Wpisz i kliknij enter

Détroit

18 listopada ukazała się jedna z najbardziej oczekiwanych francuskich płyt tego roku.

Zespół Noir Désir założyli w roku 1981 w Bordeaux Bertrand Cantat i Serge Tessot Gaya. Muzycy doskonale łączyli rockową estetykę, z muzyką eksperymentalną, oraz z punkową zadziornością, która wyrażała się także w znakomitych tekstach autorstwa Cantata. W latach 90. Noir Désir był najpopularniejszym francuskim zespołem rockowym. Ich ostatnia płyta „Des Visages de Figures” została opublikowana w 2001 r. i rozeszła się w ponad 800 tysiącach egzemplarzy. Rok później grupa wystąpiła w Polsce w warszawskim klubie Proxima.

Całe życie artysty zmieniło się, w lipcu 2003 r., w wileńskim hotelu, gdzie Cantat będąc pod wpływem alkoholu i narkotyków pobił swoją przyjaciółkę, cenioną francuską aktorkę Marie Trintignant (córka legendy francuskiego kina Jeana-Louisa Trintignant). Marie zapadła w śpiączkę, z której już się nie obudziła i zmarła 1 sierpnia 2003 r., a Cantat został skazany na 8 lat więzienia. Cantat wyszedł z więzienia zwolniony warunkowo w 2007 r., po trzech latach odsiadki. Trzy lata później oficjalnie ogłoszono rozwiązanie zespołu Noir Désir. Od tamtego momentu Cantat pojawiał się gościnnie na płytach u innych artystów (Brigitte Fontaine czy Amadou & Mariam) i pracował nad muzyką dla nowego projektu Détroit.

Detroit - Horizons

Kilka dni temu pojawił się debiutancki album „Horizons” nowego projektu Détroit, w którego skład wchodzi były lider i wokalista Noir Désir Bertrand Cantat oraz Pascal Humbert doskonale znany z grup Passion Fodder, 16 Horsepower i Wovenhand. Wydawcą płyty jest wytwórnia Barclay. Poniżej świetne nagranie, które znajdziecie na krążku „Horizons”.Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Marina Aleksandra

Marina Aleksandra ma na koncie EP wydane w niemieckiej wytwórni Advanced Black. Jest częstą gościnią na wielkich scenach Berlina czy Paryża bo jej bezlitosny, surowy bas „doraźnie koi niepokoje”. Dąży do rozbudzania fantazji, pozbycia się kompleksów, pruderii i wszelkiego skrępowania w odkrywaniu własnej natury.