Wpisz i kliknij enter

David Toop na wykładach i z koncertem

Fani muzyki nowej i eksperymentalnej mogą zacierać ręce. Toruńskie CSW zaprasza w maju i w czerwcu na serię wykładów, których gościem będzie sam David Toop! Chodzi o cykl spotkań pod wspólnym tytułem „Weksacje”. Wykłady, warsztaty i koncerty poświęcone będą poszukującej muzyce ostatnich stu lat. – Wszystko co zawsze chcieliście wiedzieć o muzyce XX wieku, ale baliście się zapytać – w taki sposób organizatorzy opisują swój pomysł.

Seria wykładów będzie służyła stworzeniu mapy praktyk odnoszących się w różny sposób i na różnych poziomach do idei nowości; będzie kilkunastoodcinkową opowieścią o muzyce ostatnich stu lat, w której na równych prawach spotkają się anegdoty, terminologia muzykologiczna, teoria kultury i fakty historyczne. Będzie się można dowiedzieć czym jest dodekafonia, jaka jest relacja między Stevem Reichem i sceną techno w Detroit; co stało się w komorze bezechowej, kiedy wszedł do niej John Cage; dlaczego koncern Pepsi podał do sądu kolektyw Negativland; dlaczego nie ma różnicy między dźwiękiem i szumem zdaniem Henry Cowella.

Serwis Nowamuzyka.pl objął wydarzenie swoim patronatem. Jak mogłoby być inaczej? 🙂

Seria przedwakacyjna

17.05.2009,Niedziela

  • 16.30 Prezentacja materiałów (nagrania, partytury, manifesty itp.)
  • 17.30 Michał Libera – Wprowadzenie do „Weksacji”
  • 18.00 David Toop – Wykład „Złowieszczy rezonans. Słuchacz jako medium”
  • 19.30 Prezentacja materiałów (nagrania, partytury itp.)
  • 21.00 David Toop – Koncert

31.05.2009, Niedziela

  • 16.30 Prezentacja materiałów (nagrania, partytury, manifesty itp.)
  • 18.00 Michal Libera – Wykład „Szum, hałas, odgłos. Trzy definicje noise’u”
  • 19.30 Prezentacja materiałów (nagrania, partytury itp.)

14.06.2009,Niedziela

  • 16.30 Prezentacja materiałów (nagrania, partytury, manifesty itp.)
  • 18.00 Monika Pasiecznik – Wykład „Aksamitna rewolucja muzyczna czyli o przełomie atonalnym początku XX wieku”
  • 19.30 Prezentacja materiałów (nagrania, partytury itp.)

O wykładach

David Toop. Złowieszczy rezonans. Słuchacz jako medium
Tematem wykładu będą relacje między dźwiękiem, ciszą, „bliskim słuchaniem” i przestrzenią. Tajemnicza historia tego rodzaju słuchania ujawnia się w szczegółowej analizie subtelnych, często przeszkadzających fenomenów dźwiękowych nagrywanych i artykułowanych w różnych pracach dźwiękowych – w tym: w mediach uważanych za ciche. Wykład będzie oparty na analizach wątków nadprzyrodzonych w XIX- i XX-wiecznej literaturze, XVII-wiecznego malarstwa Flamandzkiego, dzieł Marcela Duchampa, Francisa Bacona, dzieł Jamesa Joyce’a, Virginii Woolf a także artystów dźwiękowych takich jak Akio Suzuki.

Michał Libera. Szum, hałas, odgłos. Trzy definicje noise’u
Jakkolwiek trudno zrozumieć muzykę XX wieku bez odniesienia do pojęcia „noise’u”, już samo jego tłumaczenie nastręcza kłopotów. Nie bez powodu – niemal za każdym razem, gdy zaczyna być używane zarówno w dyskursie muzycznym jak i w muzyce, definicji dokonuje się niejako od nowa. Trzy z nich pojawiły się na początku ubiegłego stulecia nieodwracalnie zmieniając jego historię. Wykład będzie skoncentrowany na wprowadzeniu przemysłowego hałasu do muzyki (futuryzm), odkryciu szumowego elementu w każdym tonie (Henry Cowell) oraz niewielkim obiekcie, który znalazł się w roku 1916 w nowojorskiej galerii i wydawał tajemnicze odgłosy (Marcel Duchamp).

Monika Pasiecznik. Aksamitna rewolucja muzyczna, czyli o przełomie atonalnym początku XX wieku
„System tonalny” to jedno z fundamentalnych osiągnięć nowożytnej muzyki europejskiej. Zasadza się na nim cała twórczość Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Fryderyka Chopina i dziesiątek wybitnych kompozytorów tworzących coś, co potocznie nazywamy „muzyką klasyczną”.
Po czterech stuleciach w łonie tego systemu doszło jednak do pęknięcia. W 1908 roku Arnold Schönberg skomponował pierwszy „utwór atonalny”. Jak doszło do załamania się starego porządku muzycznego? Gdzie leżą przyczyny upadku systemu tonalnego? Czy Schönberg rozpoczął estetyczną rewolucję, czy wyciągnał proste wnioski? I wreszcie – co z tego wynikło dla muzyki kolejnych stu lat?







Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
TR
TR
14 lat temu

Byłem 17-go na Davidzie Toopie. Było świetnie, tak wykład, jak i koncert. Polecam takie spotkania. Uwaga, zmieniły się godziny rozpoczęcia! Wszystkie będą od 18:00, niestety wstęp płatny: 10 zł za cały dzień.

mallemma
mallemma
15 lat temu

świetna wiadomość! tutejsze csw zaskakuje 🙂

Polecamy

Nowości z International Anthem

Odwiedzamy katalog chicagowskiej oficyny International Anthem, gdzie ukazały się nowe wydawnictwa Makaya McCravena i Bena LaMara Gaya.