The Primitive Painter – The Primitive Painter
Paweł Gzyl:

Dźwiękowy klejnot z dawnej epoki.

DIVVAS – Challenger Deep
Łukasz Komła:

W głębinach myśli.

The Exaltics & Heinrich Mueller – Dimensional Shifting
Paweł Gzyl:

Mistrzowska wersja detroitowego electro.

Julius Aglinskas – Daydreamer
Łukasz Komła:

W ambientowym zastygnięciu.

Soft Boi – So Nice
Paweł Gzyl:

O miłości w rytmie downtempo.

Ehh hahah – House ze skrzypcami w tle
Jarek Szczęsny:

Pod znakiem internetu.

Alva Noto – Xerrox Vol. 4
Mateusz Piżyński:

Czwarta odsłona cyklu Xerrox, na którą przyszło nam czekać pięć lat.

Various Artists – Kern Vol. 5 Mixed By Helena Hauff
Paweł Gzyl:

„For those who know”

Amnesia Scanner – Tearless
Paweł Gzyl:

Finowie serwują miłosne ballady.

Michael Lightborne – Ring Road Ring
Łukasz Komła:

Dźwiękowy świat obwodnicy w Coventry.

Christine Ott – Chimères (pour ondes Martenot)
Jarek Szczęsny:

Geometria dźwięków.

Deadbeat And Paul St. Hilaire – 4 Quarters Of Love And Modern Lash
Paweł Gzyl:

Scott i Paul medytują.

Vysoké Čelo – Űrkutatás
Jarek Szczęsny:

Grzechem byłoby nie skorzystać.

Ellen Allien – AurAA
Paweł Gzyl:

Hołd dla czasów, kiedy techno i trance były jednym.Podsumowanie roku 2013 – Paweł Gzyl

Po co znowu pisać o tych samych płytach?

Ci, którzy czytają regularnie „Nową Muzykę” dobrze wiedzą, które albumy uznałem za najlepsze w mijającym roku. Dlatego stwierdziłem, że nie warto po raz kolejny pisać o tych samych płytach. I stworzyłem listę najlepszych tegorocznych krążków, których… nigdzie nie zrecenzowałem (z różnych powodów). Potraktujcie ją jako suplement do zestawu rekomendacji, jaki opublikowałem w mijającym sezonie.

Omar-S „Thank You For Letting Me Be Myself” FXHE

Świat współczesnej elektroniki gna ciągle na łeb na szyję w poszukiwaniu nowych brzmień, a Omar-S ze stoickim spokojem nagrywa swoją muzykę nie oglądając się na nikogo. W tym sezonie znowu uraczył nas kolejnym albumem – tym razem zawierającym bardziej zwartą i energetyczną wizję deep house’u, momentami nawet ocierającą się o techno. Co tu dużo pisać – znakomity materiał od niekonwencjonalnego geniusza.

Somaticae „Catharsis” In Paradisum

Dużo było w tym roku mrocznej muzyki, ale ten album wyróżnia się z całego zalewu tej muzyki. Kiedy inni twórcy poszli w stronę lo-fi, francuski producent postawił na hi-fi, tworząc klinicznie wręcz ostre brzmienie, w którym spotkały się masywne bity rodem z techno, industrialna elektronika i neoklasyczne orkiestracje. Efekt jest porażający – jakby Penderecki zabrał się za tworzenie muzyki klubowej.

Kyle Hall „The Boat Party” Wild Oats

Reprezentant najmłodszej generacji producentów z Detroit nareszcie objawił swój debiutancki album. I zaskoczenie było pełne – to wyjątkowo szorstka i surowa muzyka o niemal eksperymentalnym zacięciu. Oczywiście wpisana w house’owe struktury – ale odarta z wszelkich niepotrzebnych ozdobników. Jeśli lo-fi osiągnęło w tym roku swoje artystyczne apogeum, to właśnie na tym krążku.

Chevel „Air Is Freedom” Non Series

Tytuł wyjaśnia wszystko – włoski producent wpuścił do swej muzyki więcej powietrza i stworzył wyjątkowo przestrzenne brzmienie. To nowoczesne techno o minimalowej proweniencji – ale zanurzone w dronowym oceanarium dźwięku. Mimo tej oniryczności nagrania Chevela nie tracą nic na swej sile – bo są mocno zakorzenione w funkowym pulsie rodem z Motor City. Forza Italia!

Kim Brown „Somewhere Else It’s Going To Be Good” Just Another Beat

Czy ktoś w ogóle zauważył ukazanie się tej płyty? Wydała ją nowa wytwórnia Thaddiego Herrmanna, prowadzącego niegdyś City Centre Offices. Julian Braun i Ji-Hun Kim jako Kim Brown nagrali zestaw tak urzekającego deep house’u, że na pewno Move D i Lawrence poczuli zazdrosne ukłucie w sercu. To typowo europejska wersja tej muzyki – ciepła, elegancka, wysmakowana i zmysłowa.

Traversable Wormhole „Volume 6-10” CLR

Adam X to weteran nowojorskiej sceny klubowej – i prekursor tego, co dzisiaj nazywamy industrialnym techno. Pod szyldem Traversable Wormhole zrealizował dziesięć winylowych dwunastocalówek, które zostały potem zebrane w dwa kompaktowe miksy. W tym roku ukazał się właśnie ten drugi – i jest to jeszcze lepszy zestaw niż pierwszy. Prawie półtoragodzinna suita w stylu techno zrealizowana z imponującym rozmachem.

Ultramarine „This Time Last Year” Real Soon

Nagrana przez ten brytyjski duet w 1991 roku płyta „Every Man And Woman Is A Star” pozostaje do dzisiaj arcydziełem pastoralnego ambientu. Po piętnastu latach od wydania ostatniego krążka, Ian Cooper i Paul Hammond powrócili niespodziewanie z nowym albumem. I jest pięknie – łagodny deep house przechodzi w stonowane IDM, a wysmakowany post-rock w pastelowy ambient. Zaskakująco udana reaktywacja.

Conforce „Kinetic Image” Delsin

Właściwie każda nowa płyta Borisa Bunnika jest zaskoczeniem. Nie inaczej jest z jego nowym materiałem zrealizowanym pod szyldem Conforce. Tym razem to monochromatyczne techno dyskretnie flirtujące z klasycznym IDM-em – czyli lodowata elektronika wyjęta z klubowego kontekstu. Ci, którzy tęsknią za dawnymi dokonaniami Plastikmana, odnajdą tu tę samą precyzję i ten sam nastrój.

NRSB-11 „Commodified” WéMè

Pod tą wyjątkowo niekomercyjną nazwą ukrywa się dwóch mistrzów electro z Detroit – Gerald Donald (czyli Dopplereffekt) i Sherard Ingram (czyli DJ Stingray). Przy wsparciu pochodzącej z Hiszpanii didżejki Penelope stworzyli najlepszy album tego roku w tym stylu. Mroczna, zimna i mechaniczna muzyka rodem z futurystycznej dystopii idealnie pasuje do czasów wszechobecnej infiltracji i kontroli.

„100DSR” Delsin

Dwupłytowy zestaw kompaktowy zbierający wszystkie nagrania z winylowych dwunastocalówek, ukazujących się w ramach serii „100 DSR” holenderskiej tłoczni. I trudno tu znaleźć słaby utwór – to ponad dwie godziny najszlachetniejszego house’u i techno w wykonaniu takich artystów, jak Redshape, Claro Intelecto, Convextion, Mike Dehnert, Delta Funktionen czy John Beltran. Rewelacja!

Ci, którzy mieliby ochotę zapoznać się z moim felietonowym podsumowaniem mijającego roku, mogą zajrzeć tutaj:

http://muzyka.onet.pl/klubowa/miedzy-podziemiem-a-komercja-czyli-podsumowanie-roku-2013-w-nowej-elektronice/zmh7h

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarzy 10

 1. DetroitManiak

  Dokładnie! cieszy że jest recenzent który rozumie że nowa muzyka to nie tylko ambient, modern classical czy noise, ale nowoczesna muzyka taneczna która potrafi być dużo bardziej awangardowa niż gatunki powyżej. I za to dzięki. Cheers na Nowy Rok.

  • Paweł Gzyl

   Nowa muzyka to przede wszystkim techno i house. I tak już od ćwierć wieku. 😉

 2. jędrek

  dla pana pawła [ tym razem wysiadły mi duże litery ] po prostu oscar czy co tam dają – zajebiste polecajki …. nie zawsze się zgadzamy ale 🙂 najlepsze zaskoczenia zawsze od ciebie panie pawle ! nowamuzyka żyje tobą – będę szczery do cholery !

 3. ReneGad

  propsy na Halla 🙂

 4. lofixxx

  dzięki Pawle za cały rok super inspiracji!

 5. marek

  Elegancko.

 6. yulquen

  ten Delsin (Densil) mistrzostwo, dzięki za Ultramarine