Bogusław Schaeffer – Monodram
Łukasz Komła:

W tym roku mija 50 lat od momentu powstania opery radiowej Bogusława Schaeffera – „Monodram”, która dopiero teraz ujrzała światło dzienne dzięki Requiem Records i Narodowemu Centrum Kultury.

Hieroglyphic Being – The Red Notes
Jarek Szczęsny:

Pokręcone dźwięki, stylistyczne zawijasy i poskręcana wyobraźnia.

Tracey Thorn – Record
Mateusz Piżyński:

Disco synthy jakoby luksusowe.

Tomasz Mreńca – Peak (+konkurs CD)
Bartek Woynicz:

Przestrzenny podmuch chłodu.

Everything is Recorded by Richard Russell
Jarek Szczęsny:

Dobrze jest być szefem.

Kenneth James Gibson – In The Fields Of Nothing
Paweł Gzyl:

Ambient (nie) na te czasy.

DiNT – Hooker / Hooker Remixed
Mateusz Piżyński:

Techno potępieńców

Borusiade – A Body
Paweł Gzyl:

Zatrzymana w połowie drogi.

Brett Naucke – The Mansion
Jarek Szczęsny:

Psychotropowe  gobeliny.

E. Ruscha V – Who Are You
Paweł Gzyl:

Przywołując ducha new age.

Mech – Sub-Clouds
Jarek Szczęsny:

Miara głębokości.

The Herbaliser – Bring Out The Sound
Mateusz Piżyński:

Duchów Ninja Tunes obcowanie.

Plaster – Transition
Paweł Gzyl:

Bazowa edycja.

Edit Select – Cyclical Undulations
Paweł Gzyl:

Modulacje i transformacje.Henning Baer – Shatterproof

Producencka wersja Grounded Theory.

Henning Bear nabywał szlifów osoby związanej z muzyką techno w dwóch miejscach Berlina, które obecnie definiują tę kulturę – za kasą w sklepie Hard Wax i na parkiecie klubu Berghain. Kiedy więc zaczął sam didżejować, dokładnie wiedział co i jak chce grać. Szybko został rezydentem cyklu „Grounded Theory”, ściągając na jego imprezy najwytrwalszych raverów z miasta. Tam poznał też kolegę po fachu – Miltona Bradleya. Obaj powołali do życia wytwórnię K209, dzięki której obaj zadebiutowali na fonograficznym rynku na początku obecnej dekady.

Od tamtej pory z roku na rok o własnych produkcjach Henninga Baera było coraz głośniej. Najciekawsze z nich wybrał dla swej tłoczni Sonic Groove sam nestor stylu – Adam X. Muzykę młodego Berlińczyka publikowały też inne firmy, od Rauh po Nonplus. W końcu zdecydował się on powołać do życia własne wydawnictwo. Dziś w katalogu Manhigh są nie tylko jego własne EP-ki, ale też kolegów po fachu w rodzaju Matrixxmana czy Desroi. Pierwszym albumem firmowanym przez wytwornię jest jednak debiutancki krążek jej szefa.

Materiał, który trafił na „Shatterproof” rozkłada się na dwa rozdziały. Pierwszy tworzą oczywiście mocarne killery w stylu klasycznego techno rodem z Tresora lat 90., splatające ze sobą szorstkie i surowe loopy w hipnotyczny puls („Cruitical Distance” czy „Code Buster”). Drugi tworzą bardziej ilustracyjne nagrania, rozciągające się od chmurnego dark ambientu („Angel Dust”), przez eksperymenty z breakami („Bliss”), po industrialne preparacje, uformowane z fabrycznych zgrzytów i studyjnych przesterów („Never Ending”).

Może dzisiaj nie jest to już jakaś wyjątkowo odkrywcza muzyka, ale w wykonaniu Henninga Baera nadal ma ona swoją moc. Z „Shatterproof” pożytek będą mieli zarówno didżeje, bo da się z tego zestawu wykroić kilka klubowych petard, jak i domowi słuchacze nowej elektroniki, bo oszczędne i zawiesiste kompozycje o eksperymentalnym tonie, świetnie wypadną na słuchawkach czy głośnikach. Tym samym młody Berlińczyk potwierdza swą wysoką klasę producenta współczesnej wersji techno i ambientu.

Manhigh 2017

www.facebook.com/manhighrecordings

www.facebook.com/HenningBaerGroundedTheory

 

Dołącz do ponad 10 000 fanów na Facebooku:

Komentarze