A Winged Victory for the Sullen – „The Undivided Five”
Mateusz Piżyński:

Ambientowe nowości z Ninja Tune

Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.

Planetary Assault Systems – Plantae
Paweł Gzyl:

W stronę psychodelii.

Sleep D – Rebel Force
Paweł Gzyl:

Muzyczny zapach minionego lata.

Levitation Orchestra – Inexpressible Infinity
Jarek Szczęsny:

Podpalacze wzniecają eutymię.

Innercity Ensemble – IV
Jarek Szczęsny:

Luz i bogactwo.

Grischa Lichtenberger – RE:PHGRP
Paweł Gzyl:

Free jazz w „rasterowej” wersji.La Fura Dels Baus na Malta Festival 2011

Wielki comeback La Fura Dels Baus na finał tegorocznego Malta Festival 2011 w Poznaniu. La Fura Dels Baus jest jednym z najbardziej znanych i nieprzewidywalnych zespołów teatralnych w Europie. Maltańska publiczność pamięta zapewne ich równie wspaniały co wstrząsający spektakl „M.T.M.”, który został pokazany podczas Festiwalu Malta w 1996 roku. W wielkiej hali targowej artyści w radykalny i bezkompromisowy sposób mierzyli się z totalitarną władzą konsumpcjonizmu, manipulacjami mediów, pytając o postawę współczesnego człowieka, tracącego własną wolność i podmiotowość.

Teraz, na finał tegorocznego Malta Festival 2011 przygotowali zaadaptowane specjalnie do przestrzeni miejskiej Poznania przedstawienie „Los Nadis”, które jest hołdem złożonym integracji, włączeniu we wspólnotę ludzi odrzuconych. Rozgrywający się pomiędzy Placem Wolności a Starym Rynkiem spektakl będzie wzruszającym i zapierającym dech w piersiach widowiskiem, w którym katalońscy artyści pokarzą całą maestrię swojego warsztatu i bogactwo wykorzystywanych środków ekspresji. Przedstawienie odbędzie się 9 lipca 2011, o godz. 22:30, na Placu Wolności. Wstęp wolny.

5 i 6 lipca przestrzenią wokół pomnika Armii Poznań zawładnie francuska grupa Deuxieme Groupe DIntervention, która w wizyjnym, pełnym ruchu i muzyki przedstawieniu „Tragédie! Un Poeme” odwołuje się do napiętych i burzliwych relacji pomiędzy tym, co publiczne a prywatne, zastanawiając nad tym, czym obecnie – w zglobalizowanym, opanowanym przez tłum świecie jest wspólna przestrzeń. Grupa zaprasza do dialogu widza, przechodnia, obywatela – wszystkich, którzy są podmiotami współczesnej agory. Performance odbędzie się 5 i 6 lipca o godz. 21:00, na ul. Księcia Józefa przy pomniku Armii Poznań. Wstęp Wolny.

W tegorocznym programie znalazły się także dwa niezwykle ciekawe przedstawienia typu site-specific, będące produkcjami Malty przygotowanymi specjalnie na festiwal. Pierwszy z nich to „Egzamin” – nowy spektakl znanego ze swojej „wrażliwości miejsca” i podejmującego wielopoziomową grę z przestrzenią teatru Usta Usta Republika. W projekcie „Egzamin” wykluczenie pojmowane jest jako ostateczny test, w którym nasze życie poddawane jest ocenie przez System. Weryfikacja następuje przed samym końcem, kiedy nic już nie można zmienić. Widowisko odbędzie się 6, 7 i 8 lipca o godz. 20:00, Fort VIII, ul. Rumuńska 15. Wstęp wolny.

Drugi to performance „Autobus Jedzie” autorstwa kolektywu Szyngiera / Jakimiak / Baumgart, który odbędzie się w dawnym budynku Szpitala Psychiatrycznego w Owińskach pod Poznaniem. Inspirowany „Kwadrofonią” Ireneusza Iredyńskiego, spektakl zaprasza widzów do wędrówki po zakamarkach odmiennej teraźniejszości, ale także – po innej świadomości. Spektakl odbędzie się 7 i 8 lipca o godz. 22:00 – autobus odjeżdża o godz. 22.15 z ul. Ewangelickiej. Wstęp wolny.

Natomiast Teatr Ósmego Dnia, we współpracy z osadzonymi w poznańskim Areszcie Śledczym przy ul. Młyńskiej 1, zrealizował projekt społeczno-artystyczny „Osadzeni”. Jak mówią artyści: „Staraliśmy się oddzielić w losie osadzonych to, co przytrafiło się tylko im od tego, co przytrafić się może każdemu. […] pokazać ból istnienia niezależny od czasem drastycznych, kryminalnych czynów”. To niecodzienne widowisko odbędzie się 7 lipca o godz. 21:00 i 8 lipca o godz. 16:00 , Sala Teatru Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44. Wstęp wolny

Maltańscy widzowie będą też mogli zobaczyć przedstawienie Teatru Palmera Eldrichta – „Alien”, powstałe we współpracy z nowojorskim dramaturgiem Howardem Pflanzerem, który zafascynowany spektaklem Jarzenie (pokazywanym na Malcie w 2009 r.), zaproponował zespołowi wspólne teatralne przedsięwzięcie. W tym spektaklu ekologiczne paranoje spotykają się z hipotezami o pozaziemskich cywilizacjach, a poznańska grupa komunikuje z amerykańskim freakiem. Spektakl można zobaczyć 6 lipca o godz. 17:00 i 19:00 w Sali Teatralnej Ośrodka Teatralnego Maski, ul. Niepodległości 26. Wstęp wolny.

Program oraz szczegółowe informacje o spektaklach, artystach i biletach dostępne są na malta-festival.pl

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.