Wpisz i kliknij enter

The Big YES! – The Big YES!

Free jazzowy wybuch!

Sesja nagraniowa na tzw. setkę odbyła się w szwedzkim studiu na początku 2018 roku. A kto w niej uczestniczył? Saksofonistka Anna Högberg (Fire! Orchestra, Dog Life), puzonistka Maria Bertel, basista Christian Meaas Svendsen (Large Unit) i perkusista Ole Mofjell.

fot. Thor Egil Leirtrø

The Big YES! to norwesko-szwedzki skład bardzo sprawnie radzący sobie na polu muzyki improwizowanej, co pokazuje trzydziestominutowy materiał z ich pierwszego krążka „The Big YES!”, wydany pod koniec sierpnia tego roku. Tytuł jedynego nagrania na albumie to „Unia Kalmar”, nawiązujący do historycznej unii z 17 czerwca 1397 r. zawartej między Danią, Szwecją i Norwegią. To alegoryczne rozumowanie muzyków oczywiście dotyczy swobodnego przekraczania granic, a w tym przypadku stylistycznych. The Big YES! wykreowali w studiu inspirujące stężenie muzycznej energii. Pierwsze dziesięć minut to istna nawałnica dźwięków oraz dzikie szukanie wspólnego języka (trafiają w punkt!).


Mięsiste, muskularne i bijące po trzewiach partie saksofonu Högberg przenikają się z równie obłąkanym basem Svendsena, rozwścieczoną perkusją Mofjella i kontrapunktującym całość puzonem Bertel. W pewnym momencie milknie ten huragan, i ewoluuje do poziomu znakomitej sonorystyki – dygoczący bas, a także przedziwne odgłosy wydobywane z innych instrumentów. Z tej pozornej ciszy wyrasta perkusyjny monolog – niczym zanęta do rozpętania kolejnej free jazzowej wichury, co skończyło się niesamowitym odjazdem do innej galaktyki w końcowych minutach.

Muzykę The Big YES! nazwałbym bezkompromisowym skowytem dzikiego stada. I niech to nieoswojone z mainstreamem stadko przyjedzie do Polski. Będę wyczekiwał!

23.08.2019 | Nakama Records

Strona Nakama Records »


Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

W obronie samego siebie – rozmowa z MONOH

Szwajcarski muzyk Roger Odermatt (aka MONOH) łączy na swojej debiutanckiej EP-ce brzmienie indyjskiego sitaru z elektroniką. Pytamy go o kulisy powstawania tego materiału, a także jak