Fumiya Tanaka – Right Moment
Paweł Gzyl:

Spójna całość zbudowana z kontrastowych elementów.

Król – Nieumiarkowania
Jarek Szczęsny:

Nie chce nam mówić niczego wprost.

Burial – Tunes 2011-2019
Jarek Szczęsny:

Brama do innej rzeczywistości.

Zaumne – Contact
Jarek Szczęsny:

Niezwykła bliskość.

Various Artists – Consortium Vol. 1
Paweł Gzyl:

Z Albanii do Detroit.

ARRM – II
Jarek Szczęsny:

Dzieło spokoju.

Floating Points – Crush
Jarek Szczęsny:

Stare w służbie nowoczesności.

Stefan Goldmann – Veiki
Paweł Gzyl:

Najbardziej taneczny materiał niemieckiego producenta.

True – Made Of Glass
Łukasz Komła:

Pod rękę ze smutkiem i tańczmy!

Akwizgram – Nü romantik
Jarek Szczęsny:

Próg do przeskoczenia jest niewielki.

Claro Intelecto – In Vitro – Volume 1 & 2
Paweł Gzyl:

Piękna, ale niemodna muzyka.

Paweł Doskocz / Vasco Trilla – Hajstra
Jarek Szczęsny:

Nieprawidłowości w działaniu zmysłów.

Stenny – Upsurge
Paweł Gzyl:

Połamane rytmy zanurzone w ambiencie.

Justyna Steczkowska – Maria Magdalena. All Is One
Przemysław Solski:

Wędrówka duszy.Traversable Wormhole – Regions Of Time

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Kiedy w 2009 roku w sklepach z muzyką klubową pojawiły się płyty Traversable Wormhole, fani głębokiego techno od razu zwrócili na nie uwagę. Wokół panowała moda na ciepły i lekki minimal, a nagrania z kolejnych krążków tajemniczego projektu tchnęły mrocznym i mocnym brzmieniem, wywiedzionym wprost z dawnych nagrań detroitowego projektu X-102. Dopiero po piątej EP-ce okazało się, że pod szyldem Traversable Wormhole kryje się Adam Mitchell, znany bardziej jako Adam X.

Ten amerykański weteran był wtedy tuż po wydaniu czwartego albumu – „State Of Limbo”. Krążek ten, zawierający mocarne połączenie techno, EBM i industrialu, nie spotkał się z większym zainteresowaniem. Taka muzyka nie była jeszcze modna – i Mitchell nie miał zbyt wielu zamówień na występy. Ponieważ chciał jednak objawić światu nowy projekt, postanowił zaprezentować go anonimowo. Dopiero, kiedy kolejne EP-ki Traversable Wormhole zyskały powszechny poklask, wyjawił kto jest autorem znajdującej się na niej muzyki.

W sumie ukazało się dziesięć winylowych dwunastocalówek projektu. Akurat zmieniła się moda – i amerykański producent został powszechnie doceniony. Skoncentrował się więc na wydawaniu muzyki pod pseudonimem Adam X. Jedyny wyjątek zrobił w 2016 roku publikując nakładem Hospital Producntions dwa premierowe utwory Traversable Wormhole. W tym roku wypada jednak dziesiąta rocznica pierwszej EP-ki projektu. Stąd Mitchell postanowił się zamachnąć na nagranie jego albumu.

Otwierające płytę „Redshifting” i „Geodesic Motion” od razu przywołują muzykę sprzed dekady: ostre jak brzytwa klawisze wiją się między dudniącymi breakami, a metaliczne perkusjonalia pulsują w takt nerwowo drgającego basu. W „Casimir Energy” rytm ma bardziej rwany charakter, nadając tym samym nagraniu lekko minimalowy sznyt, podkreślany również przez chłodne klawisze. „Rotation Frequency” to już w pełni rozpędzona maszyna: hipnotyczny killer, wprowadzający na płytę EBM-owe akordy i acidowe loopy.

Równie blisko twórczości amerykańskiego producenta pod pseudonimem Adam X lokuje się „Massless Fermions” – i jest najbardziej bezpośrednie nagranie w zestawie. Bardziej złożone brzmienie ma „Vacuum Stress Field” – otrzymujemy tu bowiem efektowną hybrydę techno i electro, łączącą plemienne bity z ejtisowymi perkusjonaliami. Z jeszcze większą furią uderza „Wormhole Highways”, rezonując przemysłowymi rytmami i lodowatą elektroniką. Płyta kończy się równie mocno – breakbeatową petardą „Stargates”.

„Regions Of Time” to concept-album, skoncentrowany podobnie jak EP-ki sprzed lat na tematyce rodem z literatury science-fiction – tym razem na podróżach w czasie. Idealnie pasuje do tego muzyka amerykańskiego producenta: rytmicznie zwarta i energetyczna, ale w pozostałych elementach aranżacji mająca przestrzenny, wręcz kosmiczny rozmach. Oczywiście dziś materiał ten nie wywoła takiej sensacji, jak pierwsze krążki Traversable Wormhole w 2009 roku. Choć nie jest to już tak odkrywcza muzyka jak wtedy, nadal ma potężną moc.

Sonic Groove 2019

www.sonicgroove.com

www.facebook.com/Sonicgrooverecords

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze