Wpisz i kliknij enter

Wojtek Grabek – mono3some


Coraz więcej artystów udostępnia swoją muzykę w sieci. Niektórzy robią to za drobną opłatą, inni sprzedają w całości swoje nowe albumy. I jest jeszcze jedna grupa, która udostępnia swoją muzykę całkowicie za darmo do pobrania i posłuchania. Artysta, o którym dzisiaj piszę należy właśnie do tej ostatniej grupy.

Po raz pierwszy tego artystę usłyszałem w Polskim Radiu. Dobrze, że jest jeszcze miejsce na promowanie takiej muzyki. Gdyby muzyk nie został przedstawiony imieniem i nazwiskiem, pomyślałbym, że Wojtek Grabek wcale nie pochodzi z naszego kraju.

Pomimo tego, że jego muzyka nie jest niczym supernowym to jednak połączenie skrzypiec i elektroniki potrafi pozostawić po sobie spore wrażenie. Dodajmy, że Wojtek Grabek ukończył katowicką szkołę muzyczną w klasie skrzypiec. Od najmłodszych lat zdobywał dobry warsztat poprzez słuchanie muzyki klasycznej. Instrument, którego używa Wojtek to skrzypce elektroniczne Teda Brewera. Skrzypce to nie jedyna machina użyta na tym albumie. Całość uzupełnia sekwencer i looper.

Nie dawno muzyk wydał swoją pierwszą ep-kę zatytułowaną „mono3some”. Co więcej, możliwe jest pobranie tego albumu za darmo z internetu. Jedno jest pewne, nie mogę oderwać się od tego mini-albumu od ponad tygodnia. Powiem więcej ten album sprawia, że chce się więcej. Osobiście nie mogę się doczekać na pełnometrażowe wydawnictwo artysty, które może się okazać niespodzianką pełną muzycznych inspiracji i poszukiwań.

Wszystkich fanów skrzypiec i elektronicznych podkładów wymieszanych z dźwiękami generowanymi przez Kaoss Pad ta płyta powinna zachwycić. Ci którzy obok dobrej muzyki chcieliby usłyszeć dobre teksty, mogą być troszkę zawiedzeni,bowiem tylko jeden utwór na albumie Wojtka zawiera tekst. Płytę otwiera utwór “Birch” w którym łagodny elektroniczny podkład, przypominający uderzenia w cymbały, miesza się ze skrzypcami. Pierwszy utwór niepostrzeżenie zmienia się w „india summer”, w którym można usłyszeć inspiracje solowym albumem Thoma Yorka.
Kolejną kompozycją na płycie jest “A Soul Around”, w czasie której słyszymy recytowany przez autora tekst. “Rosmary” udowadnia że połączenie skrzypiec i elektroniki daje rewelacyjne efekty. Kiedy słucham tego utworu rodzi on skojarzenia z twórczością Massive Attack. Później następuje, już bardziej zdominowane przez kliknięcia i trzaski Kaoss Pada „Island”, który przechodzi w wyciszone “Telephone call”.
Ostatnim utworem na epce jest “Farvel”, ale to nie koniec jest jeszcze jedna niespodzianka w postaci ukrytego utworu, o którym nic nie powiem. Niech i dla was będzie to niespodzianką.

Wojtek Grabek to artysta kreatywny udowadnia to przez swoją muzykę. Nie sztuką jest mieć skrzypce i umieć na nich grać. Sztuką jest mieć skrzypce i nie zawahać się ich użyć w połączeniu z elektroniką i nowoczesną technologią. Daje to bez wątpienia oryginalną mieszankę psychodelii, ambientu i industrialu. Już niedługo Wojtek Grabek wyrusza w trasę koncertową, sami będziecie mieli okazję się przekonać jaki efekt wywołuje ta mieszanka. Czy jest to efekt pozytywny? Albo więcej, czy znajdzie się miejsce na to, by taka muzyka była coraz częściej obecna nie tylko w Polskim Radiu, ale również w Polskiej Telewizji? W myśl starego hasła, cudze chwalicie, swego nie znacie, każdemu polecam odsłuchanie tej płyty.

Mam nadzieję, że ta płyta przekona was to do tego, że nasz rodzimy artysta może być równie ciekawym muzycznie zjawiskiem jak podobne zagraniczne zespoły.Wydaje mi się, że Wojtek Grabek mógłby wpisać w swój koncertowy rozkład jazdy jeszcze jeden występ w swoim rodzinnym mieście, w roli supportu Radiohead. Wcale nie miałby się czego wstydzić, wręcz przeciwnie. Może, ktoś podeśle menadżerowi płytę z odpowiednią adnotacją. Przecież jest dostępna za darmo i należy się nią chwalić.

myspace

last.fm

Trasa koncertowa Wojtka Grabka

22 maja – Mózg – Bydgoszcz
24 maja – Jarmark Sztuki Wiosna Ludów – Jastrzębie Zdrój
29 maja – Club der Polnischen Versager – Berlin
30 maja – Festiwal Sztuki FORMA – Rawicz
6 czerwca – Dragon – Poznań
8 czerwca – Jadłodajnia Filozoficzna – Warszawa
2 lipca – FACE2FACE – Kraków
11 lipca – SLOT ART FESTIVAL -Lubiąż k. Wrocławia
marzec 2009







Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
grzegorz.olszowik
grzegorz.olszowik
15 lat temu

Możesz się zwrócić w tej kwestii bezpośrednio do Wojtka

K0$+3k
K0$+3k
15 lat temu

W porządku,lecz chodziło mi bardziej o stacjonarną strone,na której znalazł by się opis wydawnictwa,bezpośredni plik do pliku,i ewentualny spis utworów.Wszystko oczywiście do celów promocyjnych;)

grzegorz.olszowik
grzegorz.olszowik
15 lat temu
K0$+3k
K0$+3k
15 lat temu

Jest jakiś link do strony z której można tą epkę pobrać?

Polecamy