Wpisz i kliknij enter

Piotr Michałowski – Eyes Closing

Umiejętna gra nastrojami.

Zwięzłość formy muzycznej jest rzeczą, którą nader sobie cenię. Niechęć do ferowania wyroków absolutnych zakazuje twierdzenia, że tylko taka muzyka ma sens albo jest najlepsza. Tak nie jest, co jest rzeczą najoczywistszą pod słońcem. Z tym, że prostota, bo do tego powyższa mętna argumentacja się sprowadza, w muzyce to rzecz wyjątkowa i wcale nie tak łatwo osiągalna. I tak płynnie przechodzę do tego, że Piotr Michałowski posiadł umiejętność nagrywanie muzyki prostej, czego kolejnym dowodem jest „Eyes Closing”.

Tytuł jasno wskazuje, gdzie zabierze nas artysta, a może raczej do czego jego muzyka odnosić się będzie lub do czego posłużyć może. Sześć nowych utworów o pełnym brzmieniu mogą stanowić zaskoczenie dla osób przyzwyczajonych do zaszumionego ambientu. Bo Michałowski preferuje bardziej mocniejsze oblicze. Choćby w „In Control”, który poprzez kumulację dźwięków wyrazistych mógłby ozdobić płytę jakieś postrockowej formacji. Drapieżność utworu wzrasta z każdą sekundą, ale niech nie umknie wam szerokość dźwiękowa osiągana mniej więcej w połowie trwania.

Otwierający „Saudade” nie zapowiada tego co następuje potem, a za to wprowadza obrazy rodem z krainy łagodności. Dużo lepiej prezentuje się „Stillness”. Ewidentnie ciężkość zaczyna dominować, ale i pomysły twórcy stają się konkretniejsze, a nawet odważniejsze (gitary). Podoba mi się również umiejętna gra nastrojami. Ulotność i zadumę wypełniające „Melting” Michałowski ładnie przeplata, ale większe wrażenie robi „In Control”. Pęcznieje z każdą chwilą, utrzymuje wysoki poziom dramaturgii, a po drodze nie gubi szczegółów.

Najciekawsze zostawił na koniec. „Over The Top” powinien trafić w gusta lubiących zaszumienie, ale ostrzegam, że nie trwa ono przez cały czas. I dobrze, a nawet znakomicie, gdyż wyjątkowej urody elementy elektroniczne burzą stabilizację dając jeden z najlepszych finałów. Utwór tytułowy umieszczony na końcu ma w sobie nieszablonową nerwowość i rozchwianie, które są kontrowane przez skryty na dalekim planie fortepian. Album zawiera dużo więcej niż mogłaby sugerować okładka.

Wyd. własne | 2023


Bandcamp: https://michalowski.bandcamp.com/album/eyes-closing
FB: https://www.facebook.com/PiotrMichalowski01


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy