Wpisz i kliknij enter

Nowości z Hubro

Poznajcie dwie nowe płyty z katalogu norweskiej oficyny Hubro.

HuntsvilleHuntsville – Pond” (13.03.2015 | Hubro)

Norweskie trio Huntsville powstało w 2006 roku, a w jego składzie mamy: Ivara Grydelanda (gitary, elektronika), Ingara Zacha (perkusja) i Tonny’ego Kluftena (bas). Poprzedni ich krążek to „Past Increasing, Future Receding” (Hubro) i składał się w dużej mierze z mrocznych, posępnych, dosyć chłodnych dronów skądinąd nagrywanych w mauzoleum Emanuela Vigelanda w Oslo. Często krytycy określają twórczość Huntsville jako mieszankę Milesa Davisa, Steve’a Reicha i wczesnego Tortoise. Z tym Milesem to chyba lekka przesada.

Album „Pond” to zdecydowanie nowy rozdział w karierze tej grupy. W czterech długich nagraniach muzycy podążają w stronę niczym nieskrępowanej improwizacji mocno zakorzenionej w elektronicznych dronach. Nie brakuje skandynawskiego mroku i lekko dusznego klimatu, ale tym razem artyści postawili na przestrzeń, swobodę oraz „zabawę” z brzmieniem. Niekiedy ich nagrania [szczególnie „(ER)”] ocierają się wręcz o estetykę techno, z tym że zagraną na żywych instrumentach. W utworach „(AGE)” i „(OK)” fascynujący noise przeplata się z ambientem, delikatnie zabarwionym improwizacją. Zaś w „(ING)” znakomicie prezentuje się free jazzowa sekcja rytmiczna. „Pond” to jedna z najważniejszych płyt w dyskografii Huntsville. 24 marca zespół przyjedzie do Polski i zagra koncert w Warszawie w Dwa Osiem (szczegóły).

Profil na Facebooku »

Labfield - Bucket of SongsLabfield – „Bucket of Songs” (06.03.2015 | Hubro)

LabField to kolejne trio, lecz o bardziej międzynarodowym składzie. Choć początkowo grupę tworzyło dwóch muzyków: szwedzki gitarzysta David Stackenäs (Territory Band, Seval, Fire! Orchestra) i norweski perkusista Ingar Zach (Huntsville, Dans Les Arbres Arve Henriksen, Erik Honoré). Po drodze był jeszcze zespół Tri-Dim z udziałem saksofonisty Håkona Kornstada. To już w tamtym okresie Stackenäs i Zach postanowili, że będę nagrywać pod szyldem LabField. Z czasem dołączył do nich Włoch Giuseppe Ielasi (gitara, elektronika), doskonale znany z solowych płyt opublikowanych przez 12k.

Formacja LabField do tej pory wydała trzy albumy: „Fish Forms” (Bottrop-Boy), „Collab” (Hubro) i najnowszy „Bucket of Songs” (Hubro), gdzie gościnnie pojawiła się Mariam Wallentina (Wildbirds & Peacdrums, Mariam the Believer, Fire! Orchestra). Dotychczas nagrania LabField były konstruowane w oparciu o długie oraz wolno płynące i hipnotyczne drony. Z kolei na „Bucket of Songs” artyści weszli zarówno w improwizowane formy, jak i kompozycje bliższe piosenkom („Page 55”, „Members Crossed”). „Bucket of Songs” to niezwykle atrakcyjna wizja muzyki improwizowanej, która nie gardzi popem, minimalizmem, noise’em, elektroniką czy muzyką etniczną.

 

Strona Hubro Records »
Profil na Facebooku »
Słuchaj na Soundcloud »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Malgo
7 lat temu

Kolejna grupa do sprawdzenia, Skandynawia to studnia bez dna

Polecamy