New Rome (Tomasz Bednarczyk) – New Rome
Ania Pietrzak:

Nowe oblicze wrocławskiego producenta.

Catnapp – Break
Paweł Gzyl:

Basowe piosenki.

Joshua Sabin – Sutarti
Paweł Gzyl:

Zew z litewskich lasów.

Thom Yorke – Anima
Maciej Kaczmarski:

1997-2019-2049?

Koza – Mystery Dungeon
Jarek Szczęsny:

Moby Dick.

D. Carbone – A.C.A.B.
Paweł Gzyl:

D. Carbone idzie na wojnę.

Fire! Orchestra – Arrival
Jarek Szczęsny:

Zrobiło się ciszej.

SØS Gunver Ryberg – Entangled
Paweł Gzyl:

Ciekawie, ale za krótko.

Palmer Eldritch – [dog]
Jarek Szczęsny:

Nieustanny proces chwalenia.

LSD – Second Process
Paweł Gzyl:

Kreatywna kooperacja czy skok na kasę?

Lena Andersson – Söder Mälarstrand
Paweł Gzyl:

Owoc studyjnego spotkania Eomaca i Kyoki.

Michał Miegoń & Adam Witkowski – Dwuja
Jarek Szczęsny:

Zawsze słucha się inaczej.

Lost Few – Between The Silence
Paweł Gzyl:

Muzyka na poprzemysłowe przestrzenie.

Jakub Lemiszewski – 2019
Jarek Szczęsny:

W zaczarowanym nastroju.Berlin Atonal Festival – kontynuacja ważnej tradycji

Na berlińskiej imprezie zagra w sierpniu po raz pierwszy od 20 lat legendarny projekt Cabaret Voltaire.

W latach 80. odbywający się w Berlinie Zachodnim festiwal pod nazwą Atonal był jednym z ważniejszych miejsc spotkań ówczesnej awangardy wyrosłej z post-punka. Od 1982 do 1990 roku występowały tam takie formacje, jak Psychic TV, Einsturzende Neubauten, Test Dept. czy La Loora. Z czasem muzyka prezentowana na festiwalu ewoluowała w stronę techno – czego dowodem były występy Final Cut (grupy Jeffa Millsa) i 808 State na jego ostatnich edycjach.

W minionym roku Berlin Atonal powrócił na festiwalową mapę Europy. Podobnie jest i w tym sezonie – między 20 a 24 sierpnia w hali Kraftwerk odbędą się koncerty artystów, związanych ze współczesną sceną elektroniczną. Nie zabraknie prawdziwych sensacji – choćby reaktywacji Cabaret Voltaire czy prezentacji legendarnego projektu Monoton. Weterani sceny eksperymentalnej połączą swe siły z młodymi twórcami – i to wszystko w samym sercu Berlina.

W środę 20 sierpnia festiwal otworzy wykonanie słynnej kompozycji Steve’a Reicha „Music For 18 Musicians” przez Ensemble Moderne. Potem zabrzmi na żywo materiał ze słynnej płyty „Monotonprodukt 07” austriackiego prekursora minimalowej elektroniki – Konrada Beckera. Na koniec usłyszymy kosmische musik w wykonaniu Imaginary Softwoods, projektu Johna Elliotta z nieodżałowanego Emeralds.

W czwartek zagra na żywo duet Sendai, tworzony przez Petera Van Hoesena i Yvesa De Meya. Spec od ciężkiego techno – Milton Bradley – zaprezentuje swój soundtrack do końca świata – „The End Of It All”. Podobne obszary mrocznej elektroniki penetrować będzie Miles Whitaker z Demdike Stare. Więcej powietrza do hali Kraftwerk wpuści dopiero duet Dalhous – który specjalizuje się w pastoralnym ambiencie. A na koniec paryscy spece od noise’owej odmiany techno – trio DSCRD.

W piątek koncerty otworzy włoski duet Donato Dozzy i Nuel, którzy zagrają materiał ze swej niedawno wznowionej płyty „The Aquaplano Sessions”. Znana z tektonicznego techno Dasha Rush zabierze nas do krainy lodowatego ambientu podczas audiowizualnego spektaklu „Antarctic Takt”. A na koniec dwaj mistrzowie przestrzennego techno – Headless Horseman i Abdulla Rashim.

Sobota to przede wszystkim pierwszy od 20 lat koncert Cabaret Voltaire. Co prawda na scenie Kraftwerku stanie tylko sam Richard H. Kirk – ale ma zaprezentować specjalny miks dawnych i premierowych nagrań zrealizowanych przez ten projekt. Swoje debiutanckie występy na żywo zaliczą z kolei dwaj producenci młodego pokolenia – Bleed Turquoise i Neel.

Niedziela przyniesie najwięcej koncertów. Zagrają same tuzy nowej elektroniki : Tim Hecker, Ike Yard, Source Direct, Helm oraz UF (duet: Samuel Kerridge i Oake). Specjalnym gościem tego dnia festiwalu będzie In Aeternam Vale – francuski projekt, który już w latach 80. wytyczał szlaki rozwoju minimal wave i industrialu.

W czwarte, piątek i sobotę w specjalnym systemie głośników 4D będzie można posłuchać przed koncertami muzyki Murcofa, Biosphere i Senking. Zaś po głównych występach, zagrają od północy do rana takie gwiazdy, jak ADMX-71 (czyli Adam X), Mille & Andrea czy Sigha. Swoją całonocną prezentację będzie miała wytwórnia Subtext – co oznacza, że pojawi się Roly Porter, James Ginzburg i Paul Purgas (czyli Emptyset).

Fot. Camille Blake

Więcej informacji oraz bilety:

www.berlin-atonal.com

www.facebook.com/berlinatonal

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.