Wpisz i kliknij enter

Wieloryb – Voice Tract – Droga Głosu


Wieloryb to prawdziwa legenda polskiej elektronicznej sceny i przyznać trzeba, że „elektronika” jest chyba jedynym określeniem, którym objąć można wszystkie brzmieniowe wcielenia tego nagrywającego w latach 1994 – 2004 projektu. Każda inna etykieta wydaje się zbyt wąska – Wieloryb prezentował przecież zarówno ebm, techno, idm, industrial, ambient, trip-hop, również dźwięki przesycone wybitnie eksperymentalnym klimatem. I właśnie eksperyment jest zarówno inspiracją, jak i motywem przewodnim jednego z ostatnich wspólnych materiałów Robera Suszko i Pawła Kmiecika – wydanego przez Requiem Records „Voice Tract”.

„Droga Głosu” jest wynikiem fascynacji duetu pierwszymi próbami elektronicznej syntezy ludzkiej mowy. Odbywały się one – z niemałym powodzeniem – już w latach 30 ubiegłego wieku. Za pomocą urządzenia nazwanego „Voder” laboratorium Bella w 1939 roku zaprezentowało pierwsze kwestie wypowiadane przez ten skomplikowany wówczas system elektroakustyczny. Rezultaty pierwszysch tego rodzaju eksperymentów stały się bezpośrednią inspiracją dla Wieloryba – duet postanowił stworzyć specyficzną suitę odwołującą się nie tylko do pionierskich prób syntezy ludzkiego głosu, ale również do całego dorobku wczesnej muzyki eksperymentalnej. To właśnie duch elektroakustyki pierwszej połowy XX wieku słychać tutaj najbardziej – na „Voice Tract” składają się bowiem ponakładane pod różnym dźwiękowym kątem eksperymentalne tekstury, brzmienia o trudnej do zidentyfikowania proweniencji: raz są to dźwięki przypominające kombinacje różnego rodzaju generatorów bądź oscylatorów, innym razem przetworzone sample, również ludzki głos, pełniący tutaj rolę motywu przewodniego. Partie wokalne zdają się wchodzić w bezpośrednią reakcję ze swym dźwiękowym otoczeniem, stając się w pewnym momentach trudnymi do uchwycenia, przetworzonymi skrawkami dźwięków. Wszystko sprawia wrażenie przemyślanej, misternej konstrukcji, która sprawia przyjemność przede wszystkim swoją wielką dojrzałością. Wbrew pozorom nie jest bowiem łatwo dokonać oryginalnej, nie nużącej syntezy ambientu, industrialu i elektroakustyki – Wielorybowi, może ze względu na doświadczenie, sztuka ta udała się całkiem nieźle. Odwołując się do muzycznego spadku po choćby Stockhausenie, panowie Suszko i Kmiecik nagrali album zarówno mocno osadzony w przeszłych sonicznych eksperymentach, jak również nowoczesny, prezentujący kilka świeżych, interesujących ścieżek.

„Voice Tract” jest więc eksperymentem zainspirowanym…eksperymentami. Intrygująca okładka kieruje słuchacza na określony tor – ten materiał nie jest łatwy, posiada jednak niezbędny, przykuwający uwagę ładunek tajemnicy, wytwarzającej poczucie obcowania z czymś odległym, dziwnym, do końca niepoznanym. Warto podjąć wyzwanie.
2005Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

MIN t

Wokalistka, producentka i dyplomowana songwiterka. MIN t, czyli Martyna Kubicz, rozmawia z nami m.in. o swoim najnowszym teledysku, życiu w Berlinie i artystach którzy ją inspirują.