Wpisz i kliknij enter

Bleu Roi – Dark/Light

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

fot. Stefan Rüst

Bleu Roi powstał w Bazylei w 2013 roku z inicjatywy Jennifer Jans – wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów. Jeszcze w tym samym roku wyszła EP-ka „Treasures”. Na pełen longplay trzeba było poczekać kolejne trzy lata, aż pojawił się krążek „Of Inner Cities”. Po drodze następna pauza do momentu zeszłorocznego singla „Darkest Hour” (tutaj więcej o tym nagraniu), który był zapowiedzią minialbumu „Dark/Light”. Materiał ujrzał światło dzienne 25 października 2019 r. nakładem oficyny Plus Plus Records.

Jennifer postanowiła, że nowe utwory nagra w Szwecji, a dokładnie w studiu w Göteborgu, z udziałem Imogen Jans (klawisze) oraz braci Axela (gitara) i Stefana Rüstów (perkusja). Okazało się, że premierowe kompozycje zabierają nas w swoisty slalom między szczęściem, smutkiem, przyjemnością, bólem, zachwytem a rozczarowaniem, wzlotem i upadkiem. Stąd też tytuł „Dark/Light”. Pierwsze trzy utwory – „Crysanthemum”, „Huntington Garden”, „Onomatopoetry” – mają w podtytule słowo „ciemność”, zaś kolejne cztery – „Darkest Hour”, „Summer Calls”, „Illinois”, „Front Yard” – reprezentują „światło”.

Aranżacyjnie to bardzo dojrzałe piosenki (ale nieprzeładowane masą detali), ze świadomym głosem Jennifer i przekazem emocjonalnym. Miłośnicy dokonań Amerykanki My Brightest Diamond, odkryją dla siebie dużo ciekawych przestrzeni w muzyce Bleu Roi, choćby w „Huntington Garden” czy „Onomatopoetry”, a singlowego „Darkest Hour” może pozazdrościć im sama Florence and the Machine. Barwa głosu Jennifer w „Summer Light” – i nie tylko – skojarzyła mi się z wrażliwością innej szwajcarskiej wokalistki, Lea Lu. „Illinois” i „Front Yard” z kolei mają coś w sobie z lepszej strony Bona Ivera, tylko on pewnie by zmasakrował to wszystko auto-tune’em. Całe szczęście, że nie ciągnie Bleu Roi do korzystania z tego efektu. Wolą tworzyć szczere piosenki bez plastikowej powłoki.

Łukasz Komła: Podczas słuchania „Dark/Light” zastanawiałem się, czy wymyśliłaś tytuł EP-ki przed nagraniem piosenek, czy też odkryłaś tę grę światła i ciemności podczas odsłuchiwania już skończonych utworów?

Jennifer Jans: Tytuł płyty powstał w trakcie pisania piosenek. Chcieliśmy, aby temat kontrastów i niuansów był głównym celem albumu. Przypisanie każdej piosenki do „ciemności” lub „światła” było naprawdę niesamowitym procesem, który zamienił się w bardzo fascynującą przygodę.

Co dla ciebie osobiście oznaczają słowa: „ciemność” i „światło”? Albo jak je rozumiesz w kontekście koncepcyjnych ram i jak to przekłada się na twoją muzykę i artyzm?

Dla nas muzyka i kolor mają bardzo silne połączenie. Wówczas mamy do czynienia z bardzo mocnym przesłaniem, że muzyka tworzona przez nas może być tak różnorodna i że dobrze jest nasycić ją różnymi niuansami. Nie wszystko musi być czarne lub białe albo musi przebiegać dokładnie w tej samej linii. Dla rozwoju zespół, który uważamy za eksperyment, to jest naprawdę ważne.

fot. Stefan Rüst

Dlaczego zdecydowałaś się zarejestrować ten materiał w szwedzkim studiu Svenska Grammofonstudion? I jak skandynawskie doświadczenia wpłynęły na produkcję oraz przebieg sesji nagraniowych?

Mieliśmy już wcześniej to szczęście, że nasz pierwszy album „Of Inner Cities” nagraliśmy w tym studiu wraz z naszym producentem Györgym Barocsaiem. To był nasz przyjaciel, który polecił nam to miejsce. Od razu zakochaliśmy się w atmosferze tego studia i poczuliśmy się w nim jak w domu. Myślę, że jest to bardzo ważne dla procesu artystycznego i myślę, że naprawdę można to usłyszeć w naszej muzyce. Generalnie uwielbiamy Göteborg i Skandynawię (nie tylko ze względu na muzykę, która stamtąd pochodzi).

Co dalej z Bleu Roi w najbliższym czasie ?

Nie możemy się doczekać powrotu na scenę i zagrania nowych piosenek na żywo. Wydanie albumu jest dość długim procesem, więc nie mogę się również doczekać momentu, kiedy zacznę pisać nowe piosenki.

 

Strona Bleu Roi »
Profil na Facebooku »
Strona Instagram »
Słuchaj na Soundcloud »
Strona Plus Plus Records »
Profil na Facebooku »Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna Hryniewicz

Bardzo ciekawy wywiad i muzyka która dotyka duszy, powolne tempo obrazu, które lubię. Chętnie poznam muzykę zespołu bliżej. Dziękuję i tak trzymać 🙂

Polecamy