Rafael Anton Irisarri – Peripeteia
Jarek Szczęsny:

Ambient wagi ciężkiej.

Bouchons d’oreilles – Stray Dog with a Collar
Jarek Szczęsny:

W połowie drogi.

Chouk Bwa & The Ångströmers – Vodou Alé
Łukasz Komła:

Voodoo z przyszłości.

Ben Lukas Boysen – Mirage
Jarek Szczęsny:

Pokaz iluzji.

Siema Ziemia – Siema Ziemia
Jarek Szczęsny:

Dodatkowe skurcze mięśni.

Fluxion – Perspectives
Paweł Gzyl:

Nostalgia po grecku.

Lawrence English – Lassitude
Jarek Szczęsny:

Doskonała pustka.

Elysia Crampton – ORCORARA 2010
Jarek Szczęsny:

Niepowstrzymana losowość.

Kaitlyn Aurelia Smith – The Mosaic of Transformation
Jarek Szczęsny:

Cały zestaw radosnych nastrojów.

Phillip Sollman – Monophonie
Paweł Gzyl:

Muzyczna maszyneria.

Vladislav Delay & Sly Dunbar & Robbie Shakespeare – 500-Push-Up
Paweł Gzyl:

„Rakka” uzupełniona o dubowy puls.

Zguba – Pomór
Jarek Szczęsny:

Nieustający marsz kostuchy.

Richu M – House Of The Vaporising Sun
Bartek Woynicz:

Ten tytuł mówi wszystko.

Maenad Veyl – Reassessment
Paweł Gzyl:

Muzyka z sali operacyjnej.Mamy 15 lat!

15 stycznia to urodziny serwisu. W tym roku chwila jest szczególna: wybiła nam okrągła piętnastka. Jak to się zaczęło? I dlaczego to wciąż funkcjonuje?

Kiedy zaczynaliśmy nie było Facebooka i YouTube, muzyki słuchało się głównie na discmenie, a kontakt z redakcją można było nawiązać m.in. poprzez Gadu-Gadu. Krótko mówiąc: prehistoria.

Jesienią 2002 roku wpadłem na pomysł, aby zrobić jakąś stronę, na której mógłbym prezentować nietypową muzykę. Nie było wówczas mowy o WordPressie, tanich domenach i serwerach. Co więcej, jako wzorcowy humanista nie miałem pojęcia o kodowaniu, siedziałem więc po nocach ucząc się HMTLa i próbując rozwiązywać kolejne zagadki w PHP.

W styczniu 2003 strona była gotowa. To było wtedy, gdy Massive Attack szykowali premierę „100th Window”, a Laika wypuściła swój ostatni krążek. Pamiętam, bo m.in. o nich traktowały jedne z pierwszych tekstów. Nowamuzyka wystartowała na darmowej domenie PRV.pl, a ja byłem szczęśliwy gdy okazało się, że w ciągu miesiąca stronę odwiedziło kilkadziesiąt osób. Tak nagłówek serwisu wyglądał w okolicach 2004 roku:

W 2005 roku Nowamuzyka.pl była już na oficjalnej domenie, rozkręciło się forum dyskusyjne (taka karłowata wersja dzisiejszych sociali), będące naturalnym „przedsionkiem” pierwszej redakcji NM. Było sporo pomysłów: m.in. idea labelu, z którego ostała się tylko jedna składanka polskich niezależnych twórców.

Nowamuzyka kiedyś

Rok później odebrałem telefon od przyjaciół z Katowic, którzy prowadzili kluby Elektro i Hipnoza. Startowali z większą imprezą muzyczną i zaproponowali współpracę. Właśnie stąd nazwa festiwalu, który dziś potocznie nazywany jest „tauronem”. Gwiazdą pierwszej edycji byli DJ Krush i Swayzak. Kolejne świetne wspomnienia.

Nowamuzyka kiedyś

Szybko okazało się, że siłą napędową NM jest pasja autorów. Serwis nigdy nie zarabiał, bo na tym rynku i z takim profilem jest to niestety niemożliwe (wiem, bo próbowałem). Całość od 15 lat napędza pasja kolejnych osób (a nawet pokoleń!) deklarujących chęć pisania o nowych rzeczach. Nie mamy profesjonalnej struktury. Każdy autor bierze odpowiedzialność za swoje teksty, dlatego NM traktuję również jako miejsce pracy nad warsztatem – mnie samemu bardzo się to przydało.

Nowamuzyka kiedyś

Dziś w archiwum NM znajduje się ponad 14 000 tekstów. Za nie wszystkie chciałbym podziękować kilkudziesięciu osobom, które na przestrzeni 15 lat angażowali się w ten projekt. Gdyby nie Wy, tej strony dawno by nie było. Dziękuję również obecnie piszącym: Pawłowi, Maćkowi, Łukaszowi, Ani, Emilii, Kasi, Jarkowi, Filipowi, Mateuszowi, Bartkowi, Frankowi, Krystianowi, Adamowi – wszystkim, którzy nadal wspierają NM.

Dziękuję też wszystkim czytelnikom, którzy zaglądają, kibicują, krytykują, a przede wszystkim słuchają świetnej muzyki. Dzięki!

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

komentarzy 5

 1. iO

  aż się łezka zakręciła, oby tak dalej! szkoda, że forum umarło śmiercią naturalną

  • laudia

   No… Nie ma to jak kilkunastu fanatoli budujących noworoczną piramidkę ;> pozdrawiam ponadczasowo!

 2. tg3178

  Przy wszystkich wadach „Nowa muzyka” to portal będący fenomenem na skalę światową. Pokażcie mi inne takie serwisy, które tyle działają- nie ma takich

 3. e'M

  Fajnie, że jesteście. Bądźcie.