Wpisz i kliknij enter

Burial – Street Halo EP


Trzy lata, cztery miesiące i 23 dni – tyle czasu minęło od premiery albumu „Untrue” – ostatniego solowego wydawnictwa Willa Bevana vel Burial. W tak zwanym międzyczasie brytyjski producent nagrał dwa utwory z Four Tet (epka „Moth / Wolf Cub”), podpisał się pod kilkoma remiksami (m.in. „And It Rained All Night” Thoma Yorke’a i „Be True” Commix), mignął pojedyncznymi premierowymi utworami („Prophecy” na składance „Nu Levels” i „Fostercare na kompilacji „5 Years Of Hyperdub”) i pomógł Breakage w produkcji płyty „Foundation” (kompozycja zatytułowana „Vial”).

W połowie marca 2011 dość niespodziewanie ukazała się wspólna epka Buriala, Thoma Yorke’a i Four Tet, ale jeszcze wtedy nic nie wskazywało na to, aby pierwszy z nich pracował nad solowym materiałem. Tymczasem już dwa tygodnie po premierze „Ego / Mirror” ukazała się epka „Street Halo” sygnowana wizytówką wytwórni Hyperdub.

Burial jest twórcą specyficznym i kontrowersyjnym, jego muzyka jest bowiem absolutnie wyjątkowa, przez co nie sposób przejść obok niej obojętnie – najczęściej budzi skrajne emocje, od całkowitej niechęci po niemal fanatyczne uwielbienie. Niesłusznie podciągany pod dubstep, zdołał wypracować własny, całkowicie unikalny styl. Kwestią sporną była też długo utrzymywana w tajemnicy tożsamość Bevana, który to sekret jedni brali za tani chwyt marketingowy, inni zaś widzieli w nim przejaw skromności i dbałości wyłącznie o muzykę, a nie o wizerunek. Jedno było pewne – Burial zaproponował brzmienie, jakiego wcześniej nie znano.

Na „Street Halo” od pierwszych sekund słychać z kim mamy do czynienia, choć z drugiej strony nie można powiedzieć, że w muzyce Brytyjczyka nic się nie zmieniło. Charakterystyczne 2stepowe podkłady ustąpiły miejsca house’owej rytmice, nad którą nadbudowano sięć poszatkowanych wokaliz, już nie tyle z drugiego pokoju, co nie z tego świata. Cała reszta – ambientowe tła, szkliste dzwonki, trzask winyla, szum deszczu, syrena lokomotywy i inne sample – tonie w gęstych pogłosach.Jedno się nie zmieniło: głęboka melancholia, wręcz egzystencjalny smutek wyzierający z trzech kompozycji („Street Halo”, „NYC” i „Stolen Dog”), jakie trafiły na epkę. Bo Londyn przełożony na dźwięki przez Buriala to w dalszym ciągu miasto zranione i wyalienowane, pełne samotnych ludzi, rozczarowanych kochanków i wyniszczonych używkami imprezowiczów, którzy przemierzają uśpione ulice w rytm sygnalizacji świetlnej. To prawda, do tych utworów można tańczyć, ale jakże im daleko do odhumanizowanego, emocjonalnie autystycznego dubstepu w wersji klubowej.

Nie od dzś wiadomo, że w muzyce Willa Bevana nie chodzi o inżynierię dźwięku, techniczną perfekcję czy producencką maestrię; tu chodzi o vibe, uczucia, emocjonalność, czyli coś, na czym głównie powinna polegać muzyka. Ja osobiście nie jestem fanem „Street Halo EP”, bo nagrał ją Burial – jestem fanem Buriala, bo nagrywa takie dźwięki. Teraz poproszę longplay.Hyperdub, 2010Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wrocławiak
wrocławiak
8 lat temu

truant i rough sleeper tylko potwierdzają wyjątkowość tego typa. od kilku lat nie ma dnia bez kilku jego kawałkow. to chyba już fanatyzm, upajam się każdym samplem i każdym kickiem z pod jego ręki. do tej pory tylko prodigy tak na mnie działało (ale to było z 15 lat temu).

robbie80
robbie80
10 lat temu

Bardzo dobrze, choć miałem większe oczekiwania. Lepiej wyszło z Four Tet i Thomem.

ryba16
ryba16
10 lat temu

bardzo ladnie napisane, ale epka wywoluje mieszane uczucia…

mallemma
mallemma
10 lat temu

Ludzie……

Błażej1983
Błażej1983
10 lat temu

Rewelacja! Burial to Burial

Proxima Centauri
Proxima Centauri
10 lat temu

Moim zdaniem, jest bardzo dobra, choć odbieram ją jako nieco łagodniejszą od poprzednich LP.

Hedfunk
Hedfunk
10 lat temu

Z kolejnymi wydawnictwami Buriala mam jeden problem. Po pierwszym odsłuchu jestem zachwycony, kolejne przynoszą już tylko rozczarowanie i znudzenie. Podobnie jest ze ,,Street Halo. Im więcej słucham, tym niej mi się podoba. Ale ,,Stolen dog to świetny kawałek.

mallemma
mallemma
10 lat temu

na razie nie będzie, na stronie factu był primaaprilisowy dżołk 🙂

kiszkajoy
kiszkajoy
10 lat temu

to będzie ten album czy nie?
A EP-ka jak na Buriala przystało – epicka!

Polecamy