Wpisz i kliknij enter

Mamy 15 lat!

15 stycznia to urodziny serwisu. W tym roku chwila jest szczególna: wybiła nam okrągła piętnastka. Jak to się zaczęło? I dlaczego to wciąż funkcjonuje?

Kiedy zaczynaliśmy nie było Facebooka i YouTube, muzyki słuchało się głównie na discmenie, a kontakt z redakcją można było nawiązać m.in. poprzez Gadu-Gadu. Krótko mówiąc: prehistoria.

Jesienią 2002 roku wpadłem na pomysł, aby zrobić jakąś stronę, na której mógłbym prezentować nietypową muzykę. Nie było wówczas mowy o WordPressie, tanich domenach i serwerach. Co więcej, jako wzorcowy humanista nie miałem pojęcia o kodowaniu, siedziałem więc po nocach ucząc się HMTLa i próbując rozwiązywać kolejne zagadki w PHP.

W styczniu 2003 strona była gotowa. To było wtedy, gdy Massive Attack szykowali premierę „100th Window”, a Laika wypuściła swój ostatni krążek. Pamiętam, bo m.in. o nich traktowały jedne z pierwszych tekstów. Nowamuzyka wystartowała na darmowej domenie PRV.pl, a ja byłem szczęśliwy gdy okazało się, że w ciągu miesiąca stronę odwiedziło kilkadziesiąt osób. Tak nagłówek serwisu wyglądał w okolicach 2004 roku:

W 2005 roku Nowamuzyka.pl była już na oficjalnej domenie, rozkręciło się forum dyskusyjne (taka karłowata wersja dzisiejszych sociali), będące naturalnym „przedsionkiem” pierwszej redakcji NM. Było sporo pomysłów: m.in. idea labelu, z którego ostała się tylko jedna składanka polskich niezależnych twórców.

Nowamuzyka kiedyś

Rok później odebrałem telefon od przyjaciół z Katowic, którzy prowadzili kluby Elektro i Hipnoza. Startowali z większą imprezą muzyczną i zaproponowali współpracę. Właśnie stąd nazwa festiwalu, który dziś potocznie nazywany jest „tauronem”. Gwiazdą pierwszej edycji byli DJ Krush i Swayzak. Kolejne świetne wspomnienia.

Nowamuzyka kiedyś

Szybko okazało się, że siłą napędową NM jest pasja autorów. Serwis nigdy nie zarabiał, bo na tym rynku i z takim profilem jest to niestety niemożliwe (wiem, bo próbowałem). Całość od 15 lat napędza pasja kolejnych osób (a nawet pokoleń!) deklarujących chęć pisania o nowych rzeczach. Nie mamy profesjonalnej struktury. Każdy autor bierze odpowiedzialność za swoje teksty, dlatego NM traktuję również jako miejsce pracy nad warsztatem – mnie samemu bardzo się to przydało.

Nowamuzyka kiedyś

Dziś w archiwum NM znajduje się ponad 14 000 tekstów. Za nie wszystkie chciałbym podziękować kilkudziesięciu osobom, które na przestrzeni 15 lat angażowali się w ten projekt. Gdyby nie Wy, tej strony dawno by nie było. Dziękuję również obecnie piszącym: Pawłowi, Maćkowi, Łukaszowi, Ani, Emilii, Kasi, Jarkowi, Filipowi, Mateuszowi, Bartkowi, Frankowi, Krystianowi, Adamowi – wszystkim, którzy nadal wspierają NM.

Dziękuję też wszystkim czytelnikom, którzy zaglądają, kibicują, krytykują, a przede wszystkim słuchają świetnej muzyki. Dzięki!Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
iO
iO
6 lat temu

aż się łezka zakręciła, oby tak dalej! szkoda, że forum umarło śmiercią naturalną

laudia
laudia
6 lat temu
Reply to  iO

No… Nie ma to jak kilkunastu fanatoli budujących noworoczną piramidkę ;> pozdrawiam ponadczasowo!

tg3178
tg3178
6 lat temu

Przy wszystkich wadach „Nowa muzyka” to portal będący fenomenem na skalę światową. Pokażcie mi inne takie serwisy, które tyle działają- nie ma takich

GoHa
GoHa
6 lat temu

NJE!

e'M
e'M
6 lat temu

Fajnie, że jesteście. Bądźcie.

Polecamy