Wpisz i kliknij enter

Ras G i Mount Kimbie na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Koniec sierpnia coraz bliżej, nie oznacza to jednak, że w programie VI edycji Festiwalu Tauron Nowa Muzyka nie pojawią się już żadne nowe gwiazdy. Wręcz przeciwnie – kolejnym artystą, który uświetni swoją obecnością katowicką imprezę będzie Ras G, zaproszony przez kuratorkę jednej z naszych scen, Mary Anne Hobbs. Ras G

Nazywany spadkobiercą Sun Ra i Lee Perryego, amerykański producent i DJ to jeden z tych twórców, którzy wymykają się jakimkolwiek próbom kategoryzacji. Jego muzyka czerpiąca pełnymi garściami zarówno z IDM, jak i hip-hopu, nie bojąca się wycieczek w stronę czystego noiseu i rozbujanych dubowych produkcji to prawdziwie wybuchowa mieszanka, w której afrykańskie dziedzictwo przenika się swobodnie z najbardziej zdehumanizowanymi odmianami muzyki tanecznej.

Od ponad dekady Ras G nie ustaje w wysiłkach powiązania starożytnych tradycji Czarnego Kontynentu, takich jak wykorzystywanie dźwięków o podobno leczniczych właściwościach, znanych już szamanom sprzed tysiącleci z najnowszymi zdobyczami techniki produkcyjnej i brzmieniami kojarzonymi przez lata z ekstremalną awangardą muzyczną.

Nie oznacza to jednak, że jego występy trafiają jedynie do hermetycznej grupki wyznawców – już pierwszymi setami zwrócił na siebie uwagę takich tuzów współczesnego hip-hopu, jak Flying Lotus czy Manu Dibiase, a kolejne nagrywane przez niego albumy, szybko doczekały się uznania i uważa się je za jedne z najważniejszych dokonań współczesnego instrumentalnego hip-hopu (choć należy przyznać, że w tym wypadku jest to bardzo umowna etykieta).

Mount Kimbie

Tych z Was, którzy będą chcieli nieco odpocząć po czterodniowych festiwalowych szaleństwach, zapraszamy do Jazz Clubu Hipnoza na finałowe after-party, które uświetni swoją obecnością jeden z najciekawszych ambientowych duetów na świecie – Mount Kimbie. Ich muzyka to sample, loopy i ambientowe brzmienia, ozdobione dziesiątkami szumów i mikrodźwięków, zdolnych zahipnotyzować każdego słuchacza, budząc skojarzenia z dokonaniami największych mistrzów gatunku – Boards of Canada czy Bibio.

Battles odwołują

Równolegle pragniemy poinformować Was o fakcie, iż podczas festiwalu nie wystąpi Battles. Zespół w swoim oficjalnym komunikacie podaje:

Z wielkim smutkiem musimy poinformować naszych fanów w Polsce o konieczności zmiany daty naszego występu mającego odbyć się w sierpniu podczas Tauron Nowa Muzyka Festiwal 2011. Niestety, z powodów rodzinnych jesteśmy zmuszeni skrócić naszą europejską trasę koncertową.
Jednocześnie obiecujemy pojawić się w Polsce w najkrótszym możliwym terminie.

Wszystkie aktualne informacje na temat festiwalu znajdziecie na stronie www.festiwalnowamuzyka.plJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Holger Czukay – dyskografia

24 marca Holger Czukay obchodziłby 80. urodziny. Z tej okazji przyglądamy się jego niezwykłej twórczości.