Wpisz i kliknij enter

Nietypowy projekt Miry Calix

Chantal Passamonte, lepiej znana słuchaczom Warpa jako Mira Calix, wraz z artystami video, kryjącymi się pod pseudonimem Flat-e, stworzyli instalację audiowizualną, która została doceniona i uhonorowana prestiżową nagrodą. Mira Calix pochodzi z Republiki Południowej Afryki, zaś do Angli przeprowadziła się na początku lat dziewięćdziesiątych. To tutaj, dzięki wytwórni Warp, wydała swoje pierwsze muzyczne dzieła („One On One”, „Nunu”) i poznała przyszłego męża Seana Bootha z Autechre. Kolektyw Flat-e tworzy trzech artystów: Robin McNicholas, Matt Bateman i Rob Slater, którzy mają na swoim koncie teledyski do utworów Junior Boys czy Squarepushera, ale również video performance w ramach koncertów i festiwali (ze wszystkim można zapoznać się na stronie grupy).
Ponieważ zarówno Mira Calix, jak też Flat-e blisko współpracują z muzykami związanymi z Warpem, a także bezpośrednio z wytwórnią, łatwo było im połączyć siły i rozpocząć pracę nad nowym dziełem. Wspólny projekt artystów nazywa się „My Secret Heart” i otrzymał niedawno jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie muzyki klasycznej: Royal Philharmonic Society Award. Nagroda została przyznana za wkład w rozwój widowni i, jak widać na filmach promujących przedsięwzięcie, osoby odwiedzające wystawę rzeczywiście są zaintrygowane i pochłonięte nietypową instalacją.

„My Secret Heart” jest podzespołem Streetwise Opery, zajmującym się muzyką i instalacją video, w którym oprócz wspomnianych artystów, ma swój udział dźwiękowiec Dave Sheppard.

Dzieło jest inspirowane siedemnastowieczną kompozycją Gregorio Allegrriego „Miserere”, uważaną wówczas za utwór o niezwykłej mocy, przez co powszechny jego odsłuch został zakazany przez papieża.
Mira Calix i Flat-e pracowali nad tym utworem razem z setką artystów ze Streetwise, starając się wyciągnąć głębię oraz tajemnicę „Miserere”. Poszczególne części kompozycji zostały wykorzystane na ścieżce dźwiękowej do projektu.

Skończone dzieło jest ogromną budowlą, która powstała specjalnie w tym celu. Na wysokim, 360-stopniowym ekranie wyświetlany jest 7-minutowy film, któremu wtóruje muzyka grana w systemie surround. Instalacja miała swoją premierę w Royal Festival Hall, a teraz objeżdża galerie oraz festiwale na całym świecie. Tylko sobie życzyć, by trafiła również do Polski.Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
gabba
gabba
12 lat temu

na unsound by pasowala taka instalacja 🙂

Polecamy