Wpisz i kliknij enter

Balkan Beat Box w Polsce

Do Krakowa i Warszawy przybędzie w ten weekend czołowa światowa gwiazda nowoczesnej sceny electro-etnicznej.

Balkan Beat Box ma świeże spojrzenie na muzykę postrzeganą jako ciągły dialog kultur. Szybko stał się jedną z największych światowych gwiazd nowoczesnej sceny world music. Prezentował swoją muzykę na największych festiwalach na świecie (m.in. Glastonbury czy Roskilde), zawsze spotykając się z dzikimi reakcjami i owacjami na stojąco.

Balkan Beat Box został założony w 2003 roku przez Ori Kaplana i Tamira Muskata, którzy razem z wokalistą i perkusjonistą Tomerem Yosefem stanowią de facto ten zespół. Tamir i Ori są aktywni na nowojorskiej scenie od wielu lat. Grali w takich formacjach jak Firewater, Gogol Bordello, Big Lazy, Shot’nez. Również jako DJ-e prezentowali się na całym świecie. Tamir Muskat dorastał w domu pełnym rumuńskiej oraz afrykańskiej muzyki, a Ori Kaplan – w Jaffa grając klezmerską muzykę na klarnecie. Tomer Yosef to niezwykle uzdolniony sceniczny performer z Izraela, mający na swym koncie występy w filmach (m.in. znany w Polsce „Przyjeżdża orkiestra”), rolę komika w TV, występy DJ-skie oraz dwa solowe albumy.

Balkan Beat Box jest naturalnym etapem rozwoju ich doświadczenia diaspory.Po debiutanckiej płycie „Balkan Beat Box” (2005), która z marszu trafiła do klasyki eklektycznej world music, nadszedł czas na kolejny wysoko oceniany krok w rozwoju zespołu – „Nu-Med” (2007).Rok 2008 przyniósł boks „Nu Made Remixes and Lives” zawierający remiksy, niepublikowane wcześniej nagrania oraz dysk DVD. W 2010 roku powrócili zalbumem „Blue Eyed Black Boy”, nagranym w Tel Avivie oraz Belgradzie w środku antykosowskich demonstracji.Wyprodukowana samodzielnie przez zespół płyta nagrana została z udziałem wielu instrumentów oraz gości, wśród których warto wymienić belgradzką cygańską orkiestrę Jovica Ajdarevic Orkestar.

Najnowszym dzieckiem Balkan Beat Box jest wydany w tym roku album „Give”. Tym razem obeszło się bez gości, a trójka muzyków zamknęła się w studio by nagrać swój najbardziej jak do tej pory politycznie i społecznie zaangażowany produkt. Połączyli na nim surowość i energię elektronicznej sceny klubowej Afryki, Azji i Południowej Ameryki, dodając do tego tradycyjne dla ich twórczości elementy hip-hopu, raggi i rocka.“To jak do tej pory najbardziej hardcorowy nasz album” – mówi Tamir Muskat. Zainspirowany ubiegłorocznymi protestami ludzi na całym świecie – od ruchu Occupy Wall St.poprzez arabską wiosnę – „Give”odzwierciedla nadzieje i gniew naszych czasów.

Ori wyjaśnia, że album pokazuje“nasze rozczarowanie społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi systemami, które rządzą naszym życiem i określają świat w którym przyjdzie żyć naszym dzieciom. Wyraża też nasze poparcie dla różnorodnych ruchów i rewolucji mających obecnie miejsce oraz dla walki z korporacyjną chciwością, która opanowała nasze społeczeństwa i sparaliżowała bądź kupiła naszych liderów.”

Balkan Beat Box jak do tej pory kilkukrotnie wystąpił w Polsce. Pierwsza wizyta miała miejsce w czerwcu 2008, gdy zagrali piorunujący koncert na festiwalu Wroc-Love Summer Stage we Wrocławiu. Widowisko zostało powtórzone w lipcu 2009 dla 12.000 osób szczelnie wypełniających ulicę Szeroką na krakowskim Kazimierzu w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Koncert transmitowany był na żywo przez TVP Kultura. W 2010 roku odwiedzili festiwal „Inne Brzmienia” na lubelskim Rynku a w sierpniu tego roku porwali do tańca publiczność poznańskiego Ethno Portu.

Grupa zagra 26.10.2012 (piątek) o godz. 20.00 w krakowskim klubie Studio (ul. Budryka 4) i 27.10.2012 (sobota) o godz. 20.00 w warszawskiej Proximie (ul. Żwirki i Wigury 99).Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy