Wpisz i kliknij enter

Federsen – Social Realism


„Social Realism” jest debiutem Federsena, na którym znalazły się jego trzy autorskie utwory oraz remiks w wykonaniu Sensual Physics. Najnowsze wydawnictwo netlabelu Thinner oferuje nam bezpretensjonalną muzykę house, która skręca niekiedy w stronę Detroit, a w dodatku zawieszona jest w przestrzeni ambientu. Federsen umiejętnie porusza się na granicy gatunków, decydując się w drugim utworze na zwolnienie tempa i przejściowe wyciszenie.
W otwierającym „Nature of Mind” dostajemy przestrzenny w dźwiękowych barwach i ambientowych panoramach house, który swobodnie igra z dubem. Miękka stopa i house’ująca warstwa rytmiczna przeplata się z ciężkim leniwym basem. Brzęczące, zapętlone w echach tony nie brzmią tutaj zimno, do czego przyzwyczaili nas twórcy dub techno, lecz pozostają przyjemnie ciepłe, nosząc przy tym znamiona delikatnej melancholii. Gdzieniegdzie pojawi się pogłos kobiecego ekstatycznego szeptu, nienachalne konga, syntetyczne klawisze czy szumy, a rytm wyznaczy niespieszny snare drum, brzmiący jak rozłupywany orzech.
W dwóch następnych utworach Federsen uderza w tony wywodzące się z Detroit. Najpierw w „All Things Are Numbers” miesza mocne metaliczne haty ze snującą się miękką stopą, tworząc nadmorskie w odczuciu downtempo, w którym nawet mewy zaśpiewają, a potem na podobną modłę budując „Epoch”, gdzie haty wybrzmiewają w stylu niedawnego wydawnictwa Arne Weinberga. Wybrzękująca tutaj melodię linia basowa i ciche, lecz wyraźne oraz czyste bębny współgrają ze strzelistymi padami, jak również z klawiszami starodawnej elektroniki.
Epka mogłaby stanowić spójną czterowersową zwrotkę większej całości (na przykład długogrającej płyty), w której utwory są poszczególnymi wersami, zaś remiks Sensual Physics zamyka ją, tę zwrotkę, w rymach okalających, powracając w ostatnim kawałku do brzmień house’owych.
Cała czwórka jest melodyjna, brzmi przyjemnie i płynie bardzo gładko. Można by z tego zrobić zarzut, ale jest to zbędne nie tylko z powodu odmawiania sobie w ten sposób zwykłej przyjemności słuchania, lecz także dlatego, że taki musiał być zamysł twórcy, który nie bez powodu wydał swoje utwory pod nazwą „socrealizm”.
Thinner.cc/Federsen
Thinner 108, 2009Jest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
laudia
laudia
12 lat temu

Jestem ciekawa, ile autor epki wie o socrealizmie, bo materiał cieplutki, jak na thinnera przystało. Lato, lato wszędzie. By the way, czyżby nie sprawdziło się wprowadzenie opłat? taki nagły gratis? Autorowi dzięki za przypominajkę= retro poszukiwania thinnerów na hd czas zacząć.

Polecamy