Wpisz i kliknij enter

Damiano Von Erckert – Love Based Music

Ta krótka płyta zmienia na pewno w jakimś stopniu naszą świadomość. Na lepsze.

To niesamowite: w dorosłe życie zaczyna wchodzić pokolenie, którego rodzice tworzyli grupę pierwszych odbiorców house’u i techno. Reprezentantem tej generacji jest choćby pochodzący z Kolonii młody producent Damiano Von Erckert.

Zaraził się miłością do klubowych brzmień od ojca, który był jednym z pierwszych didżejów w Niemczech grających nową muzykę taneczną. Ponieważ jego dzieciństwo upływało pod znakiem nagrań ze Strictly Rhythm czy Nite Grooves, niejako naturalne stało się, że z czasem sam zaczął miksować swe ulubione utwory. W setach Damiano od początku dominowały ciepłe dźwięki – od soulu i funku, przez electro i hip-hop, po house i techno. Nic więc dziwnego, że kiedy postanowił tworzyć własne kompozycje, połączyły one rożne jego fascynacje.

Od początku swej działalności producenckiej, Von Erckert postawił na pełną niezależność. W tym celu powołał w Kolonii wytwórnię Ava, do współpracy z którą zaprosił swych starszych kolegów. W ten sposób powstał muzyczny kolektyw, który oprócz jego założyciela tworzą takie postacie, jak Lowtec, Andy Vaz, Murat Tepeli czy Christopher Rau. Działająca od dwóch lat firma opublikowała już kilka płyt – ale wyłącznie w winylowym formacie. Podobnie rzecz się ma z wydanym właśnie autorskim debiutem młodego twórcy – „Love Based Music”.

[embeded: src=”http://www.junostatic.com/ultraplayer/07/MicroPlayer.swf” width=”400″ height=”90″ FlashVars=”branding=records&playlist_url=http://www.juno.co.uk/playlists/builder/504397-01.xspf&start_playing=0&change_player_url=&volume=80&insert_type=insert&play_now=false&isRe lease=false&product_key=504397-01″ allowscriptaccess=”always”]

Zestaw otwiera „All Good” – hipnotyczne nagranie osadzone na połamanym rytmie, który oplatają zawadiackie partie syntetycznych smyczków. „No Good Times” uderza już mocniejszą energią – to dynamiczny house podrasowany na funkową modłę gitarowymi samplami i wokalnym loopem. Breaki powracają w „French Porsche” – a to za sprawą grającego w nim na „żywej” perkusji Funkycana. Do tego mamy tu organiczne dźwięki Rhodesa i gięty pochód mruczącego basu. Pierwszą część albumu kończy finezyjne disco – czyli łączące rozwichrzony śpiew Giorgii Anny Mudrow z podsłuchanymi u Chic kumkającymi akordami „Hollywood”.

Twarde bity i masywny bas stanowią o potężnej sile „Housem”. Von Erckert ozdabia ten rytmiczny szkielet na oldskulową modłę – wokalnymi edycjami o soulowym tonie i brzęczącymi dźwiękami wysamplowanego piano. Potem czas na najbardziej rozbudowane nagranie w kolekcji – „Adhab Ya Msafiri”. Zaczyna się jak poetycka deklamacja w afrykańskim stylu: na tle plemiennych congów i skąpych dźwięków fortepianu słychać głos recytującego imama Amy Salaama. Dopiero po kilka minutach uderzają deep house’owe bity, wnosząc łagodnie tchnienie jazzowego Rhodesa. Wszystko to trwa prawie jedenaście minut – i wręcz powala swym transowym klimatem, łączącym sufickie uduchowienie z klubową ekstatycznością.

„Sweet And Kind” już samym tytułem wnosi ukojenie i wyciszenie. Tym razem Von Erckert stawia na oldskulowy hip-hop – ozdabiając jednak sprężyste breaki nie raperskimi rymami, ale soulowym śpiewem. Przyjemny powiew nocnego powietrza z Detroit wnosi na płytę „Reeluv” – uwodząc nastrojowym deep house’m, podrasowanym tribalowymi ozdobnikami i trzaskiem winylowej płyty. Na koniec znów powraca monumentalny „Adhab Ya Msafiri” – tym razem jednak w remiksie Motor City Drum Ensemble, pięknie balansującym zdecydowaną rytmikę z pastelowym brzmieniem.

Nie przypadkowo album ten nosi tytuł „Love Based Music”. Każdy znajdujący się na nim dźwięk jest bowiem autentycznie przesiąknięty miłością. Przede wszystkim do „czarnej” muzyki, ale też do drugiego człowieka, do naszego naturalnego otoczenia, do Boga. I kiedy słucha się tych nagrań, znikają wszelkie różnice kulturowe, społeczne, religijne między ich twórcą a odbiorcami. Na czterdzieści minut stajemy się takimi istotami ludzkimi, jakimi postrzega nas sam Stwórca. Ta krótka chwila zmienia więc na pewno w jakimś stopniu naszą świadomość. A to przecież tylko prosta muzyka taneczna. One love!

Ava 2013

www.avarecords.de

www.facebook.com/pages/ava

www.facebook.com/pages/Damiano-von-ErckertJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
jędrek
jędrek
10 lat temu

CZAS SPRAWDZIĆ , DANKE

Polecamy

3 pytania – [O]

Dziś w naszym cyklu gościmy electropopowy zespół z Ukrainy.