Wpisz i kliknij enter

BOA – Outer Gateways

Dubstep ciągle żywy.

Kiedy na początku tej dekady wybuchła moda na nowe techno, amerykańska scena elektroniczna zaludniła się setkami anonimowych producentów, którzy chałupniczymi metodami tworzyli mocno nasyconą noisem odświeżającą wersję gatunku. Tak naprawdę jednak tylko niewielu z nich udało się przebić do szerszej świadomości, podczas kiedy większość pozostała znana tylko swemu najbliższemu kręgowi znajomych. Ten niszowy odbiór wynikał też z raczej elitarnego charakteru nośnika, na jakim powielali oni głównie swą muzykę – kasety.

Do grona tego rodzaju „sypialnianych” (od miejsca gdzie tworzyli) producentów należą bez wątpienia Kevin Palmer z Portland i Gary Geller z Austin. Pierwszy osiągnął całkiem sporo – bo jego nagrania pod szyldem Best Available Technology opublikowały dosyć znane firmy – Opal Tapes i Astro:Dynamics. Drugi dał się poznać pod szyldem Ovis Aurum i zaliczył debiut w barwach Seagrave. Obaj panowie znali się od wielu lat i łączyły ich wspólne fascynacje: muzyka Godflesh i Public Enemy oraz książki Ballarda, Burroughsa czy Bradbury’ego. Nic więc dziwnego, że w końcu powołali do życia wspólny projekt, który właśnie zrealizował debiutancki album.

Dotychczasowe dokonania Palmera i Gellera oscylowały wokół techno i ambientu – na krążku BOA jest jednak trochę inna muzyka. Otwierający go „CMirror” pulsuje rozedrganym rytmem, na który nakładają się zawodzące basy i przetworzone głosy, a wszystko to nurza się w analogowych glitchach. „Hierarchies” to już masywny dubstep, osadzony na spowolnionych breakach, oplecionych świdrującymi klawiszami. Techno rozbrzmiewa tu tylko raz – w wypełnionym zbasowanymi warknięciami „Mar Jaguar”. Dla odmiany „Catachrome” uderza już połamanym rytmem, upstrzonym komputerowymi efektami.

Palmer i Geller lubują się w jamajskich technikach obróbki dźwięku – i kolejnym tego przykładem jest „Yavapal”. To zwalisty dub, pulsujący w takt mechanicznego rytmu i zgrzytliwych klawiszy. Podobnie wypada „Inefficient Signals”, lokując się jednak bliżej londyńskiego dubstepu. Echa zawiesistego trip-hopu ożywają w „Ungarland”, gdzie wolny bit uzupełniają zdeformowane klawisze i ambientowy podkład. Na koniec znów powraca dubstep, tocząc się w rytm zbasowanych breaków, okraszonych gęstą elektroniką w „888”.

„Outer Gateways” to dzieło dosyć nietypowe jak na amerykański underground. Osiem nagrań z płyty zdradza bardziej brytyjskie fascynacje swych autorów. Okazuje się bowiem, że choć już na początku tej dekady media obwieściły wszem i wobec, że „dubstep is dead”, ciągle znajdują się producenci, który chętnie korzystają z arsenału dźwiękowego, stworzonego jakieś piętnaście lat temu przez takich artystów, jak Burial, Skream czy Benga. Co ciekawe – nie brak ich nawet w Ameryce. Kevin Palmer i Gary Beller udowadniają bowiem jako BOA, że formułę tę da się nadal wykorzystać w twórczy sposób.

Styles Upon Styles 2020

www.susrecords.com

www.stylesuponstyles.bandcamp.comJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Resina – Traces (Remixes)

Najnowsze wydawnictwo naszej rodzimej, bardzo utalentowanej, artystki, Karoliny Rec (aka Resina) to zestaw 5 utworów, gdzie cztery to genialne reinterpretacje, za którymi stoją Abul Mogard, Lotic,