Various Artists – Air Texture Vol. VII
Paweł Gzyl:

Rrose i Silent Servant serwują ambient? Niemożliwe!

Siavash Amini & Saåad – All Lanes Of Lilac Evening
Jarek Szczęsny:

Bez szwów.

Villaelvin – Headroof
Jarek Szczęsny:

Tylko bardziej.

Juno – Young Star
Jarek Szczęsny:

Infiltracja jazzu.

Lonker See – Hamza
Jarek Szczęsny:

Zawsze krok przed nami.

Men With Secrets – Psycho Romance And Other Spooky Ballads
Paweł Gzyl:

Erudycyjne ćwiczenie z ejtisowego electro.

Riverrun – The Same Silent Hill
Przemysław Solski:

Muzyka z krajobrazu.

Yogtze – Yogtze
Jarek Szczęsny:

Będzie filmowo.

Wacław Zimpel – Massive Oscillations
Jarek Szczęsny:

Letarg duchowy.

Hula – Shadowland
Paweł Gzyl:

Jak ambient przenikał industrial.

Nicolas Godin – Concrete and Glass
Mateusz Piżyński:

Elektroniczny aksamit, który już dobrze znamy.

Ghost In The Machine – Breaking The Seal
Paweł Gzyl:

Czego można się spodziewać po płycie, na której jeden z utworów nosi tytuł „Napalm Breath”?

Jachna/Ziołek/Buhl – Animated Music
Jarek Szczęsny:

Poszerzanie improwizacyjnej wrażliwości.

Recondite – Dwell
Ania Pietrzak:

Chłodna obserwacja rzeczywistości.Unsound atakuje niskimi częstotliwościami

Aż dwunastu producentów z bristolskiej wytwórni Young Echo, rewitalizującej w nowatorski sposób dawny trip-hop, wystąpi w październiku w Krakowie.

Ci, którzy tęsknią za dawnymi dokonaniami Portishead i Massive Attack będą mieli swoją ucztę na krakowskim festiwalu. Seb Gainsboroug, znany jako Vessel, zagra na Unsoundzie tuż przed premierą swojego nowego albumu dla wytwórni Tri Angle – „Punish, Honey”. Jego świeże brzmienie – jednocześnie szorstkie i uwodzicielskie, naturalne i bałaganiarskie – z pewnością rozszerzy grono fanów artysty. Gainsboroug jest związany z bristolskim kolektywem Young Echo. Jego nowatorska wizja trip-hopu przefiltrowana przez współczesne dokonania bass music wypełni jedną z sal Hotelu Forum. Wystąpią: Kahn, Nek, Ishan Sound, El Kid, Gorgon Sound, Killing Sound, Ape, Jabu, Zhou, Manonmars, Rider Shafique i Oossia. Oj, będzie dudnić!

Gęsto będzie na Unsoundzie od niekonwencjonalnych duetów. Suzanne Ciani odegrała znaczącą rolę w rozwoju muzyki elektronicznej, tworząc dźwięki dla Atari, flipperów, reklam i Laboratorium Sztucznej Inteligencji na Uniwersytecie Stanforda. Tym razem ze swoim syntezatorem Buchla połączy siły z brytyjskim duetem Neotantrik (inny wariant Demdike Stare). To europejska premiera – pierwszy raz efekty ich współpracy można było usłyszeć na Unsound Festival New York 2014.

Dwa najbardziej wyraziste głosy z Norwegii należące do Jenny Hval i Susanny wkrótce zabrzmią na wspólnej płycie, „Meshes of Voices”, zainspirowanej klasykiem kina surrealistycznego, „Meshes of the Afternoon” Mayi Deren. Na Unsoundzie usłyszymy zespół w składzie: Jenny Hval, Susanna, Stine Janvin Motland i Heida Mobeck (głos, pianino, syntezator, elektronika, tuba).

Zs z Brooklynu zasłynęli przekraczaniem muzycznych granic, łącząc jazz, punk, noise i metal. W Krakowie zagrają koncert specjalny: triu w składzie Sam Hillmer, Patrick Higgins i perkusista Greg Fox (ex-Liturgy, Guardian Alien) towarzyszyć będzie islandzka wiolonczelistka i songwriterka, Gyda Valtysdottir – współzałożycielka grupy Múm.

Gitarzysta i muzyk elektroniczny Richard Pinhas jest jednym z klasyków francuskiej muzyki eksperymentalnej, kluczową postacią w rozwoju elektronicznego rocka. Wystąpi on z polską grupą Kapital, która bazuje na elektronice, znalezionych obiektach i przetworzonych dźwiękach gitary.

Do listy wykonawców dołącza również Grouper, która pojawi się w Polsce już po raz drugi (po koncercie na Unsoundzie 2009). Na scenie wystąpi z filmowcem Paulem Clipsone. To jeszcze nie wszystko: Grouper zobaczymy ponownie, wśród gości specjalnych The Buga na koncercie w Hotelu Forum (obok copeland, Flowdana, Miss Red i Mangi).

Chyba po raz pierwszy w Polsce zabrzmią dźwięki ghetto house’u. Stanie się to za sprawą najwiekszej gwiazdy gatunku – DJ Funka. Publiczność porwał albumem „Booty House Anthems” z 1999 roku. Na Unsoundzie usłyszymy go z Bok Bokiem – i będzie to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego będziemy świętować 20-lecie działalności DJ Funka i celebrować powiązania pomiędzy labelami Dance Mania i Night Slugs.

Ghetto house ewoluował w juke i footwork. Po występie DJ Funka i Bok Boka możemy więc spodziewać się showcase’u Teklife, w ramach którego wystąpią DJ Spinn & Taso oraz DJ Earl & DJ Taye. W ten sposób Unsound kontynuuje długą tradycję promowania footworku – w 2011 roku wystąpili u nas DJ Spinn i DJ Rashad, w 2012 Traxman, a w 2013 roku RP Boo (pierwszy raz poza USA).

Jeden z pierwszych koncertów speców od psychodelicznej wersji house’u, grupy Blondes, odbył się na premierowej edycji Unsound Festival New York w 2010 roku. Teraz duet zadebiutuje w Krakowie. Inny weteran nowojorskiej edycji, Willie Burns, zaprezentuje set didżejski.

NMO to duet, w którego skład wchodzą Morten J. Olsen i Rubén Patiño. Tworzą oni „militarną, taneczną muzykę kosmiczną”, złożoną z dźwięków akustycznych i komputerowych. Tymczasem włoski duet perkusyjny Ninos Du Brasil krzyżuje techno, punka i rytmy brazylijskiego karnawału. Ich płyta ukazała się niedawno nakładem Hospital Records.

Wreszcie – usłyszymy jeszcze jeden projekt, którego premiera odbyła się na Unsound Festival New York: Damaged Particulates autorstwa Bena Vidy. Ta zamówiona specjalnie przez Unsound praca łączy zewnętrzny sound system z SubPacami – wibrującymi systemami audio, które przekazują niskie częstotliwości bezpośrednio do ciała słuchacza. Każda z sesji „Damaged Particulates” będzie przeznaczona dla niewielkiej grupy odbiorców. Wejście będzie wymagało osobnego biletu, który nie wchodzi w skład karnetu festiwalowego. Projekt prezentujemy wspólnie z SubPac.

Snowtown: Live to projekt kompozytora Jeda Kurzela, powstały we współpracy z Unsoundem. Nakręcony przez Justina Kurzela – jego brata – film „Snowtown” jest opartą na faktach historią serii morderstw, które miały miejsce w Australii w latach 90. Jed wykona złowrogi, hipnotyczny soundtrack do „Snowtown” na żywo, z udziałem zespołu (gitara, mandolina, syntezator, perkusja).

Uwaga: pod koniec sierpnia do sprzedaży trafią bilety na pojedyncze koncerty festiwalu.

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.