LDY OSC – sōt
Paweł Gzyl:

Click & cuts na nowo.

Nick Cave and the Bad Seeds – Ghosteen
Jarek Szczęsny:

Pomnik żałoby.

Pablo Mateo – Weird Reflections Beyond The Sky
Paweł Gzyl:

Techno do tańca.

Danny Brown – uknowhatimsayin¿
Jarek Szczęsny:

Gorączkowe wizje rapera.

9t Antiope – Grimace
Jarek Szczęsny:

Mikrus.

Malin Genie – Anthropomorphic Sympathy
Paweł Gzyl:

Stylowe electro i IDM w duchu lat 90.

Telefon Tel Aviv – Dreams Are Not Enough
Mateusz Piżyński:

Gdy w Tel Avivie zgaśnie światło…

Philipp Gorbachev – Kolokol
Paweł Gzyl:

Prawosławie i elektronika.

BNNT is Jerusalem in My Heart – Multiversion #4
Jarek Szczęsny:

Część czwarta.

rRoxymore – Face To Phase
Paweł Gzyl:

Introwertyczne bity.

The Big YES! – The Big YES!
Łukasz Komła:

Free jazzowy wybuch!

HTRK – Venus In Leo
Maciej Kaczmarski:

Miłość w czasach zarazy.

Matthias Schaffhauser – Hedonism, What Else
Paweł Gzyl:

Muzyka jako przyjemność.

Manu Delago – Circadian
Jarek Szczęsny:

Cykle snu.Pruski – Sleeping Places

Uśpiona codzienność, obudzona refleksja.

„Jesteśmy świadkami nieustannej zmiany. Zmieniają się miejsca, otaczający nas ludzie,
my sami. Większość zmian jest płynna. Nie odczuwamy ich ponieważ sami rozmywamy
się w czasie. Wypadł jeden włos, a po 140 tysiącach powtórzeniach jesteśmy łysi. Znikają
miasta, ludzie, idee. Zakodowane w neuronach wspomnienia zaczynają kierować nas w
pustkę. Miejsca do których się odnoszą przestały już istnieć – zasnęły.”

Słowa te stanowią wstęp do nowego wydawnictwa – albumu „Sleeping Places”, autorstwa krakowskiego producenta i DJ Pawła Pruskiego. Artysta znany był dotychczas jako Minoo, pod którym to pseudonimem tworzy elektronikę w odmianie glitch-hop. „Sleeping Places” wymagało jednak nowego aliasu, którym okazało się po prostu nazwisko muzyka. Oto Paweł Pruski prezentuje słuchaczom coś, co dla wielu z nich może być sporym zaskoczeniem – ambient połączony z IDM i muzyką eksperymentalną.

Słuchając albumu można dojść do przekonania, że Paweł Pruski stworzył muzykę będącą idealną wypadkową tych trzech gatunków. „Sleeping Places” to przede wszystkim rozciągnięte ambientowe frazy („Incident”, „House”), ciemne dronowe pasaże („LES7” i nieco dubowy „Autovia”), gęsto przeplatane z efektami syntezatora („War”, „May”), powodujące wewnętrzny odpływ i budzące refleksję, dokładnie tak jak stanowi zapowiedź do tej płyty. Kim jestem dziś? Kim byłem rok temu? Kim jest osoba przy której zasypiam? Kim była rok temu? Czy naprawdę ją znam? I czy będę ją znać za rok? Co tak naprawdę jest dla mnie ważne? Wobec muzyki ze „Sleeping Places” zwykłe sprawy i problemy, angażujące codzienne życie i usypiające wrażliwość, schodzą na daleki, nieistotny plan. Bo muzyka Pruskiego – wprost przeciwnie tytułowi odnoszącemu się do uśpionych miejsc – budzi w słuchaczu głęboką refleksję nad istotą życia i nieuchronnością jego przemijania.

Szczególną uwagę zwraca końcówka płyty, w tym „You Must Sleep” i „Dandelion”. Pierwszy stanowi przejaw dotychczasowych muzycznych zainteresowań artysty. Oto mamy tu spokojne i rozciągnięte glitchowe frazy, gatunku przeważającego na dotychczasowych wydawnictwach Minoo, w szczególności ostatniej „Bangers Must Die!”. Drugi, z ang. „Mleczyk”, to jakby odrębna historia. Przejmująca, nieco trwożliwa syntezatorowa ballada, kończy się fantastyczną kulminacją elektronicznych szmerów, zmiksowanych efektów, trzasków i breaków, wybudzającą odbiorcę z głębin jego myśli nad tym co najistotniejsze – świadomym życiem w równowadze, zrozumieniu i akceptacji samego siebie.

Płyta Pawła Pruskiego to elektroniczne drzwi do głębokiej refleksji. Mówiąc szczerze – bardzo potrzebnej dziś. W świecie milionów próżnych i stylizowanych bożków, populistycznych obietnic wszystkiego tu i teraz, a wreszcie agresywnie stawianych żądań bez chęci jakiegokolwiek dialogu i zrozumienia drugiej strony, każdy – choćby najkrótszty i najcichszy głos – jest bezcenny. W kontekście płyty Pawła o to się jednak nie martwię. Jestem przekonana, że zostanie dostrzeżona i doceniona, na co niewątpliwie zasługuje.

„Sleeping Places” to jednak nie tylko płyta, a także specjalny godzinny live act, oparty o grę na syntezatorze Teenage Engineering OP-1 i Octatrack, który Paweł Pruski – jako wielki zwolennik grania elektroniki na żywo – przygotował w związku z premierą albumu. W dniu 9 września w krakowskiej Alchemii odbył się premierowy set. Z kolei w najbliższym czasie Pruski pojawi się z live actem „Sleeping Places” w następujących miejscach:

15.09.2018 Kolonia Artystów, Gdańsk
25.09.2018 B-Side Off Radio Kraków
13.10.2018 Sygnał/Szum – Płocka Galeria Sztuki
28.10.2018 Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab 2018, Kraków
11.11.2018 Klub SPATiF, Warszawa
18.11.2018 Muzeum PRL, Nowa Huta

Czekam z niecierpliwością na kolejne daty live actów Pruskiego w następnych miastach w Polsce i poza nią, o czym na pewno będziemy was informować na NM. Z wielką przyjemnością posłuchałabym też Pawła na przyszłorocznej, jubileuszowej (bo 10. już) edycji Up To Date w Białymstoku. Centralny Salon Ambientu byłby idealnym miejscem dla „Sleeping Places”, kolejnej wspaniałej płyty z pogranicza ambientu i IDM, oraz dla Pawła Pruskiego, producenta elektronicznego o (jak słychać) szerokich horyzontach artystycznych.

Premiera: 14 września 2018 r. | Four Tapes Records

Profil Four Tapes Records na Bandcamp » Profil Pruskiego na Facebooku »

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze