Cel (Felix Kubin & Hubert Zemler) – Cel
Jarek Szczęsny:

Radosne odbicie.

Fabrizio Rat – Shades Of Blue
Paweł Gzyl:

Modularna polifonia.

Long Arm – Silent Opera
Jarek Szczęsny:

Trip-hop nigdzie nie odszedł.

Jeff Parker & The New Breed – Suite For Max Brown
Łukasz Komła:

Projekcja magicznych obrazów.

Various Artists – Air Texture Vol. VII
Paweł Gzyl:

Rrose i Silent Servant serwują ambient? Niemożliwe!

Siavash Amini & Saåad – All Lanes Of Lilac Evening
Jarek Szczęsny:

Bez szwów.

Villaelvin – Headroof
Jarek Szczęsny:

Tylko bardziej.

Juno – Young Star
Jarek Szczęsny:

Infiltracja jazzu.

Lonker See – Hamza
Jarek Szczęsny:

Zawsze krok przed nami.

Men With Secrets – Psycho Romance And Other Spooky Ballads
Paweł Gzyl:

Erudycyjne ćwiczenie z ejtisowego electro.

Riverrun – The Same Silent Hill
Przemysław Solski:

Muzyka z krajobrazu.

Yogtze – Yogtze
Jarek Szczęsny:

Będzie filmowo.

Wacław Zimpel – Massive Oscillations
Jarek Szczęsny:

Letarg duchowy.

Hula – Shadowland
Paweł Gzyl:

Jak ambient przenikał industrial.rRoxymore – Face To Phase

Introwertyczne bity.

Ukrywająca się pod pseudonimem rRoxymore producentka naprawdę nazywa się Hermione Frank i pochodzi z Francji. Muzyką klubową zainteresowała się, gdy przeprowadziła się z rodzinnego Montpelier do Paryża. „Zostałam zahipnotyzowana didżejowaniem” – wspominała potem. I rzeczywiście: dziewczyna pożyczyła od przyjaciół dwa Techniksy i zaczęła samemu występować, serwując najpierw klasyczne disco, a potem house.

W arkany tworzenia własnej muzyki wprowadził ją kumpel, który nagrywał hip-hop. Dlatego sama też zaczynała od takich dźwięków. Przeprowadzka do Berlina sprawiła jednak, że wsiąkła w tamtejszą scenę techno. Jej mentorem został starszy od niej kolega po fachu – Jam Rostron znany jako Planningtorock. To właśnie w jego wytwórni Human Level ukazały się w 2012 roku pierwsze nagrania rRoxymore.

Niebawem muzykę czarnoskórej Francuzki umieściły w swych katalogach takie tłocznie, jak Macro, prowadzona przez Stefana Goldmana, czy Noise Manifesto, należąca do Pauli Temple. Najlepsze porozumienie Hermione znalazła jednak z Benem Rothem znanym jako Semtek, wydającym nakładem swej firmy Don’t Be Afraid z Bristolu. Do dziś opublikowała ona trzy najważniejsze EP-ki autorstwa rRoxymore. A teraz firmuje debiutancki album producentki.

Zaczyna się od syntezatorowej wariacji z pogranicza ambientu i kosmische musik – dedykowanej Planningtorockowi kompozycji „Home Is Where Music Is”. Tektoniczne breaki uderzają dopiero w „Passages”, nurzając się w filmowej elektronice. „Forward Flamingo” to właściwie klasyczny house – z tym, że wypełniony melodyjnymi klawiszami i zdubowanymi głosami. „Energy Points” zaczyna się jak egzotyczny ambient wymodelowany na gamelanową modłę – ale z czasem i on zostaje podszyty połamanym rytmem.

„Someone Else’s Memory” otwierają wokalne efekty – dopiero potem dostajemy mocne breaki i rave’owy bas, uzupełnione strzelistymi syntezatorami. „Hectadrums” i „PPS21” to w sumie abstrakcyjna wizja IDM-u. W pierwszym z nagrań sprężyste rytmy wnoszą stukające perkusjonalia i orkiestrowe klawisze. W drugim – pulsujące warkoty spotykają się z jazzowymi organami. Całość kończy „What’s The Plan” – smolisty trip-hop ozdobiony pohukującymi klawiszami.

Debiutancki album rRoxymore przypomina pamiętną płytę Kassema Mosse sprzed trzech lat – „Disclosure”. Oba krążki łączy introwertyczne podejście do klubowych gatunków – techno, house’u czy breakbeatu. Zarówno Francuzka, jak i jej niemiecki kolega, próbują za wszelką cenę uciec od oczywistości typowych dla tych stylistyk. Niestety: czasem sprawia to, że muzyce brakuje naturalności. Całe szczęście na „Faze To Phaze” więcej jest luzu i ciepła niż niepotrzebnych udziwnień.

Don’t Be Afraid 2019

www.dontbeafraidrecordings.com

www.facebook.com/dontbeafraidrecordings

www.facebook.com/rROXYMORE

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

1 Komentarz

  1. kakaok

    Skojarzenie z Disclosure jest dosyć odległe, muzycznie oba albumy są oddalone od siebie mniej więcej w takiej odległości w jakiej płyty Four Teta są oddalone od Incunabuli.