Wpisz i kliknij enter

YoshimiOizumikiYoshiduO – To The Forest To Live A Truer Life

Celebracja kreatywności.

Niecodziennie człowiek ma okazję poznać bliżej japońską muzykę elektroniczną. Powyższe stwierdzenie może, ale nie musi, skierować myśli czytelników na tory, że oto kolejna płyta-ciekawostka, po której nie pozostaną głębokie ślady. Nic bardziej mylnego. Otóż niecodziennie wychodzą płyty łączące lekkość, melodię, a jednocześnie niezapominające o artystycznym ryzyku czy eksperymentalnej formie. A wszystko zrodzone z wyobraźni wyjątkowych artystów.

Debiutancki album duetu YoshimiOizumikiYoshiduO, który tworzą YoshimiO oraz Kiyoshi Izumi, zawiera wiele niespodzianek muzyki improwizowanej, a bazą dla niego są uczucia twórców w danym momencie. YoshimiO używa swojego głosu i pianina do tworzenia dźwięku, a Izumi przechwytuje go i przekazuje do swojego modułowego syntezatora celem obróbki. Elektroniczny efekt ich pracy zamknięty zostaje w promienistych utworach.

Uderza klarowność form, a także ich iskrząca istota. W samej muzyce znajdziemy wiele ciepła co potwierdza już otwierający „YofuyO” z wspaniałymi fragmentami melodii i gwiezdnymi odgłosami. Ale przysłuchajmy się tylko „sun19”, którego początek naznaczony jest spokojnym fortepianem, a emocjonalne uniesienie gwarantuje śpiew Yoshimi. W kwestii wokaliz uwagę zwraca również „niminya” z ptasimi dodatkami, zniekształceniami i dronami. Lekkością i tempem z kolei zachwyca „YoY 7”, a „YosunnyO” przywołuje wiosnę.

Jako odwrotność tego ostatniego można wskazać „mull”, który zahacza o estetykę horroru. W ogóle twórcy mają dar, żeby w ramach jednego utworu zarówno stworzyć mikrokosmos jak i go zdekonstruować („yO Me”). Jednak na żadnym etapie te utwory nie stawiają słuchaczy w niekomfortowej sytuacji. Wręcz przeciwnie – przyciągają ich nieustającą zmiennością („OmimiO”) lub kuszą nieokiełznanym charakterem („mini yO”). Wszystko sprowadza się do celebracji kreatywności, której album na nadmiar. Rzadki okaz.

Thrill Jockey | 2023


Bandcamp: https://ooioojp.bandcamp.com/album/to-the-forest-to-live-a-truer-life
FB Thrill Jockey: https://www.facebook.com/ThrillJockey


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy