Wpisz i kliknij enter

Neon Neon – Stainless Style


Wiecie kim był John DeLorean? W Polsce to postać anonimowa, ale w Ameryce otoczona swoistym kultem. Karierę zrobił jako inżynier w przemyśle samochodowym. Fortunę przyniósł mu sportowy model DMC-12, wyprodukowany przez jego własną firmę – DeLorean Motor Company. Auto zostało wykorzystane w filmie „Powrót z przyszłości”, dzięki czemu stało się obiektem marzeń milionów nastolatków dorastających w połowie lat 80. Niestety – dalsze losy DeLoreana nie były już takie różowe. Oskarżony za handel narkotykami, stracił fortunę na adwokatów. Choć został uniewinniony (okazało się, że cała afera była prowokacją FBI), nigdy już nie odzyskał wydanych pieniędzy. Zmarł trzy lata temu.
Neon Neon – „Steel Your Girl”

Na pomysł nagrania płyty będącej concept-albumem, opowiadającym o życiu DeLoreana wpadli dwaj artyści – Gruff Rhys, wokalista walijskiej formacji psychodelicznej Super Furry Animals i Boom Bip, amerykański producent hiphopowy. Ich ścieżki przecinały się już od kilku lat, aż wreszcie na początku 2006 obaj spotkali się w studiu w Los Angeles.
W nagraniach wykorzystali niemal wyłącznie instrumenty sprzed ćwierć wieku – klawisze Casio SK-5, MiniKorg 700 i Roland SH-101 oraz automat perkusyjny Casio. Całością produkcji zajął się oczywiście Boom Bip, zapraszając do udziału w sesji wielu znanych gości – raperów Fatlipa z The Pharcyde i Naeema Juwana Hanksa ze Spank Rock czy perkusistę Fabrizio Morettiego z The Strokes. W efekcie powstała płyta intrygująca. W sposób oczywisty odwołująca się do brzmień z lat 80., ale zachowująca wobec nich własną autonomiczność, daleka od pastiszu, zrobiona bowiem całkiem na serio, ale niepozbawiona dyskretnego humoru.
Neon Neon – „Trick For Trick”

W składających się na nią dwunastu utworach, spotykają się różne gatunki popularne w tamtych czasach. Całość rozpoczyna „Neon Theme” – kosmiczny minimal wave o archaicznym brzmieniu, przywołujący na myśl stare kasety Stratis w rodzaju „Exotic” czy „New Face”. Podobne dźwięki, choć już zrealizowane na bardziej współczesną modłę, spotykamy w nagraniach utrzymanych w stylu electro – „I Lust U” zaśpiewnym zmysłowo przez Cate Le Bon (w stylu zapomnianego SSQ) czy „Michael Douglas” (niosącym wspomnienie produkcji Our Daughter`s Wedding). Tak samo jest z plastikowym italo-disco – tutaj objawiającym się w utworach „Raquel” i „Belfast” – zainspirowanych popularnymi i dziś dokonaniami Alexandra Robotnicka. Na syntetyczne piosenki o romantycznych melodiach, typowe dla amerykańskiego pop-rocka z tamtej dekady (w rodzaju The Cars czy Huey Lewis & The News), trafiamy natomiast w „I Told Her On Alderaan” czy „Steel Your Girl”.
Do zestawu tego nie pasują jedynie nagrania hiphopowe – o ile „Trick For Trick” broni się electro-funkowym podkładem w oldskulowym stylu, to „Sweatshop” czy „Luxury Pool” brzmią jak z zupełnie innej bajki, wpisując się w koncepcję futurystycznych aranży, opatentowanych przez Timbalanda i The Neptunes.
Neon Neon – „I Lust U”

„Stainless Style” to płyta niebanalna – oddająca klimat epoki, ciekawa dla dorastających w tamtych czasach, ale atrakcyjna również dla młodego słuchacza, świetnie wyprodukowana i niezwykle przebojowa.
lexrecords.com | sonicrecords.pl | myspace.com/neonx2
2008Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
joi
joi
13 lat temu

Nota bene nominowana do tegorocznych nagrod The Mercury Prize 😉 – obok Buriala, Radiohead i Estelle.

Polecamy