Wpisz i kliknij enter

Sun Ra and His Intergalactic Research Arkestra – Planets of Life or Death: Amiens ’73

Wspaniałe wydawnictwo opublikowane w ramach tegorocznych obchodów Record Store Day!

U biegłym roku świętowaliśmy setną rocznicę urodzin Hermana P. Blounta znanego jako Sun Ra. Dokonania tego wybitnego amerykańskiego kompozytora, muzyka, poety i filozofa są widoczne niemal w każdej odmianie współczesnej awangardy czy muzyki improwizowanej. Co jakiś czas dostajemy – od różnych wydawców z całego świata – niepublikowany przedtem materiał Sun Ra. Album „Planets of Life or Death: Amiens ’73”, który wydała brytyjska oficyna Strut z okazji Record Store Day, jest tego doskonałym przykładem.

W książeczce dołączonej do płyty wyczytałem (są też rzadkie zdjęcia Sun Ra zrobione przez fotografa Jana Perssona), że w październiku 1973 roku Amerykanin zakończył rezydenturę w legendarnym paryskim klubie Gibus (wówczas odbywał sporą europejską trasę) i następnie udał się do Amiens (miasto w północnej Francji), gdzie w niedzielne popołudnie miał zagrać koncert. I tak też się stało. Longplay otwiera miniatura „Enlightenment” o teatralno-happeningowym zabarwieniu, przechodząca w kapitalną wersję kompozycji „Love In Outer Space”. Na stronie B pojawił się króciutki i lekko wyciszony utwór „Lights On A Satellite”, a tuż po nim następuje prawdziwa kosmiczna syntezatorowo-free jazzowa orgia w „Discipline 27-II / What Planet Is This”.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy fetowali 101 urodziny Mistrza, choćby przy dźwiękach z „Planets of Life or Death: Amiens ’73”.

 

Strona Strut Records »
Profil na Facebooku »
Profil na BandCamp »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy