Wpisz i kliknij enter

Jutro zmartwychwstanie w Szczecinie

Zmartwychwstanie to autorski, multimedialny, wielowątkowy projekt obejmujący kompleks budynków byłej, poniemieckiej Rzeźni Miejskiej ulokowanej na najbliższej centrum Szczecina wyspie. Projekt jest kontunuacją aktywności wydawnictwa Musica Genera, które już wcześniej wykorzystywało tereny Byłej Rzeźni w ramach festiwalu MUSICA GENERA FESTIVAL 2004 i 2005. Autorzy projektu – Anna Zaradny i Robert Piotrowicz – do współpracy przy realizacji Zmartwychwstania zaprosili dwójkę artystów wizualnych: Pawla Kulę i Marię Stafyniak. czas: 3 września 2005 r, godzina 21:00, miejsce: kompleks budynków na terenie Portu Rybackiego „Gryf”, dojście/dojazd od ul. Władysława IV, Szczecin. Siłą powstającego ze śmierci jest odnowa, powrót do życia. Siłą Zmartwychwstania jest światło i dźwięk dający na chwilę ożyć martwemu. Przechodzącemu obok pozwala to obserwować i uczestniczyć, ale widz to także ten na, którego patrzą mury. To komunikacja w dwie strony.

Ortodoksyjnie miejski i poświęcony przestrzeni projekt. Zmartwychwstanie za pomocą dźwięku, światła i instalacji ukaże nieznane, a piękne i unikalne miejsce. Z kontekstu poprowadzi widza ku formie z niego uwolnionej, od refleksji i informacji do przeżycia estetycznego.

Miejsce, które zostanie ożywione ma szczególną historię i umiejscowienie. Serce miasta, które pozbawione jest obecności mieszkańców. Miasto w mieście, nieobecne i nie znane. Kilkugodzinny powrót do życia niszczejącej architektury i zaniedbanej przestrzeni.

Równolegle z wątkiem historyczno – miejskim projekt jest równoważnie naznaczony atrybutem sztuki. Linowy charakter wydarzenia pozwoli odbyć widzom odbyć drogę od refleksji, informacji do wrażeń czystych pozbawionych oczywistych kontekstów.

Obecność sztuki w nie typowej dla niej przestrzeni – projekcje i dźwięk wypełnią po przemysłową architekturę, nie galerię czy salę koncertową – stanowi zawsze wyzwanie. Jej funkcjonowanie w dostępnym i otwartym miejscu zmienia jej kontekst i odbiór.

Od strony organizacyjnej Musica Genera w tym przypadku współpracuje z Fundacją Animatica, która swą działalność koncentruje m.in. wokół zagospodarowania i nowych funkcji Śródodrza.

wejście tylko na zaproszenia, które można otrzymać poprzez Gazetę Wyborczą, Radio Szczecin i TVP3 Szczecin.







Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy