Rafael Anton Irisarri – Peripeteia
Jarek Szczęsny:

Ambient wagi ciężkiej.

Bouchons d’oreilles – Stray Dog with a Collar
Jarek Szczęsny:

W połowie drogi.

Chouk Bwa & The Ångströmers – Vodou Alé
Łukasz Komła:

Voodoo z przyszłości.

Ben Lukas Boysen – Mirage
Jarek Szczęsny:

Pokaz iluzji.

Siema Ziemia – Siema Ziemia
Jarek Szczęsny:

Dodatkowe skurcze mięśni.

Fluxion – Perspectives
Paweł Gzyl:

Nostalgia po grecku.

Lawrence English – Lassitude
Jarek Szczęsny:

Doskonała pustka.

Elysia Crampton – ORCORARA 2010
Jarek Szczęsny:

Niepowstrzymana losowość.

Kaitlyn Aurelia Smith – The Mosaic of Transformation
Jarek Szczęsny:

Cały zestaw radosnych nastrojów.

Phillip Sollman – Monophonie
Paweł Gzyl:

Muzyczna maszyneria.

Vladislav Delay & Sly Dunbar & Robbie Shakespeare – 500-Push-Up
Paweł Gzyl:

„Rakka” uzupełniona o dubowy puls.

Zguba – Pomór
Jarek Szczęsny:

Nieustający marsz kostuchy.

Richu M – House Of The Vaporising Sun
Bartek Woynicz:

Ten tytuł mówi wszystko.

Maenad Veyl – Reassessment
Paweł Gzyl:

Muzyka z sali operacyjnej.Second Layer – World Of Rubber

Oficyna Dark Entries nie próżnuje.

Po udanych reedycjach klasycznych dzieł Portion Control, Die Form, Maxa Gulda oraz Moral w katalogu wytwórni pojawiła się pozycja World Of Rubber – jedyny pełnowymiarowy album efemerycznej brytyjskiej formacji Second Layer, założonej przez Adriana Borlanda i Grahama Baileya (filarów znakomitej post-punkowej grupy The Sound).

Edycja przygotowana przez Dark Entries stanowi kompletny zapis dokonań duetu. Na dwóch winylowych krążkach zgromadzono bowiem materiał z longplaya, który pierwotnie ukazał się w roku 1981 w barwach Cherry Red Records, utwory z EP-ek: Flesh As Property (’79) i State Of Emergency (’80) opublikowanych nakładem Tortch Records, a także pięć nagrań demo, które dotąd nie wyszły na żadnym nośniku. Wydawnictwo zawiera łącznie 20 kompozycji zremasterowanych przez George’a Horna w studiu Fantasy w Berkeley.

Pominięto jedynie numer Skylon dostępny na kompaktowej reedycji World Of Rubber sprzed 6 lat. W jego rejestracji uczestniczyli co prawda panowie Borland i Bailey, niemniej autorami i głównymi wykonawcami kawałka byli Roxanne New i Philip King (później w The Servants).

Twórczość sygnowaną nazwą Second Layer cechowały: elektyzm, nieprzewidywalność
i duszny, turpistyczny klimat. Warstwa muzyczna „gumowego świata” to mieszanka odhumanizowanych syntezatorowych szumów, mechanicznych rytmów, hałaśliwych partii przesterowanej gitary i pochodów grobowego basu. Oryginalnie brzmiąca hybryda zimnej fali, industrialu, noise’u oraz electro-punku spod znaku wczesnych albumów Suicide.

Obrazu całości dopełniał głos Borlanda – momentami „zmęczony”, jakby przytłoczony kakofonią, kiedy indziej silny i przejmujący. Wyśpiewujący na tle surowych niepokojących dźwięków zarówno introwertyczne, jak i społecznie zaangażowane teksty (vide Definition of Honour z wersami: Leki dla umierających / medale dla poległych oraz Definicja honoru / to dziura w Twojej głowie).

Najjaśniejsze (najmroczniejsze?) fragmenty wydawnictwa to wspomniany już, antywojenny hymn Definition Of Honour, kipiący furią panczur Stage Of Emergency (autorstwa Adriana Janesa z The Outsiders), nerwowe Distortion oraz majestatyczne Black Flowers.

Suplement

Adrian Borland nie doczekał reedycji World Of Rubber – 26 kwietnia 1999 roku artysta popełnił samobójstwo rzucając się pod pociąg. Wcześniej przez ponad 14 lat zmagał się
z depresją. Liczne projekty, w które był zaangażowany – a więc m.in. The Outsiders, The Sound, Second Layer, The Witch Trials i White Rose Transmission – pomimo przeważnie dobrej prasy oraz sporego potencjału twórczego (a w przypadku The Sound również komercyjnego) nigdy nie przebiły się do mainstreamu i pozostają do dziś znane wyłącznie fanom talentu muzyka. Sytuację tę próbują odmienić Jean-Paul van Mierlo i Marc Waltman, twórcy dokumentu Walking in the opposite direction poświęconego Adrianowi. Film wciąż jest w fazie produkcji, ale już teraz możecie zobaczyć jego zwiastun:

Premierę obrazu przewidziano na grudzień tego roku.

Dark Entries 2015

Fanpage Adrian Borland Documentary

Adrian Borland Bandcamp

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.