Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.

Planetary Assault Systems – Plantae
Paweł Gzyl:

W stronę psychodelii.

Sleep D – Rebel Force
Paweł Gzyl:

Muzyczny zapach minionego lata.

Levitation Orchestra – Inexpressible Infinity
Jarek Szczęsny:

Podpalacze wzniecają eutymię.

Innercity Ensemble – IV
Jarek Szczęsny:

Luz i bogactwo.

Grischa Lichtenberger – RE:PHGRP
Paweł Gzyl:

Free jazz w „rasterowej” wersji.

Jónsi & Alex Somers – Lost and Found
Jarek Szczęsny:

Dla przyjemnego słuchania.

Conforce – Dawn Chorus
Paweł Gzyl:

Mistrzowski popis holenderskiego producenta.

Tunes Of Negation – Reach The Endless Sea
Jarek Szczęsny:

Problem leży gdzie indziej.

BNNT is Jacek Sienkiewicz – Multiversion #5
Jarek Szczęsny:

Część piąta – finał.Jeff Parker – The New Breed

Muzyk grupy Tortoise opublikował najbardziej osobisty album w swojej karierze.   

Jeff Parker był związany przez ponad dwie dekady z chicagowską sceną jazzową i post-rockową, gdyż w 2013 roku przeniósł się wraz z rodziną do Los Angeles. Choć de facto pochodzi z miasta Bridgeport w stanie Connecticut. Wszyscy doskonale znamy go z Tortoise (9 lipca będzie można zobaczyć Parkera w Lublinie, gdzie w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia wystąpi z grupą Tortoise) i wielu innych ważnych przedsięwzięć, choćby takich jak Isotope 217, Chicago Underground Trio czy Exploding Star Orchestra. Przez wiele lat wcielał się również w rolę tzw. sidemana, pojawił się na płytach m.in. Andrew Birda, The Ex, Joshuy Redmana, Toumani Diabate, Matany Roberts, Nicole Mitchell, Yo La Tengo, Daniela Lanoisa, Brian Blade, Jasona Morana i nie tylko.

Amerykanin stale współpracuje także z Robem Mazurkiem. W 2015 roku ukazał się ich wspólny longplay „Some Jellyfish Live Forever” (Rogueart). To jednak Parker niezbyt często decyduje się na wydawanie płyt sygnowanych tylko swoim nazwiskiem. Poprzedni jego krążek nosi tytuł „Bright Light In Winter” (Delmark Records, 2012). Na samy początku wspomniałem, że najnowsze wydawnictwo Parkera, pt. „The New Breed” to najbardziej osobisty materiał w jego solowym dorobku. Po pierwsze, okładkę zdobi zdjęcie wyciągnięte z prywatnych zbiorów. Po drugie, tytuł „The New Breed” jest nazwą sklepu z ubraniami, jaki prowadził jego ojciec w latach 70. Po trzecie, w utworze „Cliche” zaśpiewała Ruby Parker (córka Jeffa).

‎Na tym albumie znajdziemy kilka kompozycji pochodzących sprzed lat, które gitarzysta odnalazł w swoich archiwach. Następnie postanowił wrócić do nich i napisać też nowe utwory. U boku lidera (obsługującego gitarę, Korga MS20, piano Wurlitzera, mellotron, loopy, sample, MIDI, programowanie) pojawili się tacy muzycy jak Josh Johnson (saksofon, flet, klarnet, piano Wurlitzera, mellotron), Paul Bryan (bas), Jamire Williams (perkusja) i Jay Bellerose (bębni jedynie w nagraniu „Visions” pochodzącym z repertuaru Bobby’ego Hutchersona).

Charakterystyczne brzmienie gitary Perkera spotykamy już w pierwszym numerze „Executive Life”, w połączeniu z ciekawie pulsującą sekcją rytmiczną i dętą. Na pewno zapamiętam z tego krążka też bardzo Tortoisowe „Here Comes Ezra”, lekko podbite hip-hopową stylistyką „Get Dressed” i szczególnie transową końcówkę w „Jrifted”. W tym trzecim utworze solówki Parkera skojarzyły mi się nieco ze stylem Johna Abercrombie’ego i Johna Scofielda, a partie saksofonu Johnsona z tym, co prezentuje m.in. Wayne Shorter.

„The New Breed” nie jest jakimś spektakularnym i nowatorskim materiałem, to jednak znalazło się parę fragmentów, na które warto zwrócić uwagę.

24.06.2016 | International Anthem

 

Oficjalna strona artysty »Strona International Anthem »Profil na Facebooku »Profil na BandCamp »

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.