Wpisz i kliknij enter

Phoenecia – Demissions

Amerykański duet Phoenecia debiutował w 1997 roku singlem „Randa Roomet”, i to od razu w barwach Warp Records. Joshua Kay i Romulo Del Castillo doczekali się nawet remiksu ich utworu „Odd Jobs” w wykonaniu gigantów z Autechre, nieczęsto skorych do pracy nad cudzą muzyką. Pierwszy longplay producentów z Miami ukazał się dopiero w 2001 roku nakładem wytwórni Schematic. „Brownout”, bo tak nazywał się ten album, zyskał status rzeczy kultowej wśród fanów elektroniki z pogranicza idmu, ambientu i noise’u. A potem Phoenecia przepadła jak kamień w wodę.

Siedem długich lat później pojawił się ponad półtoragodzinny album „Echelon Mall”, zawierający elektroakustyczną muzykę konkretną stworzoną na potrzeby offowych filmów, pokazów sztuki i instalacji artystycznych. Trudno jednak traktować to wydawnictwo jako pełnoprawną kontynuację „Brownout”. Ta ujrzała światło dzienne dopiero w dobiegającym właśnie końca roku.

Warto było czekać cała dekadę na „Demissions”. Choć premierowy materiał nie stanowi rewolucji (ani w brzmieniu Phoenecii, ani w estetyce idmu w ogóle), to jednak słucha się go z niekłamaną przyjemnością. To po prostu pierwszorzędna muzyka odwołująca się do najlepszych tradycji „owadziej elektroniki”. Klamrą spinającą całość są dwa kolosy, „Two-Part Invention For Bodhran & Computer” i „Livelihood” (odpowiednio 12,5 i 10,5 minuty), które przekonują, że jest to twórczość nie uznająca kompromisu i naginania się pod modę. To, co pomiędzy jest równie porywające, niezależnie od tego, czy autorzy stawiają na kontemplacyjny nastrój rzeźbiony w ambiencie („Seba”), wycieczki w bardziej zrytmizowanych kierunkach („Dogness”, w którym rozbrzmiewają sample z dokonań Kettel), czy nawet atmosferę znaną z nagrań Coil („Aunt Alice”) i próby wkomponowania względnie chwytliwej melodii w szorstkie syntetyczne ramy („Gesundheit”).

„Demissions” to powrót w wielkim stylu i lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy tęsknią za estetyką znaną z płyty „Draft 7.30” innego duetu, wspomnianego na samym początku.

Schematic/Detroit Underground | 2011Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy