Wpisz i kliknij enter

Tim Hecker – The North Water (Score)

Ścieżka dźwiękowa „Na wodach północy” (BBC).

Mini serial w reżyserii Andrew Haigh’a będący ekranizacją powieści Iana McGuire’a utkany jest w warstwie dźwiękowej minimalistyczną a zarazem przeszywającą muzyką kanadyjskiego producenta Tima Heckera. Surowa, chropowata, momentami przesadnie wręcz przesterowana ambientowa struktura miała iść ramię w ramię z tym co na ekranie. Muzyka na „The North Water” nie tylko miała dodawać głębi i intensyfikować odczucia przeszywającego chłodu, ale również wnosić wartość dodaną, coś więcej. Nieregularność, niepokojący nerw w teoretycznie bardzo spokojnej i bezwładnej muzyce Heckera wyciąga z całej tej historii wstydliwą tajemnicę. Ten abstrakcyjny zabieg jest na tyle delikatny, że całość jawi się jako komplementarne dzieło.

Słuchając „The North Water” ma się wrażenia, że muzyka nie rodzi się na mrocznym morzu czy statku, ale w bezkresnej głębi umysłu, w myślach i lękach. Bezkresna przestrzeń jaka dominuje w serialu jest kontrapunktem tego, co możemy odnaleźć w kompozycjach Tima. Klaustrofobiczna energia, dronowa statyczność, brak melodii i monochromatyczność produkcji mogą w pewnym stopniu opisywać tę dychotomię.

W nagraniach brał udział również Thomas Beard, który był odpowiedzialny za partie wiolonczeli, której znaczącą rolę możemy usłyszeć chociażby przy „Delirious”, czy „Left On The Ice”. Mamy zatem do czynienia na „The North Water” z ambientem z elementami modern classical. Nastrojem album ten może budzić skojarzenia z fantastyczną płytą Stefana Wesołowskiego „Rite Of The End”

Mimo minimalistycznych form wyrazu, muzyka wydaje się być ciężkawa, masywna, przytłaczająca i niepokojąca. Są chwile kiedy jej hipnotyczność przeradza się wręcz w nużącą monotonię. Nie należy zapominać, że efekt ten być może wynika z tego, że jest to ścieżka dźwiękowa do serialu, a nie niezależne dzieło zamknięte wyłącznie w stworzonym przez siebie kosmosie.

Tim Hecker – The North Water (Bandcamp)

09.09.2021 | Lakeshore RecordsJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
tosca
tosca
2 lat temu

„Są chwilę”… XD

Polecamy