Strycharski Kacperczyk Szpura – I love you SDSS
Jarek Szczęsny:

Oglądanie nerwów.

!!! (Chk Chk Chk) – Wallop
Mateusz Piżyński:

Ciężkość punka z lekkością funka.

cover
Barker – Utility
Paweł Gzyl:

Transhumanistyczne przyjemności.

Monya – Straight Ahead
Paweł Gzyl:

Industrialne techno o pozytywnej energii.

Wojciech Golczewski – The Priests Of Hiroshima
Jarek Szczęsny:

Ścieżka dźwiękowa dla ery atomowej.

Múm – Yesterday Was Dramatic – Today Is OK
Paweł Gzyl:

Klasyk emotroniki.

Hildur Guðnadóttir – Chernobyl (OST)
Jarek Szczęsny:

Wyobrazić sobie niewyobrażalne.

Pruski – Black Birds
Jarek Szczęsny:

Wyszlifowany onyks.

Jaromir Kamiński, Rafał Warszawski, Palms Palms, Break Janek
Ania Pietrzak:

Beats & breaks idealne na koniec wakacji…

Lech Nienartowicz – Wrażenia i Mechanizmy
Jarek Szczęsny:

Pierwsze wrażenie.

The Future Eve feat. Robert Wyatt – KiTsuNe / Brian The Fox
Łukasz Komła:

Na łączach z Robertem Wyattem.

Rites of Fall – Towards the Blackest Skies
Jarek Szczęsny:

Im dalej w las, tym ciemniej.

Hula – Voice
Paweł Gzyl:

Łabędzi śpiew mistrzów industrialnego funku.

Christian Scott aTunde Adjuah – Ancestral Recall
Jarek Szczęsny:

Raróg zwyczajny.We Are New York Haunted

New York no wave? New York no house!

Pod nazwą New York Haunted kryje się jedna z wytwórni prowadzonych przez holenderskiego weterana mocnej elektroniki, Vincenta Koremana, znanego ostatnio najbardziej pod pseudonimem Drvg Cvltvre. Powołana dwa lata temu zbudowała przez ten czas bogaty katalog, w którym poza dokonaniami właściciela pojawiają się wydawnictwa mniej znanych artystów z całego świata. Mamy w nim również naszą reprezentację – bo swoje nagrania udostępnili Koremanowi opisywani nieraz przez nasz serwis RSS B0YS i FOQL. Trochę szkoda, że ich muzyki zabrakło na kompilacji wydanej przez New York Haunted z okazji 50 wydawnictwa w katalogu. Oczywiście mimo to sporo na płycie surowej i brudnej muzyki.

Zestaw otwiera „Shelters Protect You” duetu AAAA & Tin Man, który serwuje słuchaczowi prawdziwą orgię acidowych dźwięków, uzupełnionych psychodeliczną partią klawiszy. W „Neutral Currents” Foila trafiamy na bardziej industrialne brzmienia ewokowane przesterowanymi akordami i warczącymi loopami. „Aladdin House” DyLABa przenosi nas z kolei do Chicago – atakując stukającymi perkusjonaliami i sprężystym bitem. „Cursing Doesn’t Hurt You, But Fucking Your Mom Does” brzmi niczym hard house zagrany przez wczesny skład Throbbing Grisle. I tylko ciekawe czy pod nazwą Detention ukrywają się nadal Kit Clayton i Silent Servant, jak ponad dekadę temu?

„Alle Gegen Alle” przywołuje tytułem pamiętne nagranie duetu D.A.F. Tak naprawdę utwór Kluentaha ma jednak więcej wspólnego z oldskulowym breakbeatem łączącym rozstrojone syntezatory ze złowrogą wokalizą w stylu Drexciyi. Blisko roztrzęsionego electro lokuje się również „Invisible Raw Code” MEZE, w którym główny wątek stanowią niepokojąco zawodzące klawisze. Z kolei Baz Reznick stawia w swym „Pitchin” na proste i agresywne techno o metalicznym tonie. Kuvera B dla odmiany zwalnia tempo i redukuje aranż do minimum – uderzając dopiero w finale ścianą cyfrowego noise’u. Leonardo Martelii woli stłumione dźwięki w stylu lo-fi, uzupełniając je efektami z dawnych gier wideo. Podobnie brzmi umieszczony na finał „Port Nostromo” Hysteric Agenta – choć tym razem muzyka ma większą dynamikę i bardziej brutalne brzmienie.

Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się jakie granie  dominuje na wydawnictwach wytwórni Vincenta Koremana – „We Are New York Haunted” idealnie nam to uzmysłowi. Niby to utwory do tańca, ale tak nasycone hałasem i agresją, że w większości przypadków znacznie bliżej im do kontrkulturowych estetyk wywiedzionych z ejtisowego industrialu niż klubowego house’u czy techno. Nie brak tu jednak poczucia humoru – co widać nie tylko po okładce zestawu, ale też choćby po tytułach niektórych nagrań. Wszystko to składa się w sumie na niekonwencjonalną całość pełną dzikiej energii i zawadiackiego luzu.

New York Haunted 2016

www.newyorkhaunted.bandcamp.com

www.facebook.com/New-York-Haunted-377236755786575/?fref=ts

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.