Wpisz i kliknij enter

Michał Jabłoński – Slate Virtual

Na silnych, dubowych filarach staje scena techno w Polsce.

Bez ogródek można stwierdzić, że na polski grunt produkcyjny, wypływa coś absolutnie świeżego, odważnego i innowacyjnego. Dwunaste wydawnictwo Minicromusic to melancholijne, a czasem zadziorne brzmienia z gatunku dub techno. Czegoś takiego u nas jeszcze nie było, bo techno wciąż kojarzone jest z najgorszym obciachem, a jego słuchacze spychani są na margines. Stąd gratulacje dla Pana Michała Jabłońskiego i jego najnowszego albumu – najlepszego pierwszego elementarza, dla ludzi, którzy chcą wejść w stylistykę techno nieco głębiej, a nie chcą od początku katować się gatunkowym ekstremum.

Album „Slate Virtual”, to sześć ładnych, smutnych, miejscami zadymionych utworów. Industrialne Intro zamknięte w masie stukotów, uderzeń i cyfrowych szmerów napawa niepokojem – dobrze hartuje słuchacza względem kolejnych kompozycji.

„Doppler”, wraz ze swoimi galopującymi perkusjonaliami bardzo spieszy się do końca, który zdaje się wcale nie nadchodzić – zamyka nas w dusznej bańce regularnych kliknięć. Chwytliwy, zdubowany, smagnięty przeciągłymi synthami, wgryza się w głowę i jeszcze na długo po odsłuchu nie chce dać spokoju.

„Automatic Poison”, wypełnione jest dźwiękiem rozedrganych dzwoneczków, które systematycznie przykrywane są podłużnym, budzącym grozę odgłosem.

Tytułowe „Slate Virtual”, rzeczywiście brzmi bardzo cyfrowo, industrialnie, ale także organicznie. Ciasne, chłodne i dudniące.

„Paraller” uwięzione w dubowej melodii, na której bazuje cały utwór, podkute jest dodatkowo syntetycznymi samplami i lodowatymi podmuchami tajemniczych szumów, gdzieś na ostatnim planie.

„Bass Modulation”, jest najbardziej złowrogim trackiem na całym krążku. Tyle wyrazistych dźwięków, z których każdy próbuje wyznaczyć tempo, że percepcja może łatwo zwariować. Natłok prześcigających się i odbijających się echem głosów mocno knoci w głowie.

Album wzbudza podniecenie i nadzieję na nadejście lepszych dni, w związku z muzyką techno w Polsce. Na pewno zapisze się kartach historii tego gatunku i pomoże wielu słuchaczom dostrzec i zrozumieć, że tej muzyki nie powinno sprowadzać się tylko do tępej łupanki.

Minicromusic 2013

https://www.facebook.com/dubpoland

https://minicromusic.bandcamp.com/album/slate-virtual-minicromusic012-2

https://soundcloud.com/minicromusic/michal-jablonski-slate-virtualJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Ron Wright & Neil Webb

„Burning Pool” to soundtrack do filmu o Sheffield w wykonaniu dwóch weteranów tamtejszej sceny elektronicznej.