A Winged Victory for the Sullen – „The Undivided Five”
Mateusz Piżyński:

Ambientowe nowości z Ninja Tune

Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.

Planetary Assault Systems – Plantae
Paweł Gzyl:

W stronę psychodelii.

Sleep D – Rebel Force
Paweł Gzyl:

Muzyczny zapach minionego lata.

Levitation Orchestra – Inexpressible Infinity
Jarek Szczęsny:

Podpalacze wzniecają eutymię.

Innercity Ensemble – IV
Jarek Szczęsny:

Luz i bogactwo.

Grischa Lichtenberger – RE:PHGRP
Paweł Gzyl:

Free jazz w „rasterowej” wersji.Etamski z nowym albumem

Już w listopadzie – kilka tygodni po przedpremierowym występie na Unsound Festival – ukaże się płyta Lovely Interstellar Trip

Przemysław Etamski – producent muzyczny, pochodzi ze Szczecina, mieszka w Gdyni. Z braćmi Rychlickimi (Kristen) tworzy trio Salto, z Robertem Piernikowskim (Napszykłat) duet P/E, gra również w duecie z Peve Letym (Indigo Tree, SWNY, Boar Sleeping). Jego muzyka oscyluje w okolicach eksperymentalnej elektroniki, samplingu, field recordingu i awangardowego jazzu, lecz swoje korzenie posiada głęboko w podziemiach hip-hopu.

Etamski brzmieniem balansuje na granicy szmeru, ciszy i spokojnych, delikatnie chropowatych tonów, niekiedy szkicując pulsujący bit, a czasem zatapiając się w hałaśliwym kolażu, budując tym samym pełen sonicznych niuansów niepowtarzalny klimat. Wszystko jednak serwuje z doskonałym wyczuciem, co klasyfikuje go w czołówce młodej polskiej elektroniki.

Do tej pory wydał następujące albumy: Zabrudzony Garnitur (2008, Qulturap), Kosmos (2009, Qulturap/Pink- Punk), w kolaboracji z Konradem Smoleńskim winyl Niuniuni Gra Na Psie (2010, Artbazaar Records), Western Lands (2011, Lado ABC) z zespołem Kristen oraz Live at Kisielice (2012, Qulturap) w duecie z Piernikowskim. Najnowszy album promuje utwór SAMO© z gościnnym udziałem Peve Lety.

Hip-hop zawsze był dla mnie trochę za ciasny, ale był dobrym punktem wyjścia do dalszych eksperymentów. – mówi Etamski – Mnie jednak zawsze najbardziej fascynowały faktury, użyte brzmienia, specyficzna surowość, barwa głosu, to jak numer został zarejestrowany. Te fascynacje przełożyły się na brzmienie mojej muzyki. Najciekawsze rzeczy moim zdaniem dzieją się w tle, ja te tło wyciągam na wierzch.

Najwięcej mi dały trasy koncertowe z Kristen oraz z Robertem Piernikowskim, to są bardzo inspirujący ludzie i bardzo dobrzy koledzy, wyniosłem z tej nauki bardzo wiele, za co jestem im wdzięczny.

Dużą inspiracją jest wciąż free jazz. To jest dla mnie pełnowartościowa muzyka z duszy, umysłu i serca z ogromnym ładunkiem. Najpiękniejsze jest to, że nie trzeba jej rozumieć, słucha się ją na czuja i jeśli się to chwyci, to jest się szczęśliwszym człowiekiem.

Moją siłą jest spokój, dlatego mieszkam nad morzem, prowadzę spokojne życie, dużo spaceruję i nie ma w tym nic z romantycznych bzdur.

Płyta Lovely Interstellar Trip ukaże się 9 listopada nakładem wytwórni Qulturap. Nowamuzyka.pl jest patronem medialnym albumu.

Komentarze

Comments are closed.