A Winged Victory for the Sullen – „The Undivided Five”
Mateusz Piżyński:

Ambientowe nowości z Ninja Tune

Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.

Sudan Archives – Athena
Jarek Szczęsny:

Do diabła z dobrymi radami.

Planetary Assault Systems – Plantae
Paweł Gzyl:

W stronę psychodelii.

Sleep D – Rebel Force
Paweł Gzyl:

Muzyczny zapach minionego lata.

Levitation Orchestra – Inexpressible Infinity
Jarek Szczęsny:

Podpalacze wzniecają eutymię.

Innercity Ensemble – IV
Jarek Szczęsny:

Luz i bogactwo.

Grischa Lichtenberger – RE:PHGRP
Paweł Gzyl:

Free jazz w „rasterowej” wersji.Nowości z Denovali

Z nowymi płytami wracają nasi dobrzy znajomi, czyli duet Sankt Otten i Brytyjczyk nagrywający jako Petrels.

sanktottenn_maennerfreundschaftenundmetaphysik

Sankt Otten + N – „Männerfreundschaften Und Metaphysik” (23.09.2016 | Denovali)

Sankt Otten tworzą dwaj niemieccy muzycy: Stephan Otten i Oliver Klemm, którzy tym razem do współpracy zaprosili swego rodaka Hellmuta Neidhardta nagrywającego jako N. Poprzednie wydawnictwa Sankt Otten to „Messias Maschine” (2013, recenzja) i „Engtanz Depression” (2015, recenzja). Odnośnie eksperymentującego gitarzysty Neidhardta, ostatnio natrafiłem na jego ciekawą kolaborację z duetem [BOLT], a wydała to niemiecka Midira Records. Z kolei Denovali wypuściła właśnie też dwa nowe albumy N: „Anklam” i „Birka”.

„Männerfreundschaften Und Metaphysik” (w wolnym tłumaczeniu „Męska przyjaźń i metafizyka”) to już dziesiąte wydawnictwo w dyskografii Sankt Otten. Ich wspólny materiał powstał w wyniku improwizowanych sesji studyjnych, co da się poczuć choćby w jednym z najlepiej prezentujących się utworów „Massiere die Maschine”, gdzie do głosu doszła krautrockowa motoryka. Niestety, ale są też poważne wpadki, jedną z nich jest ambientowy „Heile Welt” będący kliszą kliszy. Do tych ciekawszy nagrań z pewnością zaliczę dronowy „Eigentlich ist alles schön” i „Diese bessere Welt ist auch nicht besser” z udziałem gitarowych dźwięków N. „Männerfreundschaften Und Metaphysik” podsumowałbym jako płytę kilku fragmentów niewywołujących – przynajmniej u mnie – większej ekscytacji.

petrels_jord

Petrels – „Jörɖ (23.09.2016 | Denovali)

Chyba mogę nazwać siebie polskim nadwornym kronikarzem Brytyjczyka Olivera Barretta aka Petrels. Taka myśli mi przyszła do głowy, jak zobaczyłem, że opisuję jego płyty rokrocznie: „Onkalo” (2013, recenzja), „Mima” (2014, recenzja), „The Silver Chimney Club/Wat Tyler” (2014, recenzja), „Flailing Tomb” (2015, recenzja).

Olivier Barrett zawsze opakowuje swoje kolejne wydawnictwa w jakąś historią. Na „Jörɖ” nie ma tak jasno sformułowanej myśli przewodniej, jak to było na jego poprzednich albumach. Chociaż tegoroczny krążek można potraktować jako ukłon w stronę kultury nordyckiej. Jednak muszę przyznać, że i Petrels nie popisał się specjalnie tworząc nowe nagrania. Naprawdę ma na swoim koncie ciekawsze płyty niż „Jörɖ”. Nawet ciężko mi wybrać fragmenty, które zaskoczyły mnie w jakiś sposób. Jeśli musiałbym to wskazałbym „Terra Nullius” wyrastający z repetytywnych partii syntezatora (oczywiście unosi się tu duch twórczości niedawnego solenizanta – Steve’a Reicha), ale wokal à la Dream Theater niszczy warstwę muzyczną tej kompozycji. Panie Olivier Barrett nie idź pan w tą stronę!

 

Strona Denovali »Profil na Facebooku »Słuchaj na Soundcloud »

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.