Flaner Klespoza – Przygody i tajemnice
Jarek Szczęsny:

Debiut podwójny.

Max Andrzejewski’s Hütte – Hütte & Guests Play the Music of Robert Wyatt
Łukasz Komła:

Robert Wyatt na ujazzowionym spacerze.

Fumiya Tanaka – Right Moment
Paweł Gzyl:

Spójna całość zbudowana z kontrastowych elementów.

Król – Nieumiarkowania
Jarek Szczęsny:

Nie chce nam mówić niczego wprost.

Burial – Tunes 2011-2019
Jarek Szczęsny:

Brama do innej rzeczywistości.

Zaumne – Contact
Jarek Szczęsny:

Niezwykła bliskość.

Various Artists – Consortium Vol. 1
Paweł Gzyl:

Z Albanii do Detroit.

ARRM – II
Jarek Szczęsny:

Dzieło spokoju.

Floating Points – Crush
Jarek Szczęsny:

Stare w służbie nowoczesności.

Stefan Goldmann – Veiki
Paweł Gzyl:

Najbardziej taneczny materiał niemieckiego producenta.

True – Made Of Glass
Łukasz Komła:

Pod rękę ze smutkiem i tańczmy!

Akwizgram – Nü romantik
Jarek Szczęsny:

Próg do przeskoczenia jest niewielki.

Claro Intelecto – In Vitro – Volume 1 & 2
Paweł Gzyl:

Piękna, ale niemodna muzyka.

Paweł Doskocz / Vasco Trilla – Hajstra
Jarek Szczęsny:

Nieprawidłowości w działaniu zmysłów.Bonaparte, Kangding Ray, Moritz Von Oswald Trio – weekend z Avant Art Festival

Zbliża się najważniejszy weekend piątej edycji Avant Art Festival. Od piątku do niedzieli (5-7 października) we Wrocławiu wystąpią gwiazdy niemieckiej sceny muzycznej.

Usłyszymy ekscentryczną formację Bonaparte, aż trzech artystów wytwórni Raster-Noton, w tym Kangding Ray. Po raz pierwszy w Polsce wystąpią DAF – dziadkowie techno i pionierzy electropunka. Na obchody 10-lecia wytwórni Project: Mooncircle do Wrocławia przyjadą m.in. Gordon i Robot Koch. Finał weekendu to koncert Moritz Von Oswald Trio – trzech możnowładców niemieckiej elektroniki, z doskonałym Vladislavem Delayem. Muzyczną ucztę dopełnią Denseland i FM Einheit.

Piątek

Już 5 października będzie można skosztować najlepszych potraw z muzycznego menu 5. edycji Avant Art Festival. W Eterze wystąpią bowiem Bonaparte oraz wybitni muzycy wytwórni Raster-Noton. Kangding Ray to artysta tworzący „abstrakcyjną muzykę basową”. To dźwięki pełne chłodnych prądów, melodii zakamuflowanych w rytmie i eleganckich bitów wycyzelowanych ze spartańskim rygorem. Z kolei Byetone to żywiołowy taniec i zaduma nad artyzmem, wpadająca w ucho melodyjność i surowość wykorzystanych środków, najnowsza technologia i sentymentalna wycieczka w przeszłość muzyki.

Frank Bretschneider – obok Olafa Bendera i Alva Noto to jeden z trzech ojców-założycieli wytwórni Raster-Noton. Jego muzyka opisywana jest jako abstrakcyjny analogowy puentylizm, kompozycje przyszłości, które powinny wypełniać futurystyczne poczekalnie i hale portów kosmicznych czy też jako nowatorskie, pełne organiczności techno.

Taneczną noc w piątek otworzy formacja Bonaparte – muzyczni szaleńcy z Berlina, którzy zagrają muzykę pełną melodyjności i tanecznych rytmów, opartą na tradycyjnych gatunkach w rodzaju bluesa czy folku, ale do granic możliwości nasyconą miejskimi stylistykami elektro, hip hopu i dubstepu.

Sobota

W sobotę, 6 października, odbędzie się najbardziej wyczekiwany koncert festiwalu – w Imparcie wystąpi DAF – żywa legenda z Niemiec. To jedna z najważniejszych formacji lat 80. XX wieku, która swoją twórczością stanowiła podwaliny pod takie gatunki jak electro czy EBM. Później swoje 10-lecie świętować będzie wytwórnia Project: Mooncircle. W Puzzlach wystąpią Robot Koch, Rain Dog, Long Arm i Gordon – założyciel wytwórni.

Niedziela

Na finał weekendu z najlepszą muzyką niemiecką, 7 października, zagra Moritz Von Oswald Trio – supergrupa złożona z możnowładców niemieckiej elektroniki – Moritz Von Oswald zajął się opanowaniem instrumentów elektroakustycznych, Loderbauer korzysta z analogowych syntezatorów, a Vladislav Delay powraca do swoich początków i gra na perkusji.

W sercu tej epickiej wyprawy tkwi marzenie o połączeniu w jedną współgrającą całość dorobku klasycznego berlińskiego techno z jazzem Milesa Davisa, krautrockowym szaleństwem geniuszy z Can i neoklasycyzmem Igora Strawińskiego. To przyswajalny lecz nie pozbawiony ambicji i oryginalności fusion jazz przefiltrowany przez historię dub techno.

W niedzielę zagrają też Denseland, poruszający się w strefie pomiędzy wolną improwizacją a post-punkiem oraz FM Einheit – wizjoner perkusjonaliów, który w Helios Nowe Horyzonty zakończy 1. Avant Art Film – przegląd niemieckich filmów o muzyce.

Więcej informacji na www.avantart.pl

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

  1. tsuru

    Ktos byl na R-N albo Moritzu? Zadnych recenzji i wrazen, ani tu i na forum…