Wpisz i kliknij enter

Fenster – Emocean

Ścieżka do abstrakcyjnego obrazu o przygodach zespołu.

26. sierpnia w berlińskim Berghain zespół Fenster zaprezentował dźwięki swojej ostatniej płyty Emocean. Trzeci w dorobku grupy album to element towarzyszący abstrakcyjnemu filmowi o tym samym tytule. Na ruchomym obrazie oglądamy początkowo dokument o pracy zespołu, jednak chwilę później akcja przenosi się do magicznej krainy, gdzie wśród surrealistycznych widoków jesteśmy świadkami niecodziennych przygód czworga muzyków. Zatrudnienie ponad stu aktorów, wynajęcie wyspy na jeden dzień, użycie kamery z dronem i stworzenie specjalnego studia green-screen;  rok planowania i miesiąc nagrywania, czyli obraz Emocean – to dotąd największe przedsięwzięcie w karierze Fenster.

Grupę założyli w 2010 roku Niemiec o polskich korzeniach Jonathan Jarzyna oraz Amerykanka JJ Weihl. Kilka później międzynarodowy skład powiększył się o Lucasa UFO (Francja) i Willa Samsona (Wielka Brytania). W swojej pięcioletniej karierze grupa nagrała jeszcze –  nie licząc Emocean – dwa albumy oraz zaliczyła trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Europie.

Do tworzenia Emocean artyści podeszli zupełnie inaczej, niż do Bones i The Pink Caves. Większość utworów z nowego krążka wyłoniła się z próbnych sesji zespołu oraz – jak mówią jego członkowie – collective songwriting. Co nietypowe, pomysł na muzykę narodził się przed stworzeniem filmu. Również stylistycznie dzieło różni się od poprzednich, bardziej rockowych płyt zespołu. Słoneczny dream pop miesza się tu z funkiem i bluesem, a całość dopełniają syntezatory o brzmieniu znanym z filmów science-fiction.

We wspomnianej wcześniej  abstrakcji zanurzamy się już na początku albumu. Romantyczno-kosmiczna melodia podbita basowymi dzwiękami jest wstępem do kolejnych partii, w których wibrujący bas, szarpana gitara i inne dźwięki utrzymane w klimacie lat osiemdziesiątych zadziwiają nas w równym stopniu. Płyty rzeczywiście słucha się jak ścieżki do filmu. Z nawiązań do muzyki filmowej wyłamują się Memories i Off The Cahin. Koniecznie trzeba podkreślić, że gdy słuchamy Emocean z pominięciem obrazu, wyda nam się ono niekompletne.

Tracklista:

01. Emocean
02. Mental Blues
03. Samson’s Theme
04. Eyeland
05. Les Fleurs
06. Memories
07. Upside Dawn
08. Off The Cahin
09. Phantasia
10. Laer Si Live
11. Lettuce Sea

Morr Music | 2015

FENSTERFENSTERFENSTER.COM
FENSTER / SOUNDCLOUD







Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid
8 lat temu

O ile się nie mylę, JJ to Amerykanka. 🙂

Polecamy