Wpisz i kliknij enter

Fabio Orsi – Il Ricordo Improvviso Dell’Assoluto Stupore

Kiedy muzyka i fotografia przenika rzeczywistość.

Artystyczna droga włoskiego producenta muzycznego, od zawsze naznaczona była potrzebą sublimacji najprostszych środków wyrazu. Z początkiem dwudziestego pierwszego wieku, kiedy Orsi rozpoczął aktywną przygodę z dźwiękiem – a szczególnie po roku 2006, kiedy to ukazał się jego fonograficzny debiut „Osci” – ujawniła się także nieskrywana fascynacja fotografią.  Zdjęcia wypełniają oczywiście bardzo istotną rolę promocyjną, prezentowane bowiem w przestrzeni internetowej, czy podczas aktywności koncertowej dopełniają przekaz artystyczny, są jego częścią. W tym wypadku mamy jednak do czynienia z czymś znacznie poważniejszym. Kiedy Fabio Orsi opuścił rodzinne Włochy i osiadł na stałe w Berlinie, postanowił dążyć do szerszej prezentacji własnych prac. Dotychczas zaowocowało to już kilkoma wystawami w Niemczech i szerzej w całej Europie. Rok 2016 przyniósł pewne podsumowanie działań w tym zakresie. W drugiej połowie maja, nakładem włoskiego wydawnictwa Backwards, ukazał się album fotografii wzbogacony o jednostronny, winylowy picture disc. Prawdziwa gratka dla kolekcjonerów czarno-białej fotografii i pełnych przestrzeni ambientowych brzmień.

Fabio Orsi Photography

Słuchacze zaznajomieni z dotychczasowym dorobkiem Włocha, będą usatysfakcjonowani blisko dwudziestominutową kompozycją, która dronowym charakterem dosłownie konsoliduje rzeczywistość. Łączy to co abstrakcyjne, z tym co namacalne. Po raz kolejny Orsi udowadnia jak płynnie potrafi scalać elektroakustyczne dźwięki z poddawanymi modulacji zapisami terenowymi. Jak skutecznie osiąga kompromisy pomiędzy ekspresją melodyki a eksperymentem. Ścieżka wyraźnie podzielona została na pięć odcinków, o nieco odmiennym charakterze. Wszystko rozpoczyna się od piskliwych, wysokich częstotliwości, by po chwili przejść w poddane solidnemu pogłosowi, ale wyjątkowo łagodne brzmienie gitary. Nastrój ulega przeobrażeniu jeszcze kilkukrotnie, a na zakończenie otrzymujemy pełną melancholii i hipnotycznego uroku wędrówkę z dużą dozą plądrofonii.

Fabio Orsi album

“Il Ricordo Improvviso Dell’Assoluto Stupore” to pierwsze dzieło artysty, w którym to szala przeważyła się na stronę fotografii, a muzyka stała się jej uzupełnieniem. Przepięknie wydany album zawierający 104 fotografie, oddziałuje dosłownie na wszystkie zmysły. Obrazuje fascynację przestrzenią miejską i mieszkańcami dużych metropolii, którzy przyłapani na codziennych aktywnościach, stają się integralną częścią otaczającej ich przestrzeni. Oddają tempo miasta i życia, reprezentują je. W tym zakresie kadry uchwycone przez Fabio Orsi, mają wzorową wartość deskryptywną. Podobnie jak na progu swojej twórczości, artysta rejestrował nagrania terenowe z zakamarków rodzinnego Taranto i wzbogacał je o fotografie, tak teraz kadry – zebrane w przeważającej większości na ulicach stolicy Niemiec – przemawiają same. Przeglądając kolejne strony albumu, w wyobraźni słyszymy dźwięk miasta. Przeczuwamy co dobiegnie do naszych uszy kiedy w gramofonie umieścimy płytę winylową. Nie zawiedziemy się.

Backwards | 20.05.2016

Fabio Orsi na Facebooku
Fabio Orsi – Soundcloud
Backwards Rec. na FacebookuJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
stalkyer
stalkyer
5 lat temu

„z początkiem dwudziestego wieku” – czyli ponad 100 lat aktywności Orsiego :):):)

Polecamy

Daft Punk / Syny

Zespoły kończą swoją działalność. Proste, nie?