Electronic Hammer, Philharmonie Zuidnederland, Francesco Dillon, Elisabeth Smalt, Dario Calderone, Barbara Lüneburg, Michel Marang i Reinier van Houdt.

Wspomniałem o różnych myślicielach, zatem tytuł „Words and Song Without Words” (na wiolonczelę i komputer) odnosi się do postaci Felixa Mendelssohna, „Der Komponist” wyraża myśl Helmuta Lachenmanna, że „kompozytor nie ma nic do powiedzenia”, w „Politicus (Dawn in the Giardini)” słyszymy dialogi z dzieł Platona, w „Testudo” pojawił się fragment tekstu Sofoklesa, a w 25-minutowym „Oneiricon” muzycy nawiązują dialog z otwartą formą interaktywną na tablet i laptopy, za pomocą których ułożono algorytmy składające się ze słów zaczerpniętych z książki o interpretacji snów w czasach bizantyjskich. W tym fragmencie dzięki temu algorytmowi mamy nieustannie zmieniające się frazy muzyczne w postaci słów.

 

Strona Unsounds »
Profil na Facebooku »
Profil na BandCamp »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy