Wpisz i kliknij enter

Martin Speake – Change Of Heart


Martin Speake od dawna marzył o współpracy z Paulem Motianem. Trio, jakie Motian tworzy wraz z Billem Frisellem i Joe Lovano, angielski saksofonista określił jako „swój ulubiony zespół w jazzie”. Obaj muzycy grają ze sobą od 1993 roku, kiedy to Speake wysłał do amerykańskiego perkusisty swoje wcześniejsze prace. Dzięki temu powstała grupa, w której na basie grał Mick Hutton, a w 2000 roku dołączył do niej również znany, szwedzki pianista Bobo Stenson.
„Change Of Heart” to jedyna jak dotąd płyta w dorobku zespołu nagrana w Oslo pod kierunkiem Manfreda Eichera. Przeważają na niej przejrzyste i szerokie kompozycje autorstwa lidera. Momenty bardziej żywiołowe („Barefaced Thieves”) zostają przeciwstawione refleksyjnie nastawionym tematom („Venn” ; „Change Of Heart”). Zaś otwierający płytę monumentalny („The Healing Power Of Intimacy”) doskonale skupia w sobie dwa pojęcia, które na „Change Of Heart” są najważniejsze – energię oraz tradycję.
Saksofon Speake`a znajduje swoje miejsce zaraz nad fundamentem tworzonym przez sekcję. Partie te znacząco wpływają na dramaturgię płyty i bezbłędnie ozdabiają tematy. Energetyczna i bogata w brzmieniowe niuanse gra Motiana sprawia, że muzyka kwartetu znajduje się w ciągłym ruchu i jest ona nie tyle poszukiwaniem, co zdecydowanym i przemyślanym posuwaniem się naprzód. Natomiast Stenson swobodnie kreuje punkt wyjścia od którego to zaczynają się „rozważania” pozostałych wspierane przez czujne szarpnięcia strun kontrabasu.
Sam lider wypowiedział się kiedyś tak o swoim projekcie:” Znaczenie melodii, odzwierciedlenie, interakcja, i silny groove obecny w muzyce. Zobowiązanie do szczerej improwizacji jest tym, co łączy ze sobą wszystkich członków zespołu ”. Aby się o tym przekonać należy przestudiować „Change Of Heart” bardzo dokładnie, gdyż być może już nigdy kwartet nie zagra w takim składzie i w takiej formule. Sędziwy Paul Motian porzucił podróże i grywa już tylko w Nowym Jorku, a Mick Hutton ze względu na uraz ręki musiał zrezygnować z gry na kontrabasie.
2006Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy