Various Artists – X – Ten Years Of Artefacts
Paweł Gzyl:

Techno w swej najbardziej pomysłowej wersji.

Julek Płoski – śpie
Jarek Szczęsny:

Coś nowego.

Karenn – Grapefruit Regret
Paweł Gzyl:

Pariah i Blawan improwizują.

Moor Mother – Analog Fluids Of Sonic Black Holes
Jarek Szczęsny:

Hałas i chaos.

Jazz Band Młynarski-Masecki – Płyta z zadrą w sercu
Jarek Szczęsny:

Jedna dla wszystkich.

Shapednoise – Aesthesis
Paweł Gzyl:

Nieznane mutacje basowych brzmień.

A Winged Victory for the Sullen – „The Undivided Five”
Mateusz Piżyński:

Ambientowe nowości z Ninja Tune

Enchanted Hunters – Dwunasty Dom
Krzysiek Stęplowski:

Czasem naprawdę warto czekać. Warto wypatrywać, nawet latami, jeśli tylko cierpliwość nagrodzona ma być w taki sposób.

Ecnahnted Hunters Dwunasty Dom
Rrose – Hymn To Moisture
Paweł Gzyl:

Techno w stylu Marcela Duchampa.

Trzaska/Mazurkiewicz/Szpura – North Meridian
Jarek Szczęsny:

Można się spocić od samego słuchania.

Giant Swan – Giant Swan
Paweł Gzyl:

Czy znany ze świetnych koncertów duet sprawdził się również w studiu?

Floating Spectrum – A Point Between
Jarek Szczęsny:

Cyfrowy pomnik przyrody.

Bleu Roi – Dark/Light
Łukasz Komła:

Wiosną ubiegłego roku wsłuchiwaliśmy się w singiel szwajcarskiego projektu Bleu Roi, a przed kilkoma dniami ukazała się ich nowa EP-ka „Dark/Light”, którą przybliżamy i jednocześnie o niej rozmawiamy z Jennifer Jans.

Traversable Wormhole – Regions Of Time
Paweł Gzyl:

Adam X wraca do projektu sprzed dekady.Skinnerbox – King Of Spades And Marmalades


Niemiecka wytwórnia Doxa od początku swego istnienia pogrywa sobie z gustami swoich odbiorców. Wbrew trendowi do jednoznacznego określania się stylistyczne elektronicznych tłoczni, wydaje na przemian płyty reprezentujące coraz to inne gatunki – od post-rocka, przez trip-hop, po synth-pop. Nic więc dziwnego, że debiutancki album duetu Skinnerbox ukazuje się w jej barwach.

Olaf Hilgenfeld i Iftach Gabbai, pierwszy z Berlina, drugi z Jerozolimy, zaczynali od tanecznego minimalu. Kiedy jednak przyszło do nagrywania pełnowymiarowej płyty, zrezygnowali z dotychczasowej stylistyki i postanowili śmiało poeksperymentować. W efekcie powstała płyta, jakich dziś niewiele – właściwie każdy utwór na niej reprezentuje inną stylistykę.

Zaczyna się od downtempo – to „Seafood U-Turn”, w którym na połamanym podkładzie rytmicznym rozpływają się podwodne pasaże syntezatorów. „Discounter” uderza zamiast w stronę masywnego electro-funku. Mamy tu bowiem motoryczne bity, melodyjnie kumkające klawisze i wokalne sample. Funk pojawia się również nieco później – i to w niemal czystej wersji. Mowa tu o nagraniach „Monkey Puzzle” i „Marmalade Victor”. Ich brzmienie tworzą bowiem soczyste partie popiskujących klawiszy, wywiedzione z utworów George`a Clintona sprzed trzech dekad. Producenci nie byliby jednak sobą, gdyby nie podrasowali tych nagrań na nowoczesną modłę. W efekcie, pierwsze z nich wpisane jest w kontekst estetyki glitch, a drugie – wystylizowane na dubową modłę.

Zanim duet zaserwuje te funkowe pulsacje, trafiamy na płycie na klasyczny IDM – to „Octobus Bigband” z chrzęszczącymi pochodami klawiszy, chmurnym basem i połamanym rytmem. Sąsiaduje on z nowoczesnym R&B, w którym pojawia się soulowa wokaliza Elle P („Hotel Towels”) oraz energetycznym nu ravem, łączącym popiskujące syntezatory z warczącą progresją basu („King Of Diamonds”).

To jeszcze nie wszystko – w „Claude 9” rozbrzmiewa kraftwerkowe electro w najczystszej postaci, a w „Naked Man” – gejowskie disco z filadelfijskimi smyczkami i męskim wokalem. Dopiero na koniec pojawiają się dwie kompozycje bliższe singlowym dokonaniom Skinnerbox. Pierwsza z nich, „Almost Got Away With Murder”, to rasowy deep house o lekko jazzowym sznycie, a druga, „Reconstruction A Brew” – monochromatyczny minimal o dubowej obróbce, przypominający kanoniczne dokonania Sensoramy.

Jedno jest pewne – ta płyta nie nudzi. Słucha się jej zaciekawieniem, a kolejne nagrania mogą się podobać. Trudno jednak traktować ją jako wypowiedź artystyczną całkowicie na serio. To raczej muzyczna zgrywa, owszem, nawet zabawna, ale raczej na krótką metę.

www.doxa.de

www.myspace.com/doxarecords

www.myspace.com/myskinnerbox
Doxa 2009

 

 

 

Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze

Comments are closed.