Various Artists – Air Texture Vol. VII
Paweł Gzyl:

Rrose i Silent Servant serwują ambient? Niemożliwe!

Siavash Amini & Saåad – All Lanes Of Lilac Evening
Jarek Szczęsny:

Bez szwów.

Villaelvin – Headroof
Jarek Szczęsny:

Tylko bardziej.

Juno – Young Star
Jarek Szczęsny:

Infiltracja jazzu.

Lonker See – Hamza
Jarek Szczęsny:

Zawsze krok przed nami.

Men With Secrets – Psycho Romance And Other Spooky Ballads
Paweł Gzyl:

Erudycyjne ćwiczenie z ejtisowego electro.

Riverrun – The Same Silent Hill
Przemysław Solski:

Muzyka z krajobrazu.

Yogtze – Yogtze
Jarek Szczęsny:

Będzie filmowo.

Wacław Zimpel – Massive Oscillations
Jarek Szczęsny:

Letarg duchowy.

Hula – Shadowland
Paweł Gzyl:

Jak ambient przenikał industrial.

Nicolas Godin – Concrete and Glass
Mateusz Piżyński:

Elektroniczny aksamit, który już dobrze znamy.

Ghost In The Machine – Breaking The Seal
Paweł Gzyl:

Czego można się spodziewać po płycie, na której jeden z utworów nosi tytuł „Napalm Breath”?

Jachna/Ziołek/Buhl – Animated Music
Jarek Szczęsny:

Poszerzanie improwizacyjnej wrażliwości.

Recondite – Dwell
Ania Pietrzak:

Chłodna obserwacja rzeczywistości.Artur Maćkowiak/Grzegorz Pleszyński – A sound of the Wooden Fish

Improwizacja, trans, mistycyzm, niebanalne formy – to tylko niektóre elementy, jakie pojawiły się na albumie „A sound of the Wooden Fish”.

Zacznę od tego, że w tym roku Grzegorz Pleszyński opublikował swój solowy krążek, pt. „Rock & Roll History of Art” (tutaj o nim pisałem). Z kolei Artur Maćkowiak to doskonale wszystkim znany muzyk, performer, animator kultury alternatywnej oraz założyciel oficyny Wet Music, związany z zespołami Innercity Ensemble, Something Like Elvis i Potty Umbrella. Dodam, że na początku 2014 roku został wydany kapitalny longplay Innercity Ensemble – „II” (moja recenzja). Zaś płyta „A sound of the Wooden Fish” duetu Maćkowiak/Pleszyński ukazała się pod koniec października, ale dopiero teraz udało mi się ją dokładnie przesłuchać. To nie jest pierwsze wspólne wydawnictwo tych artystów, gdyż panowie spotkali się na albumie „Pot One Tea” (2011 r.).

„A sound of the Wooden Fish” to bardzo intrygujący materiał podzielony na trzy fragmenty. W pierwszej części obok gitarowo-elektronicznych improwizacji Maćkowiaka i preparowanego brzmienia trąbki Pleszyńskiego, słyszymy także partie klarnetu Jerzego Mazzolla. – Nagrania powstały podczas jednej, improwizowanej sesji. Za jednym podejściem nagraliśmy cały materiał, poddając się tej wyjątkowej energii, która się wtedy wytworzyła – wyjaśniał Maćkowiak.

Niecodzienną energię, filing oraz błyskotliwe improwizacje zawinięte w dronowo-elektroniczne tła da się usłyszeć również w dwóch kolejnych utworach. „Part 2” to najkrótsza kompozycja z całego zestawu, ale jakże urocza pod względem harmonicznym, która mogłaby być idealnym tematem, wstępem do nowego nagrania grupy Innercity Ensemble. Gitarowe flangery, echa i pogłosy dominują w „Part 3”, od czasu do czasu wspomagane przez delikatne podmuchy trąbki. Zapachniało amerykańskim graniem gdzieś z okolic solowych dokonań Davida Thomasa (członek Pere Ubu).

Na „A sound of the Wooden Fish” wyraźnie słychać, że spiritus movens tego projektu to postać Artura Maćkowiaka. Ten muzyk znakomicie sobie radzi w różnych składach, a także wyśmienicie prezentuje się na swoich solowych płytach. Nie wiem jak wy, ale ja dopisuję „A sound of the Wooden Fish” do swojej listy ulubionych polskich płyt tego roku.

21.10.2014 | Wet Music

 

Strona Wet Music »Profil na Facebooku »Profil na BandCamp »

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.