Wpisz i kliknij enter

Martin Archer w Krakowie

W ramach organizowanej przez AudioTong.net serii koncertowych prezentacji współczesnych artystów audio, w sobotę 9 września w krakowskim Centrum Sztuki Solvay (Zakopiańska 62) wystąpi brytyjski muzyk i kompozytor Martin Archer, od ponad 25 lat łączący w swojej twórczości elementy free improv z eksperymentalną elektroniką. Początek koncertu o godzinie 19.30. Urodzony w 1957 roku w Sheffield Archer rozpoczynał swą karierę jako saksofonista
zafascynowany twórczością Evana Parkera i Anthony’ego Braxtona. Od początku lat 90. zwrócił się w kierunku nowych możliwości ekspresji, jakie pojawiły się wraz z rozwojem instrumentów elektronicznych i komputerów.
Wraz z gitarzystą Johnem Jasnochem stworzył studyjny projekt ASK, występował w formacji Atlas, w której wraz z czterema innymi muzykami eksplorował pogranicza muzyki elektronicznej, współczesnej i improwizowanej.
Mimo pochlebnych opinii krytyków Martin Archer prawdziwy rozgłos zdobył dopiero
wydaną w 2001 roku płytą Angel High Wires, która składała się z dźwiękowych interpretacji lingwistycznej poezji Gerladine Monk (m.in. z Julie Trippets).
Sam Archer raczej nie mówi już o swoich inspiracjach i kompozytorach, którzy mają
wpływ na jego twórczość, można jednak w jego nagraniach znaleźć zarówno echa Johna Cage’a, Mortona Feldmana czy Stockhausena (muzyka przypadku), jak i Evana Parkera czy Anthony’ego Braxtona, a nawet krautrockowych Faust i Can.
Swoją ostatnią jak dotąd płytę, „Heritage and Ringtones”, Martin Archer nagrał z udziałem
m.in. Rhodri’ego Davisa, harfisty współpracującego również z The Cinematic Orchestra, Sachiko M, Johnem Zornem, Derekiem Baileyem czy Otomo Yoshihide. Zarówno jego płyty, jak i nagrania spotykają się z gorącym (nieraz wręcz entuzjastycznym) przyjęciem ze strony recenzentów – od BBC po The Wire, od NME po Sunday Times.
I choć bywa nazywany „niedocenianym geniuszem”, to i tak (a może właśnie dlatego) warto zobaczyć jego jedyny koncert w Polsce. Obecnie Archer występuję prezentując na koncertach swoje nowsze kompozycje oraz długie, fascynujące partie improwizowane na laptop i klarnet – tak będzie także w Krakowie.







Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy