Wpisz i kliknij enter

Janzon – The Primal Scream EP

Kolejny mistrz wykręconych jak paragrafy dźwięków na bazie muzyki repetytywnej.

Moerbeck to DJ, producent, właściciel wytwórni Code Is Law, a zarazem prawdziwy spec od wykrywania i wspierania młodych talentów. Janzon jest jednym z tegorocznych ‚znalezisk’ Moerbecka. Wiele się o nim nie dowiecie, bo (stara śpiewka w undergroundowym techno) skrzętnie ukrywa swoją tożsamość. The Primal Scream to jego debiutanckie wydawnictwo, które przykuło moją uwagę.

Zaczynamy od ciężkiego kalibru – Primal Scream, to numer oparty na regularnych, tubalnych trąbach. Brzmi złowieszczo i tym bardziej potwornie, gdy parę razy rozlega się w nim ochrypły, kobiecy śmiech. Często zdarza mi się przypisywać wokalizom konkretne słowa. Ta, która jeszcze bardziej przyciemnia jego strukturę, zdaje się wypowiadać słowo ‚ogień’.

Nie mam pytań do aranżacji kolejnego – Fluid Access. Kawałek ‚prowadzony’ jest przez głos mężczyzny. Zaczyna się od chrząknięcia, po słowie ‚OK’ wchodzi tępa perkusja. Potem głos wypowiada karcące ‚shhhh’, jakby ktoś próbował uciszyć słuchaczy. Po słowie ‚stop’ utwór, zgodnie z poleceniem zwalnia na chwilę. Potem jest go coraz więcej, coraz mocniej świszczy, trze, drze i trzaska. Niesamowite.

 

Jestem zagorzałą fanką dudniących werbli i solidnych kick drumów, od których domy i kluby drżą w posadach. Tak właśnie zaczyna się Genetic Defect. Co więcej, kawałek został tak skomponowany jakby Janzon, w trakcie procesu twórczego bawił się jego tempem, przez co utwór raz po raz traci i zyskuje na jakości. Przedziwny efekt.

Ostatnia, dostarczająca całej masy ciarek Luvox, to delikatna kompozycja, drapnięta dynamicznymi, szybko rozchodzącymi się akordami. Regularny werbel i acidowe wtrącenia dodają jej siły i charyzmy.

Ciekawe, bo utwory na EPce zostały rozmieszczone w wyjątkowy zmyślny sposób – od najcięższego do najlżejszego, co z łatwością można spostrzec. Janzon, to kolejny, odkryty przez Moerbeck’a, młody i utalentowany artysta, z poważnymi zadatkami na techno rzemieślnika, z którym miejmy nadzieję, niedługo będą się liczyć najlepsi.Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy