Wpisz i kliknij enter

Modular String Trio razy dwa

W kwietniu tego roku ukazał się ich debiutancki album, zaś drugi krążek polsko-ukraińskiego zespołu wydała portugalska oficyna Clean Feed.

String Modular Trio - Multikulti Project

Modular String Trio – „Part of the Process” (kwiecień 2016 | Multikulti Project)

Modular String Trio powstał stosunkowo nie tak dawno, bo w 2013 roku. W pierwszej fazie było to trio, ale ostatecznie utworzył się kwartet w składzie: Sergey Ohrimchuk (skrzypce), Robert Jędrzejewski (wiolonczela), Łukasz Kacperczyk (syntezator modularny) oraz Jacek Mazurkiewicz (kontrabas i elektronika). Materiał jaki trafił na ich pierwszy album „Part of the Process” został zarejestrowany w 2014 roku w warszawskim klubie Pardon, To Tu. W zasadzie jest to czterdziestominutowy ciąg elektroakustycznych improwizacji, wykraczających daleko poza standardy. Z jednej strony członkowie Modular String Trio odwołują się do przeróżnych wpływów (jazz, kameralistyka, folk, muzyka współczesna), z drugiej – łączą w nietuzinkowy sposób brzmienia żywych instrumentów z elektroniką, dzięki której ich swobodne improwizacje nabierają znacznie szerszego kontekstu. Niekiedy dźwięki skrzypiec Ohrimchuka, zatopione we wschodniej tradycji, potrafią w jedną chwilę zmienić oblicze danej kompozycji. Podobnie to wygląda z syntezatorem modularnym i preparowanymi brzmieniami kontrabasu. Muzycy bardzo dobrze czują się zarówno na wschodnich rubieżach folku przesiąkniętego awangardą, jak i w kosmosie kameralistyki, improwizacji oraz jazzu. Choć w moim odczuciu, artyści dążą do tego, żeby oba te światy spotkały się w tym samym czasie.

Strona Facebook Modular String Trio »
Strona Multikulti Project »
Profil na Facebooku »
Profil na BandCamp »

https://soundcloud.com/wawmak_multikulti/modular-string-trio-part-of-the-process-mple003-fragments

Modular String Trio - Clean feed

Modular String Trio – „Ants, bees and butterflies” (lipiec 2016 | Clean Feed)

Chyba można przyjąć, że „Ants, bees and butterflies” jest swego rodzaju kontynuującą tego, co znalazło się na płycie „Part of the Process”. Po pierwsze, utwory nagrano w tym samym czasie, czyli rok 2014 i Pardon To Tu. Po drugie, nazwy tytułów nawiązują do poprzedniego wydawnictwa – „Part of the Process” kończyło nagranie „MST 01.00.09”, zaś „Ants, bees and butterflies” otwiera fragment „MST 02.00.10”. Jeśli dokładnie wsłuchamy się w nowe kompozycje Modular String Trio to da się zauważyć, iż pod względem struktur, uzyskanych brzmień czy podejścia do improwizacji, niewiele różnią się od tych z „Part of the Process”. Wciąż jest to najwyższej próby swoboda improwizacja, która z szacunkiem czerpie z tradycji, ale też bez jakichkolwiek kompleksów i uprzedzeń odnajduje dla siebie miejsce w cyfrowym świecie elektroniki.

Strona Clean Feed »
Profil na Facebooku »

 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy