Wpisz i kliknij enter

Unsound 2016 – kolejni artyści

Unsound Festival 2016 ogłasza kolejnych artystów, którzy wystąpią w Krakowie. Jest wśród nich legenda acid house’u z Chicago – Phuture.

Na liście gości imprezy znaleźli się też Kyle Dixon i Michael Stein, czyli autorzy ścieżki dźwiękowej do bijącego rekordy popularności serialu „Stranger Things”. Kyle Dixon i Michael Stein z projektu S U R V I V E stworzyli muzykę do jednego z najpopularniejszych obecnie seriali na świecie – „Stranger Things”. Artyści w ramach Unsound Festival 2016 po raz pierwszy zaprezentują na żywo utwory, które fani serialu mogą usłyszeć w czasie oglądania produkcji.

Wykonanie scieżki ze „Stranger Things” odsyła również do mrocznej strony dźwiękowo-wizualnej, jaka gości na Unsoundzie od czasu edycji z 2010 roku poświęconej horrorowi. Wtedy na festiwalu pojawili się po raz pierwszy DEMDIKE STARE, którzy w kolejnych latach realizowali zamawiane projekty. Tym razem duet zaprezentuje premierę nowego koncertu opartego na muzyce, jaka zrodziła się w czasie eksperymentów z serią „Testpressing”, kiedy to duet sięgnął w po rytmy jungle.

To nie jedyna grupa w tym ogłoszeniu, która związana jest z po-brexitowymi występami artystów brytyjskich. Zintegrowany z miejscem pokaz audiowizualny dadzą EMPTYSET, którzy w dawnej zajezdni tramwajowej zaprezentują dzieło oparte na własnoręcznie zbudowanych instrumentach, projekcjach oraz świetle. Udział FELICITY z PC Music był już zapowiedziany. W jego projekcie „SOFT POWER” weźmie udział ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK”.

Premierę będzie miał również projekt BILLA KOULIGASA i AMNESII SCANNER LEXACHAST, którzy multimedialną stronę internetową zamienią w unikatowe widowisko łączące pogmatwaną muzykę oraz obrazy i zdjęcia generowane przez holenderskiego artystę HARMA VAN DER DORPELA. Mieszkający w Berlinie Rosjanie DASHA RUSH i STANISLAV GLASOV zaprezentują audiowizualne show „Dark Hearts of Space”, na dwóch ekranach badając poetycki wymiar czarnych dziur. Dasha Rush zagra również DJ set na imprezie otwierającej festiwal.

Innymi artystami klubowymi w programie są PHUTURE, legendarna grupa z Chicago, która uznawana jest za twórców acid house’u. To dzięki ich „Acid Tracks” z 1987 roku charakterystyczny dźwięk Rolanda TB-303 kojarzy się tylko w jeden sposób. Kolejnym pionierem jest rzadko występujący producent Detroit techno ANTHONY „SHAKE” SHAKIR, dla którego będzie to pierwszy polski występ. ERRORSMITH z Berlina (członek MMM) w swojej twórczości zapowiadał dzisiejszą muzykę post-gatunkową. Na Unsoundzie zaprezentuje nowy materiał. Bardzo ważną osobą dla sceny nowojorskiej jest BRYAN KASENIC, niezrównany promotor odpowiedzialny za serię imprez The Bunker oraz partner Unsoundu od czasu pierwszej edycji w Nowym Jorku w 2009 roku.

AISHA DEVI to szwajcarska artystka z nepalskimi i tybetańskimi korzeniami, która w widowisku „Of Matter and Spirit” mocno czerpie z mistycyzmu. Wrażenia podkreślą odurzające wizualizacje EMILE BARRETA oparte na grze wideo mocno związanej z albumem Aishy. FAKA z Republiki Południowej Afryki to performerzy skupiający się na czarnym ciele osób queer, przeciwstawiając się marginalizowaniu ich głosu. W tym samym pokoju co FAKA wystąpi MISS RED, charyzmatyczna MC z Izraela. Dotychczas współpracowała ona z The Bugiem, ale znakomitym mixtape’em „Murder rozpoczęła karierę solową.

ZIÚR z Berlina dołącza do składu środowej imprezy, podczas której artyści z Meksyku oraz stolicy Niemiec będą przesuwać granice muzyki klubowej. Gatunkom opierać się będzie również cudowne dziecko ze Szwecji, czyli TOXE, której debiutancka EP-ka „Muscle Memory” należy do klasyków post-gatunkowej muzyki; oraz SKY H1 i jej elizejski ambient grime z wydanej niedawno EP-ki dla Codes, sublabelu PAN. W sali footworkowej usłyszeć będzie można również JAKUBA LEMISZEWSKIEGO z Polish Juke, który zaprezentuje swoje surowe perkusyjne numery z albumu „DAAAMN”.

Na wyżyny abstrakcyjności syntezator wzniesie RASHAD BECKER, którego seria albumów „Traditional Music of Notional Species” jest niezwykle barwna, a jednocześnie nie posiadająca punktów odniesienia. Do Krakowa przyjedzie po premierze jej drugiej części. Polską scenę syntezatorową reprezentować będą CEGLAREK & DYBAŁA, kuratorzy Biura Dźwięku Katowice oraz związany z nim AARPS. Wszyscy trzej improwizować będą pejzaże dźwiękowe i intensywne rytmiczne konstrukcje. Wystąpi również mieszkająca w Warszawie Ukrainka POLY CHAIN, której analogowe brzmienie wyda niedługo Transatlantyk.Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Electron
Electron
5 lat temu

Jak oni to robia? Swietna robota mixowac ludzi grajacych do kotleta jak Hawtin z doskonalymi pomyslami by zwrocic uwage swiata jak np zapraszajac projekt S U R V I V E. Rozmachem i jakoscia Unsound nie ma konkurencji na polskim rynku festiwalowym.

Polecamy